Kazakistan Vatandaşlık İşlemleri

Kazakistan Vatandaşlık

Kazakistan Vatandaşlık İşlemleri

 

Kazakistan’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Kazakistan vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Kazakistan vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Kazakistan Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Kazakistan’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Kazakistan’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Kazakistan oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Kazakistan vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Kazakistan Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Kazakistan vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Kazakistan yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Kazakistan Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Kazakistan vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Kazakistan Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Kazakistan vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Kazakistan vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Kazakistan vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Kazakistan temsilciliğine ardından Kazakistan sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Kazakistan Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Kazakistan VİZESİ
  2. Vatandaşı ile Evlilik
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi