Macaristan Vatandaşlık

Macaristan Vatandaşlık

Macaristan Vatandaşlık

Macaristan Avrupa Birliği üyesi olmasının yanı sıra Schengen ülkeleri arasında da yer almaktadır. Vize başvurularınızı Schengen vizesi esasına göre yapmanız gerekmektedir. Elbette vatandaşlıkla alakalı da ayrıntıları iyi bilerek başvurunuzu sunmalısınız.

Macaristan vatandaşlık hakkı elde eden kişi aynı zamanda Avrupa vatandaşlığını da elde etmiş olmaktadır. Yaşamınızın bundan sonra ki kısmında Macar vatandaşı olarak sürdürmek isterseniz esaslara uymanız ve vatandaşlık hakkını kazanmanız gerekir.

Başvuru esaslarına göre uymanız ve istenilen evrakları temin etmeniz gerekecektir. Bu hususta Macaristan vatandaşlık için gerekli evraklar listesi ise şu şekildedir;

  • Başvuru sahibinin doğum belgesi,
  • Adres ve aile bilgilerini ayrıntılı şekilde içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği orijinal hali ile sunulmalı,
  • Geçerliliği en az 1 yıl olan ve seyahat öncesi içerisinde en az 2 boş sayfanın bulunduğu pasaport ibrazı zorunludur.
  • Kimlik fotokopisi arkalı önlü çekilmeli ve okunaklı olmalıdır.
  • Daha önce yapılan evlilikler sonunda boşanma belgeleri varsa ibraz edilmeli ve hali hazırda ki evlilik belgeleri dosya da olmalıdır.
  • Çocuklar varsa onlara ait doğum belgeleri,
  • Macaristan’da oturduğunu ispat eden oturum izin belgesi,
  • Macaristan’da çalışıyor ise bu çalışmaya esas çalışma izin belgesi,
  • Başvuru sahibinin Macaristan kökenine sahip ebeveynlerinin Macar kimlik belgesi,

Sizden istenen belgeleri eksiksiz sunmaya ve hatasız bilgi akışında bulunmaya özen göstermelisiniz. Sunmanız gereken belgelerin tamamı Macarca olarak sunulması gerekir. Çeviri konusunda yeminli tercüman ile iş yürütmeniz işin sağlamlığı açısından önemlidir.

Macaristan Vatandaşlığını Elde Etmenin Yolları

Oldukça geniş haklara sahip olmanızı sağlayan vatandaşlık özgürlüğü de beraberinde getirecektir. Macaristan vatandaşlığı elde edildikten sonra dilediğiniz Avrupa ülkesine hiçbir sorunla karşılaşmadan seyahat edebilirsiniz.

Ayrıca Macaristan’da seçme ve seçilme hakkını elde etmenizin yanı sıra memur olmak için başvuru da dahi bulunabilirsiniz.

Diğer vatandaşlarla hiçbir farkınız olmadan yaşamınızı sürdürmenizi sağlarken her türlü imkanlardan da faydalanabilirsiniz. Peki, Macaristan vatandaşlığını elde etmenin yolları nasıldır?

Öncelikle başvuru sahibi vatandaşlığı kendi özgür iradesi ile seçmiş olduğu göstermelidir. Yasalara uygun hareket edeceğini ve bu hususta sıkıntılı hallere mahal vermeyeceğini de beyan etmelidir Sonrasında ise istenen belgelerin hazırlanması ve kurallara uygun şekilde başvurulması önemlidir.

Bugün karar verdim Macaristan vatandaşlığına geçiş yapacağım diyen herkes bu tür bir başvuru da bulunamaz. Belirli bir süre kalınması gerekirken kan bağı ile de vatandaşlık başvurusu yapılabilmektedir.

Vatandaşlık elde edilebilir olması için belirlenen kanunları iyi bilmeniz ve kanunlarla ilgili uygulamanın doğru şekilde planlanması gerekir.

Başvuru evraklarıyla ilgili hazır hale getirilmesi gereken düzende sizden gereklilikler talep edilebilir. Neden vatandaş olmak istediğinizi ispat etmeniz istenirken ispatlayıcı unsurlar size destek olacaktır.

Yaşamınızı artık bu düzene göre sürdüreceğinizi kabul etmeniz önemli etken olurken Macaristan’da sabit kalacağınızı gösteren gayrimenkul oldukça önemli kazanım sunacaktır. Belirli bir bütçeniz varsa yatırım yaparak başvurunuzu yapmanız hızlı sonucu da beraberinde getirecektir.

Macaristan Vatandaşlık Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanmaktadır?

Vatandaşlık hakkını elde edebilmeniz için belirtilen kurallara uygunluk varsa evrakları teslim etmeniz gerekir. Evrakların eksiksiz şekilde teslim edilmesi ile birlikte genel itibari ile 6 ay kadar sürmektedir.

Değerlendirmelerin her türlü detayı irdelendiği için süre bazlı uzamalar söz konusu olmaktadır. Sizden istenilen belgelerin doğru şekilde sunulması ile sonucu elde etmeniz mümkündür. Macaristan vatandaşlığı alabilmek için yapacağınız başvurular oturum ve çalışma izni esasına göre ise burada 5 yıllık bir süre söz konusudur. 5 yıllık oturum süresi baz alınarak değerlendirme neticelendirildiği için yılınız dolmadan başvuru yapmamanız daha doğru olacaktır.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi