Pakistan Vize İşlemleri

Pakistan Vize İşlemleri

Pakistan Vize İşlemleri

Pakistan vize işlemleri, bordo pasaport sahibi her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Pakistan seyahati öncesi yapması gereken işlemlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti diplomatik ve hususi pasaport sahiplerinden seyahat sürelerine bağlı olarak vize işlemleri için herhangi bir talep istenmemektedir. Hususi ve diplomatik pasaportu sahibi kişiler 180 günlük süreçte 90 günü aşmayacak Pakistan ziyaretlerinde vize uygulamasından muaftır.

Pakistan Vizesi

Pakistan vizesi, Pakistan Büyükelçiliği ve Pakistan Başkonsolosluğu’na yapılan vize başvurusu ile alınabilmektedir. Başvuruların şahsen yapılma zorunluluğu yoktur. Vize başvurusu için gerekli evrakları tamamlayarak, vize ofisi aracılığı ile başvuru yapılabilmektedir. Vize başvurusu için gerekli evraklara vizeofisi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Pakistan vizesi için gerekli evraklar eksiksiz hazırlanmalıdır. Başvuru formu doğru bilgiler içermeli ve Pakistan ziyaretinin amacı net ifadeler ile bahsedilmelidir. Gerçek bilgiler ile başvuru formunda yer alan bilgilerin uyuşmaması durumunda vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

Gerçeği yansıtmayan bilgiler ile vize başvurusu yapılması cezai durumları getirebilir. Bu neden Pakistan vize başvurusu formu net ve gerçek bilgiler ile doldurulmalıdır.

Bazı durumlarda Pakistan Büyükelçiliği veya Pakistan Konsolosluğu mülakata çağırabilmektedir. Mülakat esnasında dile getirdiğiniz bilgiler ile evraklarda bahsettiğiniz bilgilerin uyuşması vize başvurusunun onayı için önem arz etmektedir.

Pakistan vize işlemleri ile alakalı tüm karar yetkisi Pakistan Büyükelçiliği ve Pakistan Konsolosluğu bünyesindedir. Pakistan yetkili mercilerinin vize başvurusu reddi sonrası bir açıklama yapma zorunluluğu yoktur. Yinede vize başvuru reddi sebebi yazılı veya sözlü olarak sizlere iletilebilir.

Pakistan  vizesi

Pakistan Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Pakistan vize başvurusu için istenen belgeler, seyahat amacına göre farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle seyahat amacı net belirlemeli ve o amaca yönelik doğru vize başvurusu gerçekleştirilmelidir.

Vize başvurusu öncesi güncel belgeleri Pakistan Konsolosluğundan ya da yetkilendirilmiş vize ofisinden öğrenebilirsiniz.

  1. Pakistan vize başvuru formu: Başvuru formu bizzat Pakistan Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır. Başvuru formunda yer alan bilgiler ile Pakistan’a seyahat edecek kişileri tanıma fırsatı elde edilmektedir. Bu nedenle başvuru formunun titizlikle doldurulması ve ziyaret amacının net ifade edilmesi önemlidir. Başvuru formu istenen diğer belgeler ile birlikte sunulması zorunludur. Aksi halde başvuru işleminiz dikkate alınmayacaktır. İstenilen diğer belgelerde ki bilgiler ile başvuru formunda istenen bilgiler uyuşmalıdır. Herhangi bir uyuşmama durumu vize reddi ile sonuçlanmaktadır.
  2. Pasaport: Vize başvurusu onaylanan kişilerin pasaportuna vize etiketi yapılmaktadır. Bu nedenle orijinal pasaport önemlidir. Orijinal pasaport ile Pakistan vize işlemleri yapılmaktadır. Pasaport bilgilerinin olduğu ilk 2 sayfanın fotokopisi belgelerin arasına konulmalıdır. Pakistan ziyareti sonrasında pasaportun en az 6 ay kadar daha kullanım süresi olmalıdır.
  3. Fotoğraf: En güncel hal ile ve pasaportta olan fotoğraf ebatlarında fotoğraf gerekmektedir. Fotoğrafın boyutları 3,5 x 4,5 cm olmalı ve yüz net olarak görünmelidir.
  4. Pakistan vize davetiyesi: Ticari vize, ziyaret vizesi ve turistik vize başvurularında davetiye mektupları gerekmektedir. Bu davetiye mektupları Pakistan ikamet edenler tarafından gönderilmelidir.
  5. Gidiş – dönüş uçak bileti rezervasyonu: Pakistan seyahati tarihlerine göre alınmış biletlerle ilgi belgelerde diğer belgelerle beraber sunulmalıdır.

Pakistan Vize İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pakistan vize işlemleri yapılırken pasaportun 10 yıldan eski olmamasına dikkat edilmelidir. Pakistan Konsolosluğu eski pasaport ile yapılan başvuruları kabul etmemektedir.

Ayrıca pasaportun hasar görmemiş olması da önemlidir. Bir şekilde eski pasaportla yapılan başvuru onaylansa bile Pakistan’a girişte ülkeye alınıp - alınmama konusu görevlilerin inisiyatifindedir.

Pakistan Konsolosluğu istenilen belgelerin dışında kişiye özel ek belgeler isteyebilmektedir. Bu ek belgeler başvuru yapan kişi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak adına istenmektedir.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi