Portekiz Vatandaşlık İşlemleri

Portekiz Vatandaşlık

Portekiz Vatandaşlık İşlemleri

 

Portekiz’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Portekiz vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Portekiz vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Portekiz Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Portekiz’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Portekiz’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Portekiz oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Portekiz vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Portekiz Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Portekiz vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Portekiz yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Portekiz Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Portekiz vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Portekiz Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Portekiz vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Portekiz vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Portekiz vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Portekiz temsilciliğine ardından Portekiz sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Portekiz Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır.

18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

 

  1. Portekiz VİZESİ
  2. Vatandaşlık Şartları
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
meltem durmuş 2020-06-29 15:19:01 Cevabı Görüntüle
merhaba ben yakın zamanda vize başvurusu yapacağım fakat konsolosluklar ve başvurular ne zaman açılacak bir bilgiye ulaşamadım