Myanmar Vatandaşlık İşlemleri

Myanmar Vatandaşlık

Myanmar Vatandaşlık İşlemleri

 

Myanmar’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Myanmar vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır.

Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Myanmar vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Myanmar Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Myanmar’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Myanmar’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Myanmar oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Myanmar vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Myanmar Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Myanmar vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Myanmar yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Myanmar Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Myanmar vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Myanmar Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Myanmar vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Myanmar vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Myanmar vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Myanmar temsilciliğine ardından Myanmar sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Myanmar Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

 

  1. Myanmar VİZESİ
  2. Vatandaşlık İşlemleri
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi