Katar Vatandaşlık İşlemleri

Katar Vatandaşlık

Katar Vatandaşlık İşlemleri

 

Katar’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Katar vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Katar vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Katar Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Katar’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Katar’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Katar oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Katar vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Katar Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Katar vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Katar yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Katar Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Katar vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Katar Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Katar vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Katar vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Katar vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Katar temsilciliğine ardından Katar sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Katar Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Katar VİZESİ
  2. Vatandaşı ile Evlilik
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
Eyüp yıldız 2020-07-06 21:46:03 Cevabı Görüntüle
Katarda hemşireler icin iş bulma imkanı ne seviyededir acaba??
Gencel 2020-08-08 13:59:28 Cevabı Görüntüle
Katar oturum izni almak istiyorum. Katar'da eşim yaşıyor nasıl oturum alabilirim.