Slovenya Vizesi

Slovenya Vize İşlemleri

Slovenya Vizesi

Slovenya’ya seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşı olan yabancı uyruklu kişiler Slovenya’ya vize rejimine dahildirler.

Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport/Bordo Pasaport sahipleri Slovenya Schengen vizesi alarak ülkeye giriş yapabilmektedirler.

T.C. Hususi/Yeşil Pasaport, Hizmet/Gri Pasaport ve Diplomatik/Siyah pasaport sahipleri ülkeler arası yapılan anlaşmalar dahilinde 180 günlük süre zarfında 90 gün süre ile Slovenya vize uygulamasından muaf bulunmaktadırlar.

Slovenya konsolosluğu, Slovenya vize işlemlerinde vize başvuru sonucuna, vizenin kapsadığı tarih aralığına göre karar verirken giriş sayısına göre de karar vermektedir. Bununla birlikte Slovenya vize başvuruları direkt olarak Slovenya Diplomatik Misyonlarına ve Slovenya Konsolosluğuna yapılmamaktadır.

Ayrıca başvurular akredite vize merkezleri ve yetkili acenteler aracılığı ile kabul edilir. Başvurular sırasında gerekli evraklar ibraz edilmektedir, ayrıca biyometrik veri alımı da yapılmaktadır. Slovenya vizesi başvurularında randevu alınarak işlem yapılması gerekmektedir.

Slovenya 26 Schengen ülkesinden biridir. Slovenya Schengen vizesi vize sahibine, vize süresince Schengen ülkeleri olan Avusturya, Macaristan, Belçika, Litvanya, Malta, İspanya, Portekiz, Finlandiya, Letonya, Polonya, Hollanda, İtalya, Yunanistan, Estonya, İsveç, Slovakya, Liechtenstein, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Lüksemburg, İzlanda, Norveç, İsviçre ve Almanya sınırları için serbest dolaşım ve seyahat hakkı tanımaktadır.

Slovenya vizesi tek (single) girişli veya çok (multi) girişli belli bir tarih aralığında olacak şekilde verilmektedir. Tek girişli vizeye sahip olan kişiler Schengen bölgesine tek giriş hakkına sahip olup vize bitiminde veya bitiminden önce Schengen bölgesinden ayrıldıktan sonra kalış süreleri bitmemiş olsa da yeniden giriş yapamazlar. Çok girişli vizeye sahip olan kişiler ise kalış süresine bağlı olarak Schengen alanına birden fazla giriş yapabilme hakkına sahiptirler.

Kısa süreli olan Slovenya vizesi kapsamındaki vize türleri Slovenya turistik vizesi, Slovenya ticari vizesi ile Slovenya aile ve arkadaş ziyareti vizesini içermektedir. Slovenya’dan 1 günden az kalacak olacak olan yolcular bir diğer vize türü olan transit vizeye başvuruda bulunabilirler.

Slovenya’ya yapacağınız kısa süreli seyahatin amacı turistik, ticari veya özel ziyaret amaçlı da olsa bu vize türlerinde ortak evraklar bulunmaktadır. Bu vize türlerinde birbirinden farklılık gösteren evraklar da bulunmaktadır.

Slovenya  vizesi

Slovenya Konsolosluğu Schengen vizesi olarak tabir edilen kısa süreli vize başvuru işlemlerini akredite acentalar üzerinden kabul etmektedirler. Fakat Slovenya’da 90 günden daha fazla kalmayı amaçlayan kişilerin doğrudan Konsololsuk’a başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Uzun süreli oturum izni, çalışma izni ile uzun süreli eğitim nedeniyle Slovenya’da kalmayı planlayan kişiler Slovenya Çalışma vizesi, Slovenya Oturum izni işlemleri için Slovenya Konsolosluğuna direkt başvuru yapmalıdırlar.

Ulusal vize kapsamındaki uzun süreli Slovenya vize başvuruları Slovenya Konsolosluğunun diplomatik misyonu alanı içindedir. Ayrıca çalışma ve oturum iznini yanında aile birleşimi de kapsamaktadır.

Slovenya Vizesi Kaç Günde Sonuçlanmaktadır?

Vize türünüze uygun şekilde temin etmeniz gereken evraklar eksiksiz şekilde beyan edildikten sonra başlayan değerlendirme süreci söz konusudur. Genel itibari ile bakıldığında Slovenya vizesi 10 – 15 iş gününde neticelendirilmektedir.

Elbette iş yoğunluğu ya da ek belge talepleri söz konusu değilse. Bu tür aksaklıkların oluşması süreyi 1 aya kadar uzatırken hesaplamalarınızı bu düzene göre yapmanız daha iyi olacaktır. Ayrıca planlamanızı yaparken resmi tatil günleri de dikkat etmelisiniz.

Güvenli şekilde sonuç elde etmek istiyorsanız 1 ay öncesinden dosyanızı teslim etmenizi tavsiye ederiz. Sorun yaşamadan elde etmek istediğiniz vize bu süreler bazına göre olması daha iyidir. Her ihtimali göz önünde bulundurarak yol haritası çizmek seyahatinizi gerçekleştirebilmeniz açısından önem arz etmektedir.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi