Kiribati Vatandaşlık İşlemleri

Kiribati Vatandaşlık

Kiribati Vatandaşlık İşlemleri

 

Kiribati’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Kiribati vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Kiribati vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Kiribati Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Kiribati’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Kiribati’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Kiribati oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Kiribati vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Kiribati Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Kiribati vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Kiribati yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Kiribati Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Kiribati vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Kiribati Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Kiribati vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Kiribati vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Kiribati vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Kiribati temsilciliğine ardından Kiribati sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Kiribati Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır.

18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Kiribati VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi