Küba Vatandaşlık

Küba Vatandaşlık

Küba Vatandaşlık

Küba vatandaşlık hakkı Küba’da doğulması dışında elde edilmesi zor bir vatandaşlık hakkıdır. Küba vatandaşlığı için istisnai durumlar harici vatandaşlık alımı çok güç bir durumdur. Küba doğumlu olup başka ülke vatandaşı olanlar geri dönüş yasası ile Küba vatandaşlığı alabilirler.

Geri dönüş yasası ile Küba vatandaşı olmak isteyen kişilerden, doğum belgesi ile birlikte kullanım süresi dolmuş kimlik belgesi istenebilir. Bu belgelerin isteneme sebebi ise göç durum tespitinin yapılabilmesi içindir.

Küba vatandaşı olmayan fakat süresiz Küba oturum izni olan kişiler Küba vatandaşlarıyla aynı haklara sahiptirler.

Sınırsız oturum izni olan kişiler 24 aya kadar Küba’da ikamet etmeseler bile haklarını kaybetmezler. Küba’ya 24 ay içinde tekrar dönüş yapan kişiler haklarını kullanmaya devam edebilirler.

Küba süresiz oturum izni alabilmek için Küba vatandaşı biri ile evlenmek gereklidir. Bir diğer yol ise, Küba vatandaşı olan bir kişi ile 1.dereceden yakınlık olmasıdır.

Küba oturum izni için eşinin ya da 1.derece yakının adresinde ikamet etmek gereklidir. Bu adreslerde ikamet etmek istemeyen kişiler ise ev satın almak şartı ile ayrı adreste ikamet edebilirler.

Küba Vatandaşlık Hakları Nelerdir?

Küba vatandaşlık verme konusunda zor bir ülke olarak görünmektedir. Fakat süresiz oturum izni ile Küba vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olmak mümkündür.

Doğal hayat düzeninde ve sosyal hayatta ki tüm haklardan yararlanılabilir. Küba’da 2011 yılında göç yasalarında bazı değişikliklere gidildi. Bu yasalar ışığında süresiz oturum izni olan yabancı vatandaşlar şu haklara sahiptirler;

  • Küba’da oturum izni olan kişiler ev ve araba satın alabilirler. Satın alınabilecek ev sayısı 2 ile sınırlıdır. Küba vatandaşları ve oturum izni olan kişiler için bu kural aynıdır.
  • Küba oturum izni olanlar Küba’da ticari yatırımlarda bulunabilirler.
  • Sağlık imkanlarından ücretsiz faydalanabilmek için sağlık sigortasına başvurabilirler.
  • Küba vatandaşlarına sağlanan gıda yardımından, devlet birimlerine başvurmaları halinde faydalanabilirler.

Küba Kalıcı Oturum İzni Alabilmek İçin Gerekli Belgeler

Küba vatandaşlık hakkı sadece Küba’da doğumla elde edilmektedir. Yine de Küba kalıcı oturum izni alan vatandaşlar Küba vatandaşları ile aynı haklara sahip olabilmektedirler.

Küba kalıcı oturum iznine başvuracak kişiler ekonomik bağımsızlıklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Küba’da çalıştıkları  yerden yasal bir belgeyi ilgili birimlere ibraz etmeleri istenmektedir.

Küba kalıcı oturum izni başvurusu sırasında, pasaportta yer alan kişisel bilgilerin ve vize sayfalarının fotokopisi istenmektedir. Bunlarla birlikte fotoğraf ve sağlık raporunun da sunulması gerekmektedir.

Sağlık muayenesi HIV testi, seroloji testi ve torastik radyografi içermelidir. Tüm bu bilgiler güncel olmalıdır. Oturum izni için istenilen belgeler 6 aydan fazla eski olmamalıdır.

Küba ikamet izni için tercüme şartı aranmaktadır. Vize ofisi aracılığı ile bu isteği de yapabilir ve başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Küba oturum izni için gerekli tüm işlemler yapıldıktan sonra sonuç beklenmelidir. Sonuçlar 2 – 6 ay arasında sonuçlanmaktadır. Küba kalıcı oturum izni alanlar, Küba vatandaşlarıyla eşit haklara sahip olmaktadırlar.

  • Küba kalıcı ikamet izni dilekçesi; yazılacak dilekçe anlaşılır ve net ifadeler içermelidir. Dilekçe içeriği, Küba ikamet izninin neden istendiği, hangi amaçla ikamet edileceği bilgilerini net olarak belirmelidir.
  • Biyografi; kişisel bilgilerinizi içeren ve İspanyolca yazılması gereken bir belgedir. Küba’da tanıdığınız kişilerin, ziyaret etme ihtimalinizin olduğu kişilerin, ikamet adresleri ve isimleri olmalıdır. İş tecrübesi, diploma, yabancı dil sertifikası belgeleri de istenmektedir. Başvuru formu olarak kabul edilmektedir.
  • Sabıka kaydı ve doğum belgesi; Küba’da doğmuş fakat Türkiye’de ikamet eden kişiler için prosedür farklıdır. Türkiye’den Küba oturum izni için başvuru yapacak vatandaşlar bu belgelerin tercümesini yaptırmaları gerekmektedir.
  • Küba kanunlarına uygun evlilik belgesi; bu belge Küba oturum izni başvurusundan 3 ay önce alınmalıdır. İkamet adresinin bağlı olduğu noterden alınması şartı aranmaktadır.
  1. Küba VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi