Norveç Oturum İzni

Norveç Oturum

Norveç Oturum İzni

Norveç ülke sınırları içerisinde 90 günden daha uzun bir süre ikamet etmek isteyenlerin oturum izni için başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Oturum izni ile ülkede çalışma izni için de başvuruda bulunmanız mümkün kılınıyor. Norveç için uzun süreli vize çeşitlerinden biri olan oturum izni için diğer vize çeşitlerine oranla daha farklı bir prosedür uygulanıyor. Norveç için uzun süreli oturum izni başvurunuzu da Norveç vize ofisi ile yapabilirsiniz.

Norveç Oturum İzni Nedir?

Norveç oturum izni vasıtası ile ülke sınırları içerisinde 90 günden daha uzun ikamet hakkını elde etmiş olursunuz. Uzun süreli vize grubunda yer alan oturum izni için bir takım kriterleri de karşılıyor olmanız bekleniyor. Eğer vize başvurusu için gerekli olan prosedürleri eksiksiz olarak yerine getirirseniz Norveç oturum iznine sahip olabilirsiniz.

Özellikle Norveç ülke sınırları içerisinde eğitim almak ya da ticari faaliyet göstermek isteyen kişiler oturum izni için başvuruda bulunmalılar. Norveç oturum izni başvurusu için de ilk önce ülkede ikamet ederken maddi olarak herhangi bir sorun yaşamayacağınızı da kanıtlamanız gerekiyor. Bu yüzden Norveç çalışma izni oturum izni açısından da büyük bir öneme sahiptir.

Norveç için gerek kısa süreli gerekse de uzun süreli diğer vize çeşitleri hakkında da bilgi sahibi olmak adına vizeofisi.com sitesine göz atabilirsiniz. Norveç oturum izni başvurularınızı da Norveç vize ofisi aracılığı ile yapabilirsiniz.

Norveç Oturum İzni Başvuru Süreci

Norveç Oturum İzni Başvuru Süreci

Norveç vize ofisi aracılığı ile gerekli olan oturum izni başvurularınızı yapmanız mümkün kılınıyor. Bunun için de ilk adım olarak vize başvuru formunu doldurmanız bekleniyor. Norveç oturum izni başvuru formu ile başvurunuzun ilk aşamasını gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için vize ofisine gelerek formu eksiksiz doldurmanız beklenir.

Vize formunda yer alan iletişim bilgileri kısmını da tamamen doğru verilerin ışığında doldurmanız bekleniyor. Bu sayede oturum izni takip sürecinde vize temsilcimiz sizinle iletişim halinde kalabiliyor.

Vize başvuru formunun net bir şekilde doldurulmasının ardından süreç sizi belge beyanı aşamasını getiriyor. Belge beyanı aşaması tıpkı diğer vize çeşitlerine yapılan başvurulardan olduğu gibi oturum izni için de büyük önem taşıyor. Bu yüzden gerekli olan belgelerin kapsamlı listesi vize ofisi temsilciniz tarafından size sunuluyor.

Oturum izni için gerekli olan her belgeyi doğru bilgiler ve güncel tarihli olarak ibraz etmeniz zorunludur. Bu aşamada meydana gelen problemler yüzünden oturum izni başvurunuz olumsuz yanıt alabilir. Bundan dolayı başvurunuzda özellikle belge ibrazı aşamasına özen göstermeniz önerilmektedir.

Norveç Oturum İzni İçin Gerekli Evrakların Listesi

Norveç için oturum izni başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı belgeleri beyan etmeleri gerekiyor.

İbraz edilmesi gereken belgelerin arasında; pasaport, oturum izni başvuru formu, oturum izni talep dilekçesi, 2 adet biyometrik fotoğraf, adli sicil kaydı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, seyahat sağlık sigortası ve varsa Norveç çalışma izni yer alıyor.

Başvuru sahibi çalışan ise; maaş bordrosu, SGK hizmet döküm belgesi ve Norveç çalışma izni belgesi,

Başvuru sahibi ev hanımı ya da çalışmayan ise; Norveç’te ikamet edilecek süre boyunca maddi sorumluluğu üstlenen sponsora ait finansal ve kimlik bilgilerini içeren belgeler,

Başvuru sahibi öğrenci ise; okul kabul mektubu, öğrenci belgesi, 18 yaşından küçükler için muvafakatname ve Norveç’te ikamet edilecek süre boyunca maddi sorumluluğu üstlenen sponsora ait finansal ve kimlik bilgilerini içeren belgeler,

Başvuru sahibi şirket sahibi ise; vergi levhası, imza sirküleri, ticari sicil gazetesi, faaliyet belgesi ve Norveç çalışma izni belgesi gibi ek belgelerin de beyan edilmesi gerekiyor.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi