Polonya Vatandaşlık İşlemleri

Polonya Vatandaşlık

Polonya Vatandaşlık İşlemleri

 

Polonya’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Polonya vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Polonya vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Polonya Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Polonya’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Polonya’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Polonya oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Polonya vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Polonya Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Polonya vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Polonya yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Polonya Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Polonya vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Polonya Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Polonya vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Polonya vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Polonya vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Polonya temsilciliğine ardından Polonya sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Polonya Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

 

  1. Polonya VİZESİ
  2. Vatandaşıyla Evli Olanlar
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi