Monaco Vatandaşlık İşlemleri

Monaco Vatandaşlık

Monaco Vatandaşlık İşlemleri

 

Monaco’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Monaco vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Monaco vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Monaco Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Monaco’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Monaco’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Monaco oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Monaco vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Monaco Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Monaco vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Monaco yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Monaco Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Monaco vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Monaco Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Monaco vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Monaco vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Monaco vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Monaco temsilciliğine ardından Monaco sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Monaco Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

 

  1. Monaco VİZESİ
  2. Vatandaşlık İşlemleri
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi