Norveç Vize İşlemleri

Norveç Vize İşlemleri

Norveç Vize İşlemleri

Norveç, Schengen Bölgesi’nde yer alan bir Avrupa ülkesidir. Dolayısıyla Norveç için yapacağınız seyahatlerde Schengen Vizesi başvurusunda bulunmanız bekleniyor.

Norveç de tıpkı diğer Schengen ülkeleri gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep ediyor. Bunun için de gerek kısa süreli gerekse de uzun süreli vize çeşitlerine başvuruda bulunulması gerekiyor. Norveç için gerekli olan vize başvurularınızı Norveç vize ofisi aracılığı ile yapmanız mümkündür.

Norveç İçin Vize Zorunluluğu

Norveç, her sene binlerce turisti kabul eden bir Avrupa ülkesidir. Ülkenin, Avrupa Birliği ülkelerinden biri olması sebebi ile Schengen Vizesi uygulamasında yer aldığı da bilinen bir gerçektir. Bundan dolayı Norveç için seyahat planı oluşturmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurusunda bulunmaları da zorunludur.

Norveç için Schengen Vizesi ile Türkiyeli turistler ülke sınırları içerisinde 90 güne dek ikamet hakkını da elde etmiş olurlar. Bir diğer yandan da Schengen Vizesi ile diğer Avrupa Birliği ülkelerine de seyahat edilmesi sağlanmaktadır.

Norveç, bordo pasaporta sahip kişiler için vize uygulamasını zorunlu kılmıştır. Bunun yanında yeşil ve diplomatik pasaport sahiplerinden herhangi bir vize talebinde bulunulmaz.

Bu durum uzun süreli vize grubu için geçerli değildir. Uzun ya da kısa süreli vize çeşitleri hakkında da bilgi sahibi olmak isteyenlerin vizeofisi.com sitesine göz atmaları faydalı olacaktır.

Norveç İçin Vize Çeşitleri

Norveç için hem kısa hem de uzun süreli vize çeşitleri bulunuyor. Bu bağlamda vize gruplarında yer alan hangi vize sizin seyahat amacınıza uygun ise o yönde bir başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Norveç için kısa süreli vizeler arasında Turistik, Ticari, Aile Ziyareti ve Kültürel Vize çeşitleri yer alıyor. Kısa süreli vizeler ile ülke sınırları içerisinde 90 güne kadar ikamet hakkını elde etmiş bulunuyorsunuz.

Uzun süreli vize grubunda ise oturum izni, çalışma izni ve Aile Birleşimi Vizesi gibi özel vizeler yer almaktadır. Norveç için uzun süreli vize çeşitleri ile 90 günden daha uzun bir süre ülkede ikamet etme hakkına sahip olursunuz.

Aynı zamanda oturum izni ve çalışma izni gibi uzun süreli vizeler ile vatandaşlık hakkına sahip olmak için de bazı adımları atabilirsiniz.

Uzun ve kısa süreli vizeler, seyahat amacınız ve ülkede kalacağınız süre kapsamında şekillendirilmektedir. Bu bağlamda vize başvurusunda bulunurken seyahat amacınızı ve ülkede kalmayı planladığınız süreyi de beyan etmeniz istenmektedir.

Norveç  vizesi

Norveç Vizesi Başvuru Süreçleri

Norveç için herhangi bir vize başvurusunda bulunacak kişilerin Norveç vize ofisi ile ortak bir iş birliğinde olmaları mümkün kılınıyor. Bunun için Norveç Konsolosluk makamına gitmeden başvurularınızı gerçekleştirmenize izin veriliyor.

Yalnızca daha önce Schengen Vizesi başvurusunda bulunmayan kişilerin biyometrik verilerini beyan etmeleri adına vize işlemlerini konsolosluk şubelerinde yapmaları gerekiyor.

Norveç vize ofisi aracılığı ile vize başvurusunda bulunmak isteyenlerin de vize ofisine gelerek bir başvuru formu doldurmaları isteniyor.

Başvuru formunda yer alan “seyahat amacı” sorusu ile Norveç için almanız gereken vize de şekillendirilmiş oluyor. Bu yüzden seyahat amacınızın doğru bir şekilde beyan edilmesi büyük önem taşıyor.

Norveç için vize başvurusunda bulunacak olan kişilerden bazı belgelerin eksiksiz olarak beyan edilmesi de isteniyor. Norveç vize ofisi temsilciniz sizin için gerekli olan belgelerin listesini hazırlayarak tarafınıza sunuyor. Belge listesinde her bir belgenin dosyalanıp ibraz edilmesi de vize başvuru sürecinde oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Norveç vize başvurularınızın takip sürecinde de vize ofisi temsilciniz ile iletişime geçmeniz mümkündür. Vizenizin son durumu hakkında bilgi almak için temsilciniz ile irtibat kurmanız önerilmektedir.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
Mert A. 2020-07-31 12:42:56 Cevabı Görüntüle
18 yaşıma geldiğimde norveçe yerleşip orada bi hayat kurup orada herhangi bi işte çalışmak istiyorum İngilizcem yeterli ama o yaşta oturma ve çalışma vizesi almam mümkün mü