Maldivler Vatandaşlık İşlemleri

Maldivler Vatandaşlık

Maldivler Vatandaşlık İşlemleri

 

Maldivler’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Maldivler vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır.

Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Maldivler vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Maldivler Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Maldivler’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Maldivler’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Maldivler oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Maldivler vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Maldivler Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Maldivler vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Maldivler yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Maldivler Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Maldivler vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Maldivler Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Maldivler vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Maldivler vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Maldivler vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Maldivler temsilciliğine ardından Maldivler sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Maldivler Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır.

18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Maldivler VİZESİ
  2. Vatandaşlık İşlemleri
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
Can keklik 2020-07-12 11:37:09 Cevabı Görüntüle
Belli bir ucret ile ugrasmadan vatandaslik alinabiliyor mu