Suudi Arabistan Vatandaşlık

Suudi Arabistan Vatandaşlık

Suudi Arabistan Vatandaşlık

Suudi Arabistan Vatandaşlık hakkına sahip olabilmek için çeşitli yollar vardır. Suudi Arabistan Devleti bu çeşitli yolların meşruluğunu korumak adına bu konuda hükümler belirten yasalar hazırlamışlardır. Bu yollardan herhangi birisi ile Suudi Arabistan Vatandaşlık Başvuru talebi yapılabilir.

Suudi Arabistan Vatandaşlık Başvuru talebi yapan kişiler içinde bulundukları duruma göre değerlendirilerek yasada bulunan ilgili hüküm üzerinden işleme tabi tutulurlar. Suudi Arabistan Vatandaşlık almak isteyen kişiler belirli şartları taşımalıdırlar.

Suudi Arabistan Devleti tarafından belirlenen bu koşulları taşımamanız durumunda vatandaşlık başvuru talebiniz red cevabı alacaktır. Ancak belirlenen şartları karşılayan kişiler ise değerlendirmeye tabi tutularak işlemlerde sıkıntı ve ya problem çıkmaması durumunda Suudi Arabistan Vatandaşlık hakkını elde ederler.

Suudi Arabistan Devleti genel anlamda vatandaşlık başvurusu yapan kişiler için puanlama sistemi kurmuştur. Ancak vatandaşlık başvuru talebinde bulunan kişinin sosyal durumuna göre puanlama sistemi ve karşılaması gereken toplam puan değişiklik göstermektedir.

Suudi Arabistan Vatandaşlık başvuru talebi hakkında detaylı bilgi almak için yetkili danışma merkezlerine başvurabilir ve ya yetkili vize merkezimizden danışmanı hizmeti alabilirsiniz.

Yabancı uyruklu bir baba Suudi uyruklu bir anneden doğan çocuğun Suudi Arabistan Vatandaşlık hakkı kazanması için toplamda elde etmesi gereken puan 7 (yedi) ‘dir. Belirlenen bu puan sisteminde ki her bir puan ise Suudi Arabistan Anayasasında bulunan kanun maddeleri ve hükümlerle sabitlenmiştir. Örneğin çocuk ortaöğretim mezunu ise 1 (bir) puan alır.

Eğer çocuğun Suudi Arabistan Vatandaşlığına sahip kardeşi bulunuyorsa o zaman çocuk 2 (iki) puan alır. Çocuk reşit olduğu tarihte sürekli olarak Suudi Arabistan’da yaşıyor ve hayatına hem iş hem sosyal anlamda orada devam ediyor ise 1 (bir) puan alır.

Eğer çocuğu sadece annesinin babası Suudi Arabistan Vatandaşı ise çocuk 2 (iki) puan alır. Fakat çocuğu annesinin babası ve annesinin babasının babası bir Suudi vatandaşı ise başvuru yapacak olan bu çocuk 6 puan almaktadır.

Yukarıda örneklerle belirtildiği gibi çocuk puan toplamalıdır. Yabancı uyruklu bir babadan ve Suudi Arabistan uyruklu bir anneden doğan çocuk vatandaşlık başvuru talebi yapabilmek için toplamda en az 7 (yedi) puan toplamalıdır. Toplamda belirtilen puanı toplayamayan çocuğun yapacağı vatandaşlık başvuru talebi Suudi Arabistan yetkili makamlarınca reddedilecektir.

Bir diğer örnek ise Suudi Arabistan uyruklu bir erkek ile evli olan yabancı uyruklu bir kadının Suudi Arabistan Vatandaşlık başvurusu talebidir. Burada kadın vatandaşlık başvuru talebinde bulunabilmek için 17 (on yedi) puana ihtiyaç duymaktadır.

Belirlenen puanı toplayan kadın vatandaşlık başvurusu talebi oluşturabilir. Ancak belirlenen puanı toparlayamayan kadınlar ise Suudi Arabistan Vatandaşlık başvuru talebi oluşturamazlar. Burada kadının Suudi uyruklu bir erkekle evlenmeden önce Suudi Arabistan’da kesintisiz 10 (on) yıl yaşamış ise 2 (iki) puan kazanır. Eğer bu kadın Suudi Arabistan’da doğmuş ise yine 2 (iki) puan kazanır.

Eşiyle beraber kıydırdıkları resmi nikah sonrası her yıl için 2 (iki) puan kazanır. Ancak bu madde ile en fazla 12 (on iki) puan toplanabilir.  Eğer bir çocuk doğurmuş ise 2 (iki) puan kazanır. Eğer birden fazla çocuğu var ise sayısına bakılmaksızın 4 (dört) puan kazanır.

Eğer üniversite ya da daha üst bir diploma sahibi ise 2 (iki) puan kazanır. Suudi Arabistan Devleti Anayasası tarafından hükmedilen puanlamalar bunlardır. Belirlenen bu toplam puan sayısını karşılayan kadınlar Suudi Arabistan Vatandaşlık başvuru talebinde bulanabilirler. Aksi halde Suudi Arabistan Vatandaşlık başvuru talebinde bulunan kadınlar ret cevabı alacaklardır.

  1. Suudi Arabistan VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi