Portekiz Konsoloslukları

Portekiz Konsolosluk

Portekiz Konsoloslukları

 

İstanbul Başkonsolosluğu

 

İstanbul ve çevresinde bulunan Marmara Bölgesi illeri Portekiz Başkonsolosluğu başvuruları (Kocaeli, Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve İstanbul) buraya yapılmaktadır.

 

Ankara Büyükelçiliği

 

Portekiz Büyükelçiliği Ankara Görev Yerleri:

 

Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Afyon, Antalya, Ardahan, Çankırı, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Bartın, Bayburt, Burdur, Karabük, Erzurum, Trabzon, Samsun, Sinop, Adana, Mersin, Hatay, Diyarbakır, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Şanlıurfa illerinde ikamet eden kişiler Portekiz ilgili vize başvurusu için Ankara Büyükelçiliği’ ne başvuruda bulunabilir.

 

İzmir Fahri Konsolosluğu

 

Portekiz İzmir Fahri Konsolosluğu çalışmalarını İzmir’ de yürütmektedir. İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Portekiz Büyükelçiliğine bağlı hizmet sunmaktadır. Diplomatik vasfa sahip değildir. Portekiz’ ya seyahat etmek amacı ile Portekiz vize başvuru işlemi gerçekleştiren kişilerin vize kabul ya da ret yetkisine sahip değildir. Sadece İzmir Fahri Konsolosluğu aracılığı ile Portekiz Ankara Büyükelçiliği, Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu ve diğer resmi Portekiz Konsolosluklarından destek alabilme yetkisine sahiptir.

 

Gaziantep Fahri Konsolosluğu

Gaziantep Fahri Konsolosluğu, sadece fahri işlemler için Gaziantep Ankara Büyükelçiliği ve Gaziantep İstanbul Başkonsolosluğundan yetki alabilmektedir. Birlikte ortak bir çalışma yapabilmekte ancak tek başına vize işlemleri sürecinde karar verme merci olarak çalışmamaktadır.

 

 

Alanya Fahri Konsolosluğu

 

Alanya Fahri Konsolosluğu, sadece fahri işlemler için Portekiz Ankara Büyükelçiliği ve Portekiz İstanbul Başkonsolosluğundan yetki alabilmektedir. Birlikte ortak bir çalışma yapabilmekte ancak tek başına vize işlemleri sürecinde karar verme merci olarak çalışmamaktadır.

 

Antalya Fahri Konsolosluğu

 

Antalya Fahri Konsolosluğu, Antalya ve çevresinde bulunan illerdeki Portekiz seyahatleri için vize başvurularını kabul etmek ve bu başvuruları İstanbul Başkonsolosluğu’ na iletmek amacı ile yetkilenmiştir. Antalya Fahri Başkonsolosluğu Antalya’ da bulunmaktadır. Vize başvuru işlemlerinde kabul ya da ret işlemine dair bir yetkisi bulunmamaktadır.

 

Mersin Fahri Konsolosluğu

 

Mersin Fahri Konsolosluğu, Portekiz vize türleri ve işlemlerine ilişkin herhangi bir diplomatik vasıf sahibi değildir. Bununla beraber mersin’ de ikamet eden ve Portekiz’ ya seyahat etmek amacı ile vize başvuru işlemleri gerçekleştirmek isteyen kişilerin başvurularını kabul ederek, İstanbul Başkonsolosluğu’ na iletmektedir.

 

Marmaris Fahri Konsolosluğu

 

Türkiye’ de ikamet eden Portekiz vatandaşlarının pasaport ve kimlik işlemleri, doğum, ölüm, evlilik işlemleri için belge düzenleme, noter işlemleri için belge düzenleme konusunda yardımcı olmaktadır. Bunun yanında Portekiz’ ya seyahat etmek isteyen yolcuların vize işlemleri için Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu ve Portekiz Ankara Büyükelçiliğinden destek almaktadır.

 

 

 

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
meltem durmuş 2020-06-29 15:19:01 Cevabı Görüntüle
merhaba ben yakın zamanda vize başvurusu yapacağım fakat konsolosluklar ve başvurular ne zaman açılacak bir bilgiye ulaşamadım