Letonya Vatandaşlık

Letonya Vatandaşlık

Letonya Vatandaşlık

Letonya Vatandaşlık hakkı kazanmak isteyen kişiler için takip edebilecekleri birden fazla yol vardır. Letonya Cumhuriyeti Vatandaşlık talep başvurusunda bulunmak isteyen kişi ise kendi durumu ve sosyal statüsüne en uygun yolu seçerek gerekli şartları yerine getirmelidir. Ancak aslında bütün yollar aynı ortak değer çıkmaktadır.

O değer de Letonya cumhuriyeti vatandaşı olmanın gereklerini anlamak, Letonya cumhuriyeti ve halkı adına faydalı olabilmek, Letonya cumhuriyeti anayasalarına saygılı davranmak ve bütün kurallara uymaktır.

Letonya vatandaşı olabilmek için en kolay yol daha önceden Letonya cumhuriyetinde belirli bir süre yaşamış olmaktır. Bu yol ile zaten herhangi bir sebepten ötürü Letonya oturum izni olan bir kişi orada yaşadığı yıllar içerisinde Letonya cumhuriyetine ve halkına, maddi ve ekonomik yönden, sosyal yönden ve bilim, teknoloji ve sanayi yönünden faydalı olabileceği konusunda kendisini ispatlaması gerekmektedir. Zaman içerisinde kendini ispatlaması ile tavsiye mektupları alabilirsiniz.

Letonya cumhuriyeti bu tavsiye mektuplarını oldukça önemli olarak değerlendirmektedir. Letonya Vatandaşlık hakkına sahip olma yolları genel olarak şunlardır.

Letonya Evlenme ve aile kurma yolu ile Vatandaşlık hakkı sahibi olmak isteyen kişiler öncelikle evlenme akdini yerine getirmelilerdir. Evlenme akdini resmi olarak yerine getirmemiş kişiler kamu kurum ve kuruluşları karşısında resmi olarak evli sayılmadıkları için bu yol ile oturum izni alamazlar ve Letonya Vatandaşlık talep başvurusunda bulunamazlar.

Ancak evlenme akdini yerine getirmiş olan kişiler ise evlilik cüzdanlarının evrak tasdikini yaptırarak ulusal alanda geçerli sayılan bir evrak olmasını sağlayabilir. Kişilerin Letonya cumhuriyeti sınırları içerisinde evlenmiş olması gerekmemektedir. Ancak evlilik akdini yerine getiren taraflardan en az birisi Letonya cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır. Evlilik akdi gerçekleştikten sonra gerekli evrak ve belgeleri yetkili Letonya cumhuriyeti makamlarına ibraz etmelisiniz.

Değerlendirme sürecinden sonra uygun görülmesi halinde Letonya cumhuriyeti vatandaşı olmaya hak kazanırsınız. Değerlendirme sürecinde ise yetkili Letonya cumhuriyeti makamları vatandaşlık talep başvurusunda bulunan kişide bazı özellikler aramaktadır.

Vatandaşlık talep başvurusunda bulunan kişide ilk aranan özellik aklı yerinde olması ve Letonya vatandaşı olmanın getireceği sorumlulukları anlayarak yerine getirebilecek olmasıdır. Bir diğer husus ise kişinin Letonya cumhuriyeti anayasasına saygılı olması ve anayasada açıkça belirtilmiş kurallara uygun olarak yaşamasıdır.

Bir diğer önemli husus ise vatandaşlık talep başvurusunda bulunan kişinin Letonya cumhuriyeti devletine ve halına maddi ve ekonomik açıdan, kültürel açıdan, sportif açıdan, bilim, teknoloji ve sanayi açısında faydalı olabilecek olması ve faydalı olabilmek adına çalışması gerekmektedir.

Letonya Vatandaşlık hakkına orada çalışanlar ve ya öğrencilerde sahip olabilmektedir. Bu süreç tamamen Letonya cumhuriyeti iç işleri bakanlığı tarafından yönetilmektedir. Bu süreç içerisinde vatandaşlık hakkına sahip olmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken şartlar bulunmaktadır.

Örneğin Letonya çalışma vizesi ile Letonya cumhuriyeti sınırları içerisinde çalışan ve oturum izni almış kişiler Letonya cumhuriyeti anayasasında belirlenmiş olan süre kadar çalışması sonucunda ve adına çalıştığı firma, kurum ve ya kuruluş yetkilileri tarafından da halen beraber çalışılması düşünülüyor ise vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Bu durum adına çalıştığı firma, kurum ve ya kuruluş yetkilileri çalışanları adına tavsiye mektubu doldurmalılardır. Kişinin çalıştığı sektörde önemli biri olduğunu, yeterli tecrübe ve bilgi birikimine sahip olduğunu, sürekli çalışması halinde hem firmaya hem sektöre hem de Letonya cumhuriyetine faydalı bir vatandaş olabileceğini belirtmelilerdir.

Letonya Öğrenci vizesi ile Vatandaşlık hakkı kazanmak isteyen öğrencileri ise eğitim öğretim gördükleri kurumun yetkililerinden başarılı bir öğrenci olduklarına ve ileride Letonya cumhuriyetine ve halkına faydalı olabileceklerine dair tavsiye mektubu almalılardır

 

Deneme 1234

  1. Letonya VİZESİ
  2. Vatandaşlık Şartları
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
Bülent DURAK 2020-06-02 14:48:47 Cevabı Görüntüle
Merhaba, Letonya oturum izni elde eden biri kişi AB serbest dolaşım hakkına sahip olur mu? Kolay gelsin Bülent DURAK