Özbeksitan Vatandaşlık İşlemleri

Özbekistan Vatandaşlık

Özbeksitan Vatandaşlık İşlemleri

 

Özbeksitan’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Özbeksitan vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır.

Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Özbeksitan vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Özbeksitan Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Özbeksitan’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Özbeksitan’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Özbeksitan oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Özbeksitan vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Özbeksitan Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Özbeksitan vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Özbeksitan yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Özbeksitan Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Özbeksitan vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Özbeksitan Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Özbeksitan vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Özbeksitan vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Özbeksitan vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Özbeksitan temsilciliğine ardından Özbeksitan sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Özbeksitan Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

 

  1. Özbekistan VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi