Nikaragua Vatandaşlık İşlemleri

Nikaragua Vatandaşlık

Nikaragua Vatandaşlık İşlemleri

 

Nikaragua’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Nikaragua vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Nikaragua vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Nikaragua Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Nikaragua’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Nikaragua’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Nikaragua oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Nikaragua vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Nikaragua Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Nikaragua vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Nikaragua yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Nikaragua Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Nikaragua vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Nikaragua Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Nikaragua vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Nikaragua vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Nikaragua vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Nikaragua temsilciliğine ardından Nikaragua sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Nikaragua Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

 

  1. Nikaragua VİZESİ
  2. Vatandaşlık İşlemleri
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi