Mozambik Vatandaşlık İşlemleri

Mozambik Vatandaşlık

Mozambik Vatandaşlık İşlemleri

 

Mozambik’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Mozambik vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Mozambik vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Mozambik Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Mozambik’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Mozambik’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Mozambik oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Mozambik vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Mozambik Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Mozambik vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Mozambik yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Mozambik Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Mozambik vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Mozambik Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Mozambik vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Mozambik vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Mozambik vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Mozambik temsilciliğine ardından Mozambik sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Mozambik Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

 

  1. Mozambik VİZESİ
  2. Vatandaşlık İşlemleri
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi