Litvanya Vatandaşlık

Litvanya Vatandaşlık

Litvanya Vatandaşlık

Litvanya hem ekonomik gücü hem de Avrupa birliğine dahil olan bir ülke olmasından dolayı vatandaşlık bakımında caziptir. Elbette bunun için çok sayıda kural ve kanun vardır. Litvanya vatandaşlık konusunda çok sayıda yasaya sahiptir. Doğrudan vatandaşlık alınmasının zor olmasından dolayı belli şartları yerine getirmeniz gerekecektir.

Yasalara uygun şekilde hareket etmeniz vatandaşlığın elde edilebilir olmasının öncelikli kuralıdır. Kendi özgür iradesi ile vatandaş olacağınızı beyan etmeniz de ayrı bir özeliktir. Kazanımlar açısından bakıldığında seçme ve seçilme hakkına sahip olmanız mümkündür. Ayrıca mamur dahi olmanız mümkün olacağı için diğer Litvanya vatandaşlarından bir farkınız olmayacaktır.

Onlar gibi ev ve araba alabilir istediğiniz işte çalışabilirsiniz. Hatta kendi iş yerinizi dahi kurup ticari faaliyetlerinizi hiçbir engel teşkil etmeden gerçekleştirebilirsiniz. Elbette bunun için kanunlara göre hareket etmeniz önceliğiniz olmalıdır.

Litvanya Vatandaşlık Başvurusu

Avrupa birliğine sahip olan Litvanya vatandaşlık hakkını elde etmeniz ile birlikte Avrupa vatandaşlığına da geçmiş oluyorsunuz. Geniş bir alana sahip olan imtiyazları elde edebilmenizi sağlamasından dolayı her isteyen vatandaşlığa kabul edilmemektedir. Birçok farklı yöntem ile vatandaşlığa geçmeniz mümkündür. Litvanya vatandaşlık başvurusu ile ilgili şu yöntemler kullanılmaktadır.

  • Hayatınızın 10 yıllık süresinin Litvanya’da geçirmişseniz vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkına sahip olursunuz. Elbette bunlar için öncelikle oturum izni almanız ve çalışma iznine sahip olmanız gerekir. Kalmış olduğunuz 10 yıllık süreyi ispat eden belgelere sahip olmalısınız. 10 yıllık ikame belgeleriniz var ise başvuruda bulunmanıza hiçbir engel yok demektir.
  • Oldukça etkili yöntemlerden bir diğeri ise Litvanya vatandaşı olan birisi ile evlilik yapmaktır. Bu yöntemle vatandaşlık hakkını elde etmeniz mümkün kılınmaktadır. Fakat bu hususta sahte evlilik düşüncesine girmemeniz daha doğru olacaktır. Oldukça büyük yaptırımların söz konusu olacağını unutmamalısınız. Ayrıca resmi evlilik gerçekleştikten sonra yaklaşık 4 – 5 yıl Litvanya’da kalmanız gerekmektedir. Bu süreyi Litvanya’da değil de başka bir ülkede geçirirseniz vatandaşlığa geçiş süreniz uzayabilir.
  • Yatırım yolu ile vatandaşlık elde edilmekte olup, bu hususta ciddi paralara ihtiyacınız olacaktır. Vatandaşlık başvurunuzun kısa sürede sonuç vermesini istiyorsanız yatırım yöntemini seçebilirsiniz. Bunun dışında belirli bir yeteneğe ve bilgiye sahip olanlar için de başvuru seçeneği vardır. Elbette bunun için çok iyi seviyede olmanız ve bazı başarılara imza atmanız gerekir.
  • Vatandaşlık haklarından bir tanesi Litvanya’da doğmuş olmaktır. Birçok ülkenin doğum ile vatandaşlık hakkı sunması Litvanya’da da mümkündür. Doğumun üzerinden kaç yıl geçerse geçsin Litvanya vatandaşlık başvurusu yapma hakkınız vardır. Tabi bu durumu ispatlayan doğum belgesi olması gerekmektedir. Doğum belgesi başvurunuzun onaylanması noktasında en önemli evrakınız olacaktır.

Litvanya Vatandaşlığının Avantajları

Öncelikle Litvanya vatandaşı olmak Avrupa vatandaşlığını kazandığınız anlamı taşıdığı için birçok ülkeye özgürce gidebilirsiniz. Sadece Avrupa ülkesi değil Schengen grubuna dahil olan 26 ülkede dilediğiniz gibi git gel yapmanız mümkündür. Vatandaşlığın sadece ülke içinde değil diğer ülkelerle de bağlantısı olması size yeni ticaret alanları da sağlayabilir. Kısa sürede çok iyi işlere imza atmanızın yolu açılacağı gibi etkileyici yollarla da daha hızlı ilerleme kat edebilirsiniz.

Sahip olmak istediğiniz imtiyazların elde etmiş olmak aynı zamanda aile fertlerinize de fayda sağlayacaktır. Sizleri ziyaret etmek isteyen Türkiye’de ki akrabalarınız çok daha kolay Litvanya’ya gidebilir. Ziyaretler konusunda kolaylık sunmasından dolayı ilerleyen zamanlarda aile fertlerinizin de Litvanya vatandaşlığına geçmesini dahi sağlayabilirsiniz. Böylesine avantajlı hallere sahip olması da ne denli etkili olduğu açık şekilde göstermektedir.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi