Tayland Vatandaşlık İşlemleri

Tayland Vatandaşlık

Tayland Vatandaşlık İşlemleri

 

Tayland’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Tayland vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır.

Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Tayland vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Tayland Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Tayland’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Tayland’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Tayland oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Tayland vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Tayland Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Tayland vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Tayland yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Tayland Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Tayland vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Tayland Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Tayland vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Tayland vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Tayland vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Tayland temsilciliğine ardından Tayland sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Tayland Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

 

  1. Tayland VİZESİ
  2. Evlilikten Dolayı
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi