Kuveyt Vatandaşlık İşlemleri

Kuveyt Vatandaşlık

Kuveyt Vatandaşlık İşlemleri

 

Kuveyt’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Kuveyt vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Kuveyt vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Kuveyt Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Kuveyt’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Kuveyt’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Kuveyt oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Kuveyt vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Kuveyt Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Kuveyt vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Kuveyt yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Kuveyt Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Kuveyt vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Kuveyt Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Kuveyt vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Kuveyt vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Kuveyt vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Kuveyt temsilciliğine ardından Kuveyt sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Kuveyt Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Kuveyt VİZESİ
  2. Vatandaşı İle Evlilik
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi