• info@vizeofisi.com Türkiye
  • 0850 228 4353
Rus Konsolosluğu Hakkında - Vize Ofisi

Rus Konsolosluğu

  • 11
  • 0
İçindekiler

Rus Konsolosluğu

Rusya’ya seyahat için yapılacak başvuru işlemlerinde Rus konsolosluğu devreye girmektedir. Bu konsolosluklar, ister uzun süreli ister kısa süreli seyahatler için gereken başvuru işlemlerine onay veren resmi merkezlerdir. Bu yazıda Rus konsolosluğu ve Rusya’ ya gitmek için gereken belgeler, yapılan başvuruların içerikleri gibi konulardan bahsedeceğiz.

Türkiye’den Rusya’ya Seyahatte Vize Alınmakta mı?

Bilindiği üzere ülkemizden Rusya’ ya yapılacak seyahatler doğrultusunda (bu seyahatlerin 30 günü aşmaması şartı ile) vize alınmasına gerek yoktu. Bu da haliyle vize almak için büyük çaba harcadığımız çoğu işlemi ortadan kaldırmakta ve bize büyük avantajlar sağlamaktaydı. Ancak bu anlaşma 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle askıya alınmış ve ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler artık vize prosedürüne tabi tutulmaktadır. Bu durum yalnızca diplomatik pasaporta sahih kişiler için geçerli değildir. Bu kişiler de 90 günlük bir süreç içerisinde vizeden muaf edilmişlerdir.

Anlaşmanın askıya alınması ile birlikte seyahat etmek isteyen vatandaşların artık vize almaları şart koşulmuştur. Vize işlem başvuruları ise ülkemizde bulunan Rus Konsolosluğu binalarında gerçekleştirilmektedir.

Rusya’da Eğitim İçin de Vize Alınması Gerekli mi?

Rusya’da eğitim görecek olan kişilerin de Rus Konsolosluğu tarafından onaylanmış bir vizeye başvurması gerekmektedir. Eğitim vizesi kategorisinde başvuru yapılan bu vize türünde kişiler ülkede uzun süreli kalma hakkına sahip olurlar. Ancak Rus konsolosluğu tarafından uzun süreli vize kapsamında değerlendirdiği bu başvurular sonucunda kişilere yine 90 gün kalış izninin yanı sıra ülkeye çok giriş çıkış yapılabilmesi hakkı da tanınmaktadır.

Rusya Vizesi İçin Nereye Başvurmak Gereklidir?

Rusya’ ya seyahat, oturma izni ya da çalışma izni gibi nedenlerden dolayı vize almak için Rus konsolosluğu tarafından yetki verilen kurum ya da kuruluşlara başvuruda bulunulabilir. Ancak başvurunun onaylanmasına karar veren kurumlar bunlar değil, Rusya Konsolosluğu ve Rus Büyükelçiliği’dir.

Rusya Vize Çeşitleri

Rus Hükümeti tarafından vize içerikleri; tek girişli, çok girişli ve uzun ve iki girişli olarak sınıflandırılmıştır. Bunun yanı sıra kısa süreli ve uzun süreli vize çeşitleri de vardır. Aile ziyareti, seyahat vizesi, iş vizesi gibi vize çeşitleri kısa süreli vize sınıfı içerisinde yer alır. Ve bunlar için kişilere yaklaşık 30 gün süre verilir.  Eğer ticari amaçlı bir vize talebiniz varsa o zaman bu kategoride bir başvuruda bulunmalısınız. Başvuru sonrasında sizlere, başvurunun içeriğine göre farklı Rusya vizeçeşitleri sunulabilmektedir. Bu vize çeşitlerini şu şekilde açıklayabiliriz.

·         Tek Girişli 3 Aylık Vize: Rusya’ya ticari bir amaç doğrultusunda seyahat etmek isteyen kişiler için hükümet tarafından tek giriş ve tek çıkış hakkı verilmektedir. Eğer yeniden giriş yapılması gereken bir durum söz konusu olursa o zaman bu kişilerin tekrardan vize başvurusunda bulunmaları gerekecektir.  

·         İki Girişli 3 Aylık Vize: Yine ticari açıdan Rusya’ ya bir seyahat gerçekleştirecekseniz alabileceğiniz vize türünden biri de çift giriş ve çıkış hakkı tanıyan vize çeşididir. Bu vize sayesinde 90 gün boyunca ülke sınırları içerisinde kalma hakkı sizlere tanınmıştır.

·         Çok Girişli 1 Yıllık Vize: Sadece ticari amaçla verilen bir vize türüdür. Bu vize çeşidi, ülke sınırları içerisine en az iki ya da daha fazla girmek istemi ile alınmaktadır. Bu vizeyle birlikte 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı dahilinde ülkede kalış hakkı sağlanır.

Rusya için alınacak ticari vizeler, çalışma vizesinden farklıdır. Bu yüzden vize başvurusu yapıldığında, ülkeye hangi amaçla gidilecekse o kategoriden başvuru yapılması çok önemlidir. Aksi takdirde başvuru talebi ret edilebilir.

Rusya Ticari Vizelerinin Süresi

Ticari vizeler de tıpkı diğer vize çeşitleri gibi belirli bir süre aralığı içerisinde geçerlidir. Vizenin bitmesine yakın vize süresinin uzatılması mümkün ancak bu da Rusya’da bulunan yetkili makamlar tarafından sağlanır.

Rusya Vize Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar

Rusya’ya yapılacak ticari ya da turistik seyahatlerde kişilerden belirli resmi evrakların tamamlanması istenmektedir. Bu resmi evraklardan bazıları, kişilerin başvurduğu vize çeşidine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak genel olarak Rusya’ya yapılacak olan vize başvuruları için gerekli olan resmi evraklar şu şekilde sıralanabilir.

·         Pasaport

·         Nüfus Kâğıdı

·         Biyometrik Fotoğraf

·         Varsa davet mektubu

·         Banka hesapları gibi çeşitli resmi belgeler

Başvuru gerçekleştikten sonra artık vize kabul durumunun açıklanması beklenmektedir.

Rusya Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Bu süre için kesin bir tarih belirtilemez. Çünkü Rusya konsolosluğunun yoğunluğu gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak genel anlamda bir düre aralığı verilecekse o zaman bu sürenin 4- 7 gün arasında olduğunun söyleyebiliriz.

Rus Konsolosluğu Ne Zaman Açılacak?

Rus konsoloslukları pandemi dolayısıyla ara verdikleri işlerine tekrar başlamış bulunmaktadır.

Rusya Konsolosluğu Vize Veriyor Mu?

Rusya Konsoloslukları vize başvurularını değerlendirip, olumlu ya da olumsuz yanıt verebilecek tek makamlardır.

Rusya Vizeleri Ne Zaman Açılıyor?

Rusya pandemi dolayısıyla ülkeye seyahatleri bir süre durdurmuştu ancak Rusya’ya gitmek isteyen kişiler artık rahatça vize başvurusu yapabilmektedir.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp