Slovenya Vatandaşlık

Slovenya Vatandaşlık

Slovenya Vatandaşlık

Herkes doğduğu ülke vatandaşı olarak hayatını sürdürecek diye bir kaide yoktur. Yaşamınızı nerede sürdürmek isterseniz bu hususta gerekli atılımları yapabilirsiniz. Tabi her isteyen her ülke vatandaşı olamayacağı gibi kabul ediliyor olması çok önemlidir. Karar kıldığınız ülkenin vatandaşlık konusunda ki yasalarına uygunluk söz konusudur.

Vatandaşlık konusunda Slovenya’yı tercih etmişseniz bu hususta farklı özelliklere ve farklı şartlara bağlı yasalar bulunmaktadır.

Slovenya vatandaşlık için size uygun yasanın hangisi olduğu tespit edip uygunluğu öğrenebilirsiniz. Oldukça geniş haklara sahip olmanızı sağlayan bu vatandaşlık beraberinde Avrupa vatandaşlığını da size sunacaktır. İstediğiniz Avrupa ülkesine seyahat etmeniz ve istediğiniz ülke de çalışmanızı dahi sağlayacak yapı söz konusudur.

Slovenya vatandaşlığı elde edilmesi ile birlikte seçme ve seçilme hakkını elde etmeniz mümkün kılınırken memur olmanız dahi söz konusu olabilir. Vatandaşlık başvurularıyla alakalı bilgi edinmek ve işlemleri başlatmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Slovenya Vatandaşlık Başvurusu

Öncelikle vatandaşlığa geçilebilmesi için daimi oturum iznine sahip olmanız gerekmektedir. Vatandaşlık işlemleri için alınan daimi oturum izni sürecin başlamasında en önemli etkendir. Sloven vatandaşlığına geçebilme de değişen şartlar söz konusu olsa da en hızlı yöntem Sloven vatandaşı olan eş olmasıdır.

Anne veya babası Sloven olan kişilerde vatandaşlık başvurularında bulunabilirler. Elbette yasalara uygun hareket edilerek başvurunun yapılması önemlidir. Kan bağı olsa dahi Slovenya’ya uyum sağlayacağınızın ispatı ve yeterli seviyede Slovence bildiğinizi ispat etmeniz gerekecektir.

Vatandaşlığı kabul etmeniz ile birlikte anayasal düzenlere de harfiyen uyacağınızı kabul etmiş olursunuz. Bu hususta ki düzenlemeleri öğrenmeniz ve başvuruyu kuralına göre yapmanız elzemdir.

Belirlenen hususların harfiyen yerine getirilmesi ile birlikte Slovenya vatandaşlık başvurusu için engel kalmamış demektir. Uygunluk ve istenen belgelerin temini de başvurunuzun kabul görmesinde önemlidir.

Slovenya Vatandaşlığı Başvuru Esasları

Vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişinin bu hususta geçmişine dair bilgileri sunması ve başvuru tarihi itibari ile yeterliliğinin olması gerekir. Neden Sloven vatandaşı olmak istediğini açıklamalı ve gerekçelerini ispat etmelidir.

Bu ispatlar sonucun olumlu yönde olmasında önemli etken olacaktır. Sizden talep edilen belgeler gerçeği yansıtmıyorsa başvurunuzun reddi ve bazı hallerde sınır dışı edilmeniz söz konusu olabilir.

Vatandaşlık başvurusunu Slovenya’da yapmanız mümkünken Türkiye’den de konsolosluğa giderek başvurunuzu sunabilirsiniz. Vatandaşlık konusunda sorumlu olduğunuz hususlar ve dikkat edilmesi gereken noktalar ise şunlardır;

 • Kamu düzenini, ülkenin savunmasını, ve ülkenin güvenliğini tehdit edecek unsurların olmaması gerekir.
 • Vatandaşlık başvurusunda bulunduğunuz tarihte daimi ikama izninizin devam ediyor olması.
 • Slovenya devletine herhangi bir vergi borcu olmaması gerekir.
 • Herhangi bir suça karışmamış olması ve devam eden bir mahkemesinin olmaması önemlidir.

Belirlenen hususlar tam olarak karşılandıktan sonra başvurunuzu yapmanızda herhangi sakınca olmayacaktır. Herhangi bir şekilde Slovenya’da yaşamını sürdüren aile bireyi yoksa ve kişi Slovenya vatandaşlık başvurusunda bulunmak istiyorsa bazı şartlar söz konusudur. Şartların yerine getirilmesi hususunda uygunluklar ise şu şekildedir;

 • Vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişi 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 • Vergi ödemelerinde herhangi aksaklık yaşanmamış olması,
 • Sabit bir gelire sahip olmalı ve bu gelir hem sosyal açıdan hem de maddi açıdan yeterli seviyede olmalıdır.
 • Herhangi bir şekilde hapis cezası almamış olması ve suç teşkil edebilecek olaylara da karışmamış olması,
 • Slovenya yasalarına uyacağını belirten ve bu hususta herhangi bir sıkıntı çıkarmayacağı belirten bildiri göndermelidir.
 • Slovenya devletini tehdit edebilecek yapıya sahip olmaması ve güvenlik konusunda şüpheli hallerinin bulunmaması elzemdir. Ülke güvenliğine zarar verebilecek bir yapının olduğu düşünüldüğü taktirde hem başvuru reddi hem de sınır dışı edilme söz konusu olabilir.
 • İkame izni ile ilgili daha öncesinde iptallerin söz konusu olmaması gerekir.
 1. Slovenya VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi