Kamboçya Vatandaşlık İşlemleri

Kamboçya Vatandaşlık

Kamboçya Vatandaşlık İşlemleri

 

Kamboçya’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Kamboçya vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır.

Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Kamboçya vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Kamboçya Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Kamboçya’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Kamboçya’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Kamboçya oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Kamboçya vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Kamboçya Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Kamboçya vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Kamboçya yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Kamboçya Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Kamboçya vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Kamboçya Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Kamboçya vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Kamboçya vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Kamboçya vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Kamboçya temsilciliğine ardından Kamboçya sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Kamboçya Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

 

  1. Kamboçya VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi