Türkiye Vize Formu

Türkiye Form ve Dilekçe

Türkiye Vize Formu

 

Türkiye vize formu, Türkiye seyahati gerçekleştirmek için Türkiye ilgili vize başvurusunda bulunan kişilerin doldurması gereken resmi bir evraktır.

Türkiye Vize Formu, Türkiye Konsolosluğu tarafından hazırlanmaktadır. Bu evrakın hazırlanma amacı seyahati gerçekleştirecek olan kişi hakkında bilgi sahibi edinmektir. Türkiye vize başvuru formu, Türkiye vize başvuru işlemleri için yapılması gereken ilk adımdır.

 

Bu form, Türkiye vize başvuru sahibi tarafından hem eksiksiz hem de doğru bir şekilde doldurulmak zorundadır. 18 yaş altındaki kişilerin Türkiye vize başvuru formu ebeveynleri ile birlikte doldurulmalıdır. Başvuru evrakında yer alan belgelerin bu formda verilen bilgiler ile aynı olmasına dikkat edilmelidir.

Türkiye ilgili vizeyle alakalı başvuru değerlendirme aşamaları, Türkiye vize başvuru formunda yer alan bilgilerin değerlendirilmesi ile karara bağlanacaktır.

Bu koşulda beyan edilmiş olan bilgiler dikkate alınacaktır. Bu bilgiler karşılaştırılacaktır ve bir benzerlik ya da aynılık görülmediği takdirde, uyumsuz olduğu görüldüğü takdirde başvuru işlemlerinin reddi istenecektir.

 

Türkiye vize başvuru formu, geçerliliği uluslararası olan bir evraktır. Bu nedenle amacına uygun şekilde doldurulması gerekmektedir. Aksi takdirde bu resmi belgenin amacının dışına çıkılması ile birlikte yasal işlem başlatılma hakkı Türkiye İstanbul Başkonsolosluğu’ nun yetkisi halindedir.

Başvuru formunda yer alan bilgilerin asılsız olması da vize başvurusunun reddine tabidir. Herhangi bir usulsüzlük tespit edilmesi halinde cezası işlem başlatılma yetkisi bulunmaktadır.

 

Türkiye vize başvuru formunun aslına uygun bir şekilde kullara uyumlu olarak doldurulması ve bunun sonucunda da vizenin alınması, vize sahibinin Türkiye’ ya gireceğinin garantisini sunmaz. Türkiye’ ya giriş işlemleri Türkiye sınır görevlilerinin sorumluluğundadır ve diledikleri takdirde ülke girişini engelleme hakları bulunmaktadır.

 

Türkiye Vize Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

 

Türkiye vize başvuru merkezlerinden ya da Türkiye Konsolsoluğu’ nun resmi internet sitesinden temin edilen başvuru formunun ne şekilde doldurulması gerektiği aşağıda belirtilmiştir.

 

l Türkiye vize formu Türkçe ya da İngilizce olarak doldurulabilir.

l Türkiye vize başvuru formu el ile tükenmez kalem kullanılarak ve büyük harfler ile doldurulmak durumundadır. Ayrıca içeriğinde yer alan bilgilerin de vize evrakları ile paralellik göstermesi uygundur.

l Türkiye vize başvuru formunun ön yüzünde yer alan kutucuğa biyometrik fotoğraf ölçütlerine uygun şekilde 35x45 mm ölçüsündeki fotoğrafın yapıştırılması gerekmektedir.

l Form doldurma işlemi bittikten sonra en alta imza atılmalıdır. Bu imzanın pasaportta yer alan imza ile aynı olması gerekmektedir.

  1. Türkiye VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi