Kolombiya Vatandaşlık İşlemleri

Kolombiya Vatandaşlık

Kolombiya Vatandaşlık İşlemleri

 

Kolombiya’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Kolombiya vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Kolombiya vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Kolombiya Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Kolombiya’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Kolombiya’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Kolombiya oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Kolombiya vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Kolombiya Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Kolombiya vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Kolombiya yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Kolombiya Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Kolombiya vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Kolombiya Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Kolombiya vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Kolombiya vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Kolombiya vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Kolombiya temsilciliğine ardından Kolombiya sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Kolombiya Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

 

  1. Kolombiya VİZESİ
  2. Vatandaşı ile Evlİ Olanlara
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi