Moldova Vatandaşlık İşlemleri

Moldova Vatandaşlık

Moldova Vatandaşlık İşlemleri

 

Moldova’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Moldova vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır.

Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Moldova vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Moldova Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Moldova’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Moldova’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Moldova oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Moldova vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Moldova Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Moldova vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Moldova yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Moldova Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Moldova vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Moldova Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Moldova vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Moldova vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Moldova vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Moldova temsilciliğine ardından Moldova sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Moldova Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır.

18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

 

  1. Moldova VİZESİ
  2. Vatandaşlığı
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi