Küba Oturum İzni

Küba Oturum

Küba Oturum İzni

Küba oturum izni diğer ülkelere kıyasen daha kolay alınabilen bir izindir. Küba büyükelçiliğinin kısa süreli vize şartları oldukça rahattır. Küba’nın sınıfsal farklılık gözetmeden tüm vatandaşlara tanıdığı eşit şartlar Küba’yı cazip hale getirmekte ve oturum izni için talepleri arttırmaktadır.

Küba konum olarak Karayip adasında bulunan bir ülkedir. Bu ülkenin başkenti Havana’dır. Ülkede yaşam kalabalık,  sosyal bakımdan ise oldukça renkli ve eğlencelidir.

Küba oturum iznine başvuru yapmadan önce Küba vize kartı ile ülkeye giriş yapmış olmak gerekmektedir. Vize yerine geçmekte olan Küba giriş kartı size en yakın Küba vize ofisinden temin edilebilmektedir.

Küba vize ve Küba oturum izni için pasaportunuzun en 6 ay geçerlilik süresinin bulunması gerekmektedir. Elinizde bulunan pasaportun yıpranmamış, eskimemiş olması büyük önem arz etmektedir.

Hasar görmüş pasaportlar kontrol sırasında kabul edilmeyebilir vizenizi almış olsanız dahi kapıdan geçemeyebilirsiniz. Küba oturum izni alınabilmesi ve vize yerine geçen Küba giriş kartını alabilmek için Türkiye Cumhuriyetinde veya Küba’da herhangi bir adli sicil kaydınızın olmaması gerekmektedir.

Ayrıca oturum izni alabilmek için yurtdışı yasağının olmaması da ayrı bir şart olarak öne sürülmüştür.

Küba’da geçici oturum izni ve süresiz oturum izni durumları mevcuttur. Süresiz oturum izni için tüm başvurular Küba da yapılabilmektedir. Süresiz oturum izni için ekstra şartlar bulunmaktadır. Küba’da süresiz oturum izni için evlilik şartı bulunmaktadır.

Öncelikle süresiz oturum izni almak isteyen Türk vatandaşının Küba vatandaşı olan biriyle evlenmesi gerekmektedir. Herhangi bir Küba vatandaşıyla evlendiğinizde ilk başta geçici daha sonra süresiz oturum iznine sahip olmaktasınızdır. Küba da süresiz oturum iznine sahip olmak Küba vatandaşları ile aynı haklara sahip olmayı da beraberinde getirir.

Eğer kişi Küba’da süresiz oturum izni aldıysa ve Küba’da yaşamaya devam etmiyorsa (24 aya kadar)ülkede bulunan hakları hala geçerliliğini korumaktadır. Küba’ya tekrar geri döndüklerinde aynı haklarını tekrar kullanabilmektedirler. 2011 de yapılmış olan göç yasasındaki değişikliklerle Küba’da bulunan yabancılar ev(en fazla 2 tane), araba alabilmektedirler.

Ve yatırım yapabilmektedirler. Küba’da süresiz oturum izni olan kişiler ülkenin tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Konaklama noktasında ise eşinin ya da yakının yanında kalmak zorundadır. Eğer bu mümkün değilse kendisine ev alması gerekmektedir.

Ayrıca aile birleşimi ile de Küba’da oturum izni başvurusu yapılabilmektedir.

Tüm koşulları yerine getirecek olan başvuru sahiplerinin Küba oturum izni başvuruları Küba Göçmenlik Bürosu tarafından değerlendirmeye alınmaktadır.

Küba Oturum İzni İçin Gereken Belgeler

Küba vatandaşlığı sadece orada doğanlar için mümkün olsa da Küba oturum izni yapılacak olan evlilik ile mümkün olmaktadır. Oturum izni için bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler şu şekildedir;

  1. Adli sicil kaydı ile Doğum Evrakı
  2. İçeriğinde kişisel bilgilerinde yer aldığı Biyografi
  3. Küba kanunlarına uygun usul de evlilik evrakı
  4. Süresiz oturum izni talep dilekçesi

Küba Oturum İzni Maliyeti

Küba oturum izni için başvuru yapan kişinin finansal olarak güçlü olduğunu ve hesabında bulunan para ile geçinebileceğini kanıtlaması gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapan kişinin Küba bankasında minimum 5000 CUC miktarında parası olması zorunludur. Küba da çift ekonomi sistemi ile birlikte çift para sistemi de mevcuttur. Oturum izni alınmadan önce başvuru yapacakları para birimine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Küba Oturum İzni İçin Sağlık Koşulları

Tıbbi muayene gerekmektedir. Bu muayene içerisinde bazı testler mevcuttur. Bu testler üç tanedir.

  1. Seroloji testi
  2. HIV testi,
  3. Torastik radyografi

Olarak gemektedir.

Küba Oturum İzni İçin Gereken Süre

İstenilen tüm işlemler yapıldıktan ve gerekli evraklar hazırlandıktan sonra gereken süre 2 ile 6 ay arasındadır.

  1. Küba VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi