Solomon adaları Vatandaşlık İşlemleri

Solomon adaları Vatandaşlık

Solomon adaları Vatandaşlık İşlemleri

 

Solomon adaları’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Solomon adaları vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır.

Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Solomon adaları vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Solomon adaları Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Solomon adaları’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Solomon adaları’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Solomon adaları oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Solomon adaları vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Solomon adaları Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Solomon adaları vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Solomon adaları yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Solomon adaları Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Solomon adaları vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Solomon adaları Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Solomon adaları vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Solomon adaları vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Solomon adaları vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Solomon adaları temsilciliğine ardından Solomon adaları sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Solomon adaları Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır.

18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

 

 

  1. Solomon adaları VİZESİ
  2. Evlilikten Dolayı
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi