Mısır Oturum İzni

Mısır Oturum

Mısır Oturum İzni

Mısır oturum izni kişilere uzun dönem Mısır’da ikamet edebilme izni sağlamaktadır. Turistik, ticari, aile ziyareti vizeleri kısa dönemli olarak ikamet olanağı sağlamaktadırlar.

Uzun süre Mısır’da kalmak isteyenler oturum izni almak zorundadır. Mısır oturum izinleri genellikle 1 yıllık süre ile verilmektedir. Oturum iznini uzatmak isteyenler gerekli evrakları tamamlayarak Mısır’da ilgili makamlara müracaat etmeleri gerekmektedir.

Mısır’a giriş yapıldıktan sonra yabancılar şubesinde 1 yıllık pasaport ile 1 yıllık ikamet vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Başvuru sırasında gerekli olan evraklar yabancı şube tarafından size iletilmektedir.

Fuar, iş toplantısı konferans gibi kısa süre gerektiren organizasyonlara katılmak için kısa dönem vize yeterli olmaktadır. Fakat 90 günü geçen uzun süreli çalışma izni alabilmek için Mısır oturum izni gerekmektedir. Mısır oturum izni başvurusunda bulunacak

kişi iş sözleşmesine sahip olmalıdır ve bu sözleşme iş istihdamını içermelidir. Farklı iş kolları için faklı evraklar istenilebilmektedir. Bu nedenle yapılacak işin içeriği net bildirilmelidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Mısırda yapacakları işin kamu düzenine aykırı olmadığını ispat eden izin belgesini ibraz etmelidir.

Mısır çalışma izni ilgili birimlere evraklar ile birlikte şahsen yapılmalıdır. Uzun dönem, kısa dönem veya dönemsel işçiler tek bir çalışma iznine başvurmaktadırlar. Başvuru yapıldıktan sonra sonuçlanma süresi normal olarak 10 – 21 gün arasındadır.

Mısır Kısa Süreli Vize Evrak Listesi

 1. Vize talep dilekçesi: Vize talep dilekçesi, Mısır Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. Dilekçe içeriğinde vize talebinin amacı, talep edilen süre ve talep edenin ismi yer almalıdır. Talep dilekçesi şirketin antetli kağıdına yazılmalı ve yetkili kişinin ıslak imza ve kaşesi ile iletilmelidir.
 2. Pasaport: Pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır ve Mısır vize bitiminden itibaren en az 6 ay daha geçerli olmalıdır. Yıpranmış ve eskimiş pasaport ile yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Mısır vizesi pasaportta işlenmektedir. Bu nedenle pasaportta en az 2 sayfa boş olmalıdır. 
 3. Kimlik fotokopisi: Kimlik fotokopisi evraklar arasında bulunması gereken bir belgedir.
 4. Fotoğraf: Arka fonu beyaz olacak şekilde 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Fotoğraflar güncel hali yansıtmalı ve montaj yapılmamış olmalıdır.
 5. Davetiye mektubu: Mısır’da faaliyet gösteren şirketten Türkiye de başvuru yapacak kişi adına hazırlanmış kaşeli imzalı davetiye gönderilmelidir. Davetiye mektubu başvuru evrakları içinde olması zorunludur.

Kısa süreli vize alındıktan sonra Mısır’da uzun süreli vize başvurusu yapılmalıdır. Başvuru için İşgücü ve göç bakanlığına aşağıda listelenen belgeler ibraz edilmelidir.

 1. Mısır’da ikamet edilecek süre boyunca geçerli olacak pasaport
 2. Güncel olarak çekilmiş 7 adet vesikalık fotoğraf
 3. Çalışılacak olan şirketle yapılmış iş sözleşmesinin iki nüshası imzalı olarak verilmelidir.
 4. Vergi kimlik kartının 2 adet fotokopisi gerekmektedir.
 5. Lisans, yüksek lisans gibi akademik kariyerler var ise bu belgelerin 2 adet fotokopisi gerekmektedir.
 6. İş verenden alınacak olan ticaret sicilinin fotokopisi
 7. Mısır’da çalışılacak yerin uzmanlık alanınızla ilgili olduğunun yetkinlik belgesinin nüshaları iletilmelidir. Ek evrak talebine karşın orijinal belgelerin yanınızda olmasında fayda vardır.
 8. İş veren tarafından yazılması gereken mutabakat mektubu evraklar arasında olmalıdır. İçeriğinde Mısırlı bir vatandaş yerine yabancı bir işçi almasının nedenleri anlatılmalıdır.
 9. Sponsor yazısı
 10. HIV ve AIDS testi yapılarak bunların sonuçları ibraz edilmelidir.
 11. Mısır Devlet Güvenlik Hizmeti biriminden devlete karşı suç tehdidi oluşturmadığınıza dair belge
 12. Vize başvurusu için ödenmesi gereken ücretin ödendiğine dair dekont

Mısır yetkili birimi gerek gördüğü takdirde yukarıda ki belgelere ek olarak belgeler isteyebilmektedirler.

 1. Mısır VİZESİ
 2. Aile Birleşimi
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi