Lesotho Vatandaşlık İşlemleri

Lesotho Vatandaşlık

Lesotho Vatandaşlık İşlemleri

 

Lesotho’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Lesotho vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Lesotho vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Lesotho Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Lesotho’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Lesotho’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Lesotho oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Lesotho vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Lesotho Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Lesotho vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Lesotho yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Lesotho Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Lesotho vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Lesotho Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Lesotho vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Lesotho vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Lesotho vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Lesotho temsilciliğine ardından Lesotho sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Lesotho Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Lesotho VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi