Slovakya Vatandaşlık

Slovakya Vatandaşlık

Slovakya Vatandaşlık

Slovakya Schengen ülke grubuna dahil olup, yapılması gereken başvuruların Schengen esaslarına göre yapılması gerekmektedir. Kendi ülkenizden çıkıp başka bir ülkenin vatandaşı olabilmenin de birçok usule ve kurala uymanız gerekir.

Slovakya vatandaşı olabilmeniz için de yasaların izin verdiği çerçeveye göre hareket etmeli ve mutlaka istenilen belgeleri sunmalısınız. Ayrıca sizden istenen şartları taşımanız da başvuruyu doğrudan etkilemektedir.

Slovakya vatandaşlık işlemleriyle alakalı olarak detaylar sonucu doğrudan etkileyeceği için de bilgi sahibi olunmadan iş yürütülmemelidir.

Slovakya vatandaşı olabilmenin birçok farklı kuralı ve yöntemi vardır. Bu yöntemlerden size en uygun olanını seçmeli ve bu olguya göre hareket etmelisiniz. Vatandaşlık işlemleri oldukça teferruatlı ve kurallar bütünü olarak ilerlemektedir.

İsteğe Bağlı Tercihlerle Slovakya Vatandaşı Olma

Slovakya vatandaşı sayılabilme noktasında annesi veyahut babası Slovak vatandaşı olması yeterlidir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken en önemli olgu ise yaş konusudur.

Yaşı 23’e ulaşan çocuk bir karar vermeli ve hangi ülkenin vatandaşı olacağını seçmelidir. 23 yaşına kadar çifte vatandaş olarak devam ettirdiği düzende iki ülkeden birini tercih etme zorunluluğu vardır.

Seçim konusunda karar tamamen kişiye kaldığı için seçimini yaptıktan sonra belgelerle bunu belirtmesi zorunludur. Seçimini Slovakya’dan yana kullanmazsa Slovak vatandaşlığı otomatik olarak düşecektir.

Doğum Hakkı İle Slovakya Vatandaşı Olmak

Annesi ya da babası Slovak vatandaşı olan çocuk dünyaya gelmesi ile birlikte çifte vatandaşlığa hak kazanmış demektir.

Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli faktör ise 8 yıl şartının olmasıdır. Annesi veya babası Slovakya’da en az 8 yıldır ikame ediyorsa doğan çocuk bu durumda Slovak vatandaşı olarak kabul edilir.

Şartların bu kurallara göre uygunluğu varsa vatandaşlık konusunda herhangi bir sorun olmayacaktır.

Slovakya Vatandaşlığına Hak Kazanma Yolları

Bundan sonra ki hayatınızı Slovakya vatandaşı olarak geçirmek isterseniz gerekli şartları eksiksiz şekilde yerine getirmeniz gerekecektir. Oldukça teferruatlı olan bu başvuru için uzun yıllar emek vermek gerekecektir. Slovak vatandaşı olabilmek için öncelikle kişinin hiçbir şekilde sabıka kaydı olmamalıdır.

Bunun dışında en az 8 yıl yasal olarak Slovakya’da oturmuş olma şartı vardır. Kişi 60 yaşından büyükse bu oturma süresi ise 12 yıldır. Slovakya’da size ve ailenize yetecek düzeye sahip konut olması gerekmektedir.

Bu konutun özellikleri yeterlilik ile doğru orantılı olup, aile sayısına göre örtüşmelidir. Bu tür etkenler uygun olduktan sonra Slovakya vatandaşlık işlemleri için dilekçe hazırlamalısınız. Hazırlamanız gereken bu dilekçe sonrasında Anayasaya bağlı hareket edeceğinizin beyanı istenmektedir.

Beyan dilekçesinden sonra ise Slovakça dilinde teste tabi tutulursunuz. Bu test çok önemli olup, mutlaka başarılı olmalısınız. Yapılan teste başarılı olursanız ve tüm şartlar yerine getirilmişse artık Slovak vatandaşı olarak hayatınıza devam edebilirsiniz.

Profesyonel destek alarak işlemleri yürütmeniz size önemli faydalar sağlayacaktır. Kısa sürede işlemlerin çözümlenmesi ve hassas noktaların size bildirilmesi ile birlikte de sonucun olumlu olmasına etki edecektir. Karmaşık bir hal gibi görünen vatandaşlık işlemleri doğru uygulama ve doğru planlama ile beklenenden daha kolay şekilde çözüme kavuşturulabilir. Önemli olan nokta doğru etkiyi elde edebilmektir.

Evlilik Yolu İle Slovakya Vatandaşı Olmak

Bir ülkenin vatandaşı olabilmenin diğer bir yolu olan evlilik doğru belge sunumu ile diğer yapılara göre daha kolaydır. Slovakya vatandaşı olan birisi ile evlendiğinizi beyan eden belgeleri sunarak vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Burada dikkat edilecek husus ise karşılıklı anlaşma ve kurallar bütünü ile hareket etmektir. Evleneceğiniz kişinin sabit bir adresi ve işi olması sürecin çok hızlı şekilde ilerlemesine katkı sunacaktır.

 

  1. Slovakya VİZESİ
  2. Evlilikten Dolayı
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi