Pakistan Vatandaşlık

Pakistan Vatandaşlık

Pakistan Vatandaşlık

Pakistan vatandaşlık sahibi olmak isteyen veya çifte vatandaşlık isteyen kişiler Pakistan Konsolosluğuna müracaat etmek zorundadırlar. Pakistan vatandaşlığı alarak Pakistan vatandaşları eşit haklara sahip olunmaktadır. Vatandaşlık başvurusu için şahsen başvuru gerekmektedir.

Başvuru sırasında hazır olması gereken evraklar eksiksiz olarak sunulmalıdır. Evraklar hazırlanırken bilgi doldurulması gereken yerlerin net ifadeler kullanılarak ve gerçeği yansıtan bilgilerle doldurulması önemlidir.

Gerçekle uyuşmayan belge ve bilgiler ile yapılan başvurular kabul edilmemekte ve cezai işlem uygulanmaktadır. Vatandaşlık başvurusu için gereli olan evraklar güncellenebilmektedir. Başvuru öncesi vize ofisi ve vizeofisi.com adreslerinden detaylı bilgi alınabilir.

Pakistan Vatandaşlık Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar

Pakistan vatandaşlık başvurusu için gerekli evraklar Pakistan Büyükelçiliği ve Pakistan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir.

İstenilen evrakların eksiksiz ve güncel bilgiler içermesi önemlidir. Evraklar ile birlikte vatandaşlık başvurusu için şahsen başvuru yapılması gerekmektedir. Gerekli evraklar ve yerine getirilmesi gereken zorunluluklar aşağıda listelenmiştir.

 1. Pakistan vatandaşlığı başvurusunda bulunacak kişi, şahsen başvuru yapmak zorundadır. Herhangi bir aracı ile başvuru kabul edilmemektedir.
 2. Başvuru formunun 6 adet fotokopisi ve 6 adet bilgisayar çıktısı gerekmektedir. Başvuru formu doldurulurken güncel bilgiler eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Başvuru formu, başvuruda bulunan kişiler hakkında kapsamlı bilgi alınabilmesini sağlamaktadır.Bu nedenle doğru bilgiler ve net ifadeler içermelidir.
 3. Pakistan pasaportunun orijinali ve kimlik bilgilerinin olduğu yerlerin fotokopisi evraklarla birlikte verilmelidir. Pasaportun kullanım süresinin en az 1 yıl daha geçerli olduğundan emin olunmalıdır. Kullanım süresi geçmiş pasaport ile başvuru yapılamamaktadır.
 4. Kimlik kartının aslı
 5. Vatandaşlık için ödenmesi gereken harç ücretinin ödendiğine dair dekont ibraz edilmelidir. Harç ücretinin ödenmemesi durumunda vatandaşlık başvurusu işlemleri başlatılamamaktadır.
 6. 7 adet güncel çekilmiş biyometrik fotoğraf. Fotoğraflar üzerinde oynama olmaması gerekmekte ve yüzünüzü orijinal olarak yansıtmalıdır. Pakistan resmi kurumları tarafından belirlenen boyutlarda olması gerekmektedir.
 7. Türkiye vatandaşı olan kişiler 2 adet pasaport fotokopisi sunmaları gerekmektedir.
 8. Türkiye İçişleri Bakanlığından alınmış ulusal birleşim ya da aile birleşimi için İngilizce olarak hazırlanmış mektup ve mektubun iki adet fotokopisi evrakların arasında olması gerekmektedir.
 9. İkamet adres bilgilerini içeren belgenin fotokopisi verilmelidir.
 10. Evlilik cüzdanı fotokopisi
 11. Resmi kurumlardan alınacak olan yasal belgeler evraklar ile birlikte verilmelidir. 
 12. Ödenen ücretlerin dekontları
 13. İstenen belgeleri ispatlayacak başka belgeler var ise onların ibrazı gerekmektedir.
 14. Pakistan ve Türkiye İçişleri Bakanlıklarından onay belgeleri
 15. Üç aylık ve altındaki çocuklar gelebilmeleri ve kendileri için “S” formu ve 5 adet fotoğraf gerekmektedir.

Pakistan Vatandaşlık Başvuru Ücreti

Pakistan vatandaşlık başvuru ücreti, Pakistan Konsolosluğu tarafından belirlenmekte ve fiyatlarda güncellemeler olabilmektedir. Alınan başvuru ücreti, başvuru sürecinde verilecek olan hizmetleri ve harç ve bedelini kapsamaktadır.

Vatandaşlık başvurusu işlemlerinin başlatılabilmesi için vize ücretinin ödenmesi ve dekontunun ibraz edilmesi gerekmektedir. Pakistan vatandaşlık başvurusu olumsuz yanıtlanması sonucunda herhangi bir para iadesi yapılmamaktadır. Bir başvuru ücreti ile sadece bir vatandaşlık başvurusu yapılabilmektedir. Her başvuru için ayrı başvuru ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Pakistan Vatandaşlık Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pakistan vatandaşlık başvurusu direkt olarak Pakistan Konsolosluğuna yapılmaktadır. Vatandaşlık başvurusuna şahsen başvurmak zorunludur.

Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumlar vatandaşlık vermemektedir. Yetkili kurumlar evrak hazırlama konusunda yardımcı olmaktadırlar. Güncel vize ücreti ve evrak listesi için vize ofisi ve vizeofisi.com adresi ile iletişime geçilebilir.

Belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir. Pakistan Konsolosluğu gerek gördüğü takdir de ek belge isteyebilmekte ve mülakata çağırabilmektedir.

 1. Pakistan VİZESİ
 2. Aile Ziyaret Vizesi
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi