Vanuatu Vatandaşlık İşlemleri

Vanuatu Vatandaşlık

Vanuatu Vatandaşlık İşlemleri

 

Vanuatu’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Vanuatu vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır.

Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Vanuatu vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Vanuatu Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Vanuatu’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Vanuatu’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Vanuatu oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Vanuatu vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Vanuatu Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Vanuatu vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Vanuatu yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Vanuatu Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Vanuatu vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Vanuatu Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Vanuatu vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Vanuatu vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Vanuatu vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Vanuatu temsilciliğine ardından Vanuatu sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Vanuatu Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır.

18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Vanuatu VİZESİ
  2. Evlilikten Dolayı
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi