Sierra Leone Vatandaşlık İşlemleri

Sierra-Leone Vatandaşlık

Sierra Leone Vatandaşlık İşlemleri

 

Sierra Leone’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Sierra Leone vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır.

Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Sierra Leone vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Sierra Leone Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Sierra Leone’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Sierra Leone’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Sierra Leone oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Sierra Leone vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Sierra Leone Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Sierra Leone vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Sierra Leone yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Sierra Leone Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Sierra Leone vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Sierra Leone Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Sierra Leone vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Sierra Leone vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Sierra Leone vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Sierra Leone temsilciliğine ardından Sierra Leone sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Sierra Leone Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

 

  1. Sierra-Leone VİZESİ
  2. Evlilikten Dolayı
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi