Lihtenstayn Vatandaşlık İşlemleri

Lihtenstayn Vatandaşlık

Lihtenstayn Vatandaşlık İşlemleri

 

Lihtenstayn’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Lihtenstayn vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Lihtenstayn vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Lihtenstayn Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Lihtenstayn’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Lihtenstayn’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Lihtenstayn oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Lihtenstayn vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Lihtenstayn Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Lihtenstayn vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Lihtenstayn yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Lihtenstayn Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Lihtenstayn vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Lihtenstayn Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Lihtenstayn vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Lihtenstayn vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Lihtenstayn vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Lihtenstayn temsilciliğine ardından Lihtenstayn sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Lihtenstayn Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Lihtenstayn VİZESİ
  2. Vatandaşlık Koşulları
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi