Malta Vatandaşlık

Malta Cumhuriyeti Vatandaşlık

Malta Cumhuriyeti Vatandaşlığı sahibi olmak isteyen kişiler birden fazla yol ile bu hakkı elde edebilirler. Malta Cumhuriyeti vatandaşı olma hususunda gerekli kurallar Malta Cumhuriyeti anayasasında önceden belirlenmiştir. Belirlenmiş olan kriterleri sağlayan ve şartları yerine getiren kişiler Malta Cumhuriyeti vatandaşı olmak için talep başvurusunda bulunabilirler.

Vatandaşlık sahibi olmak isteyen kişiler genel olarak yatırım yolu ile, evlenme ve aile kurma yolu ile gibi temel sınıflara ayrılmaktadır. Bu sınıfların yanı sıra Avrupa Birliği ülkesi olan ve schengen vizesi standartlarını kabul eden Malta Cumhuriyeti göç politikası sebebi ile göçmen olarak ülkelerinde bulunan kişilere de vatandaşlık hakkı tanımaktadır.

Ancak göç yolu ile vatandaşlık hakkı elde etmek oldukça zor bir yoldur. Hatta Avrupa Birliği komitesinden çıkan kararlara yönelik olarak schengen vizesi standartlarını kabul etmiş olan toplamda 28 (yirmi sekiz) ülke göç politikası konusunda oldukça katı kurallara sahiptir.

Bu yüzden Malta Cumhuriyeti kendisinin izini vermediği göçmenlere vatandaşlık hakkı tanımaz ve hatta onları sınır dışı eder.

Malta Cumhuriyeti vatandaşı olabilmek için en kolay yol yatırım yapma yoludur. Malta Cumhuriyeti Anayasasında belirlenmiş olan meblağlar dahilinde Malta Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan ve faaliyet gösteren bir firmaya yatırım yapmanız durumunda Malta Cumhuriyeti vatandaşlığını talep edebilirsiniz. Yatırım yapılacak alanları ve belirlenen süre içerisinde yapmanız gereken toplam yatırımı Malta Cumhuriyeti Vatandaşlık Departmanından öğrenebilirsiniz.

Sizlere önceden belirlenmiş olan yatırım portföylerinden birini seçmenizi isteyeceklerdir. Ancak sizin hali hazırda daha iyi bir yatırım planınız var ise onu da vatandaşlık departmanı çalışanlarına beyan edebilirsiniz.

Bu durumda sizin beyanınız esas alınarak yapılacak olan çalışma sonucunda yatırım yapmak istediğiniz alan, sektör, firma ve ya şirketin uygun görülmesi halinde sizin için özel yeni bir yol çizilerek belirlenen süre içerisinde belirlenen meblağ kadar yatırım yapmanız istenecektir.

Malta Cumhuriyeti Vatandaşlık Departmanının belirlediği yatırım akdini gerçekleştiren kişiler vatandaşlık talep başvurusunda bulunabilirler. Yatırım yolu ile vatandaşlık hakkı kazanan kişiler vatandaşlıkları onaylandıktan sonra 1. (birinci) dereceden aile ve akrabaları yani eş, çocuk, kardeş, anne, baba gibi kişiler için de Malta Cumhuriyeti Vatandaşlık Departmanına onlar adına vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Malta Cumhuriyeti vatandaşlığı sahibi olabilmenin bir diğer kolay yolu da oturum izni sahibi olmaktır. Herhangi bir sebepten ötürü Malta Cumhuriyeti oturum izni olan kişiler orada bulundukları süre içerisinde Malta Cumhuriyeti Devletine, halkına, ekonomisine, bilim ve teknolojisine fayda sağlamış ve gelecekte de sağlayabilecek kapasitede ise vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

Bu vatandaşlık talep başvurusu için eğer başvuru yapacak kişi öğrenci ise Malta Cumhuriyetinde eğitim öğretim almış olduğu kurumun yetkililerinden ıslak imzalı, mühürlü ve damgalı başarı belgesi ve tavsiye mektubu alarak vatandaşlık departmanına giderek vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Vatandaşlık departmanı çalışanları öğrenciden gerekli ek belgeler isteyebilir. Bu süreç tamamen vatandaşlık departmanı çalışanları tarafından yönetilir.

Dışarıdan sürecin seyrine dair herhangi bir müdahale söz konusu değildir. Eğer vatandaşlık talep başvurusu oluşturmak isteyen kişi çalışma izni ile oturum izni almış ise bu durumda da kişinin çalıştığı iş yerinden başarılı bir çalışan olduğunu gösteren ve iş yerinin çalışana ihtiyacı olduğunu ve sürekli beraber çalışmak istediğini gösterir evrakları ıslak imzalı ve kaşeli şekilde temin etmesi gerekmektedir. Ayrıca kişinin faaliyet ve meslek dalına ait diplomaları, sertifikaları, almış olduğu eğitim belgeleri, bonservisleri ve varsa başarı ödüllerini ibraz etmesi istenecektir.

 

 

Meta: Malta Cumhuriyeti Vatandaşlık, Malta Cumhuriyeti Vatandaşlık nasıl alınır, Malta Cumhuriyeti Vatandaşlık şartları nelerdir, Malta Cumhuriyeti Vatandaşlık gerekli evraklar nelerdir , Malta Cumhuriyeti Vatandaşlık alma yöntemleri , Malta Cumhuriyeti Vatandaşlık alma yolları

  1. Malta VİZESİ
  2. Evlilikten Dolayı
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi