suudi arabistan-oturum-ve-calısma-izni

Suudi Arabistan Oturum

Suudi Arabistan Oturum İzni

Suudi Arabistan Oturum İzni alabilmek için Suudi Arabistan Pasaport idarelerine başvuru yapılması gerekmektedir. Bu yüzden Suudi Arabistan Oturum İzni almak isteyen kişiler oturum izni başvurusu yaptıkları pasaport idaresinin belirlediği şartları karşılamalılardır.

Her pasaport dairesinin belirlediği şartlar farklılıklar göstermektedir. Bu yüzden oturum izni almak isteyen kişiler muhakkak ki hangi pasaport idari dairesine başvuru talebi oluşturmuşlar ise o daire ile görüşmelilerdir. Ancak genel anlamda ortak olan bazı kriterler vardır.

Bu kriterler erkekler için 60 (altmış) yaşın altında olmaktır. Bunun yanı sıra tehlikeli ve bulaşıcı hastalık barındırmadığını belirten tam teşekküllü bir hastaneden alınmış olan sağlık raporu da gerekmektedir. Kadınlar için ise bu yaş sınırı 45 (kırk beş) olarak belirlenmiştir.

Bu yaşın üzerinde bulunan kadınlara oturum izni verilmez. Kadınlar bu oturum izni talebinde bulunamaz. Erkekler de 60 (altmış) yaş üzeri ise oturum izni talebinde bulunamaz. Belirlenen yaşlardan yaşlı olan kişiler ancak başka bir kişinin ziyaretine gidebilmek için vize başvurusunda bulunmalıdırlar.

Suudi Arabistan oturum izni genelde 1 (bir) yıl süre zarfı için verilmektedir. Bu süre zarfının sonunda daha önceden başvuru yapılarak oturum izni alınan pasaport idare ofisine oturum iznini uzatmak için başvuru yapılır. Belirlenmiş olan ücret karşılığında oturum izni uzatılabilir.

Suudi Arabistan’a çalışma vizesi ile giden bir kişi ailesini yanına ziyaretçi olarak getirebilir. Ailesi çalışma vizesi bulunan kişinin davetiye mektubu ile beraber aile ziyareti vizesi alabilir. Ancak çalışma vizesi ile orada bulunan kişinin ailesi Suudi Arabistan oturum iznine başvuru yapamaz.

Çünkü çalışma izni ile orada bulunan ve oturum izni almış olan kişi tam anlamıyla oturum izninin bütün haklarına sahip olamamaktadır. Bu yüzden Suudi Arabistan Pasaport idaresinden tam oturum izni almayan bir kişinin ailesini yanına sürekli bulundurması söz konusu değildir.

Eğer bu kurallara uymayarak yasa dışı yollarla ailenizi yanınızda bulundurursanız sizin de Suudi Arabistan çalışma vizeniz iptal edilerek sınır dışı edilirsiniz. Bu yüzden yurt dışında bulunduğunuz ülkelerde ki kurallara uymak çok önemlidir.

Suudi Arabistan’da oturum izni almak isteyen kişiler Medine’de bulunan pasaport idare ofisine pasaport ve kimlik bilgilerini içeren evrakları ibraz etmek zorundadır.

İbraz edilen belgelerden sonra Suudi Arabistan Pasaport İdaresi Ofisi belgelerinizi inceleyerek gerekli şartları karşılamanız durumunda oturum iznini verecektir.

Suudi Arabistan devlet yetkilileri oturum izninde yaşanan problemlerden ötürü yeni bir çalışma başlatmışlardı ve bu çalışmanın sonuna geldiği duyuruldu. Bu çalışma 1 (bir) yıl süre zarfı için verilen Suudi Arabistan Oturum izni süresini 5 (beş) yıla uzatmak içindi.

Gerekli onaylar alındıktan sonra Suudi Arabistan yetkililerinin imzalaması sonucu hayata geçecek olan bu çalışma oturum izni almak isteyen kişilere oldukça kolaylık sağlayacak. Suudi Arabistan oturum izni almak için gerekli ortak evrakları aşağıda açıklayacağız.

Detaylı bilgi için yetkili vize merkezimizden danışman hizmeti alabilirsiniz. Uzman çalışma arkadaşlarımız sizlere Suudi Arabistan vize alımında, Suudi Arabistan oturum izni alımında ve Suudi Arabistan vatandaşlık alımında yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.

  • Biyometrik Fotoğraf (yeni çekilmiş, güncel, gözlüksüz, arka fon beyaz olmalı, 2 adet, 4.5 cm 6 cm ebatlarında)
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • İkametgah belgesi
  • Tam vukuatlı sabıka kaydı ve adli sicil belgesi
  • Suudi Arabistan vize başvuru formu
  • Çalışma vizesi ile oturum izni alınacak ise çalışmak için firma, kurum ve ya kuruluştan gelmiş olan davetiye
  • Sağlık raporu ( herhangi bir bulaşıcı hastalık taşınmadığına dair)
  1. Suudi Arabistan VİZESİ
  2. Aile Birleşimi
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi