Suudi Arabistan Vize İşlemleri

Suudi Arabistan Vize İşlemleri

Suudi Arabistan Vize İşlemleri

Suudi Arabistan her kesimden insanın ticari, turistik ve din / inanç seyahatleri için tercih ettiği ülkelerdendir. Özellikle dünya üzerinde bulunan Müslüman toplumların dini inançlarını ve ibadetlerini yerine getirebilmek adına her yıl kurban bayramında gerçekleştirdikleri hac ziyareti Suudi Arabistan’a yapılan seyahatlerde ki en büyük paya sahiptir.

Bu yüzden de Suudi Arabistan Konsolosluklarına çok fazla seyahat vizesi başvuru talebi gelmektedir. Bu durum da Suudi Arabistan Konsolosluk çalışanları başvuru taleplerinin çoğuna ret cevabı vermektedir. Doğrudan şahısların yaptığı başvurularda ret cevabı almaktadır. Suudi Arabistan konsolosluğu vize talep başvurularını sadece yetki verilmiş olan vize merkezleri ve danışma merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Vize başvuru taleplerinin başlatılması yetkili vize merkezleri aracılığı ile tamamen elektronik ortamda yapılmaktadır daha sonra vize talebi kabul gören kişiler mülakata çağırılmaktadır. Vize amacını ve seyahat planını belirten bütün gerekli evraklar elektronik ortamdan gönderilmektedir. Elden evrak kabulü yapılmamaktadır.

Yetkili vize merkezimiz de bulunan uzman çalışma arkadaşlarımız sizler için Suudi Arabistan vize işlemleri taleplerinizi oluşturmakta ve bütün vize talep sürecinizde sizlerle beraber işlemleri sürdürmektedir. Suudi Arabistan konsolosluğu vize verirken tek girişli ve ya çok girişli olarak ayrımlar yapmaktadır.

Yetkili vize merkezimizde ki profesyonel çalışma arkadaşlarımız sizlere tam ihtiyacınız olan vize türünü almanız konusunda yardımcı olacaklardır.  Vize talep başvuruları planlanan seyahatten en az 20 (yirmi) gün öncesinde yapılmalıdır.

Kesinlikle vize talep başvurularınıza onay almadan Suudi Arabistan’da otel ayırma ya da uçak bileti alma gibi işlemler yapmayınız. Suudi Arabistan Konsolosluğu haftanın 2 (iki) günü vize başvuru taleplerini kabul etmekte ve değerlendirmektedir. Detaylı bilgi için yetkili vize merkezimiz ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Suudi Arabistan’a seyahat etmek isteyen kişiler öncelikle bir davetiyeye sahip olmalıdırlar. Davetiye ibraz edilmeyen vize talep başvuruları Suudi Arabistan Konsolosluğu’nca kabul edilmemektedir. Özellikle iş, çalışma, eğitim, ticari, aile ziyareti gibi konularda seyahat etmek isteyen kişiler konsolosluğa davetiye ibraz etmek zorundadırlar.

Suudi Arabistan Konsolosluğu’na yapılacak vize talep başvurularının doğrudan reddedildiği bazı durumlar söz konusudur. Bu durumların başında şahısların vize başvuru taleplerini herhangi bir yetkili vize ve danışma merkezi aracılığı olmadan doğrudan yapmaları durumudur. Bu talepleri konsolosluk çalışanları değerlendirmeye almamaktadır ve red cevabı vermektedir.

Diğer bir durum ise pasaportunuzda İsrail vizesi olması ve ya İsrail’e giriş çıkış yapmış olduğunuzu gösteren damga olması durumunda Suudi Arabistan’a vize talebinde bulunamazsınız. Vize talep başvurunuzu oluştursanız dahi red cevabı gelecektir.

35 (otuz beş) yaşın altında ki bekar kadınların tek başına Suudi Arabistan’a vize talep başvuruları reddedilmektedir.  Ancak bekar kadınlar anne ve babası ve ya akrabaları ile beraber vize talebinde bulunabilirler.

Bir diğer yol ise Dış İşleri Bakanlığından alınacak bir davetiye ile tek başlarına vize talebinde bulunabilirler. 50 (elli) yaşın üzerinde ki kişilere Suudi Arabistan Konsolosluğu çalışmak için vize vermemektedir. Ancak belirlenen yaşın üzerinde olan iş adamlarına, yatırımcılara, danışmanlara ve ya firma temsilcilerine vize verilmektedir.

Suudi Arabistan vize talep başvurusu yapabilmek için doldurmanız gereken evrak ve formları eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız çok önemlidir.

Seyahatinizin amacını belirten dilekçeniz, sağlık raporunuz ve sağlık sigortanız, yapacağınız seyahat süresince giderlerinizi karşılamaya yetecek ekonomik durumunuz olduğunu gösterir belgeler başvuru talebinizin onaylanmasını kolaylaştıracaktır. Detaylı bilgi almak ve vize talep başvurularınızda danışma hizmeti almak için yetkili vize merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi