• info@vizeofisi.com Türkiye
  • 0850 228 4353

Başvuru Ücretleri

Schengen Vize Ücretleri

Schengen Ülkeleri diye anılan ülkeler, 1985 Yılında Lüksemburg’un Schengen adlı kasabasında bir araya gelerek bir anlaşmaya imza atan 25 Avrupa ülkesini kapsar. Bu ülkelere bir vize ile giriş çıkış yapmak mümkündür.

Schengen vizesi almak için başvuru yapılırken ödenmesi gereken bir başvuru ücreti vardır. Başvurunun reddedilmesi ya da başvurudan vazgeçilmesi gibi durumlarda iadesi mümkün olmayan bu ücret ödenmeksizin geçerli bir başvuru yapılamaz.

Schengen vize başvuru ücretinin miktarı başvurulan vizenin türü, bazı uluslararası anlaşma hükümleri ve başvurucunun yaşı gibi kriterlere göre değişiklik gösterebilir.

Ödemeler nakit para, banka kartı ya da kredi kartı ile yapılır. Altın gibi değerli madenlerle ya da değerli kağıtlarla ödeme kabul edilmez. Bazı büyükelçilik ve konsolosluklar kredi kartı ile ödemeyi de kabul etmeyebilir.

Schengen vize başvuruları sırasında ilgili büyükelçilik ve konsolosluklara ödenecek ücretler Avro ve Dolar bazında şu şekilde sınıflandırılır:

  • Yetişkin kişiler için 80 € ya da 90 $ alınır.
  • 6-12 yaş arası çocuklar için 40 € ya da 45 $ alınır.
  • 6 yaşından küçük çocuklar için ücret alınmaz
  • Schengen Ülkelerine resmi bir amaçla giriş yapan resmi, diplomatik ve hizmet pasaportu sahiplerinden ücret alınmaz.
  • Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi ülke vatandaşlarından ücret alınmaz.
  • Eğitim amacıyla Schengen Ülkelerine giriş yapan öğrencilerden ve beraberlerinde gidecek öğretmenlerden ücret alınmaz.
  • Bilimsel araştırmalar yapan ve bu amaçla seyahat edecek kişi ve gruplardan ücret alınmaz.
  • Yapılan uluslararası anlaşmalar gereğince Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya vatandaşlarından daha düşük miktarda ücret talep edilir. Bu ücret miktarları 35 € ya da 39 $ değerindedir.

ABD Doları cinsinden vize ücretleri güncel döviz kurlarına göre belirlenir. Kurlardaki değişikliklere göre önceden haber verilmeksizin ücret miktarı değiştirilebilir.

Schengen Bölgesi vize başvuru ücretleri sabittir. Ancak üyelerin ortak kararı ile bu miktarlar artırılıp eksiltilebilir. Anlaşmalarla belirlenmiş kurallar gereğince başvuru ücreti ödemekten muaf tutulan bazı kategoriler bulunur.

Herhangi bir kar ve kazanç amacı olmayan kuruluşların düzenlediği spor, konferans, seminer, kültür veya eğitim etkinliklerine katılmak için giriş yapan 25 yaş altındaki kişiler vize ücreti ödemekten muaf tutulabilir. Yapılacak değerlendirmede giriş sebebi olan etkinliğin durumuna göre muafiyet olup olmayacağına karar verilir.

Vize başvurusunun reddedilmesi halinde ya da başvuru değerlendirme sürecinde başvurudan vazgeçilmesi halinde ödenen ücretler iade edilmez.

Vize Başvuru Ücretlerinin Ödeme Yöntemleri

Schengen vize ücretleri başvuru yapılan elçilik ve konsolosluklarda nakit para olarak ödenir. Bazı elçilik ve konsolosluklarda kredi kartı ile ödeme de kabul edilebilir. Ancak çek gibi kıymetli evraklarla ya da altın, gümüş gibi değerli madenlerle ödeme imkanı yoktur.

Schengen vize ücretleri içinde verilen hizmetin bedeli de dahildir.

Schengen vizesine başvuran kişinin yaşadığı ülke farklı bir para birimi kullanıyorsa (Türk Lirası gibi) Büyükelçilikçe onaylanan döviz kuru üzerinden yerel para birimi ile ödeme yapılması mümkündür.

Vize Başvurusunun Reddi Durumundaki Uygulamalar

Schengen vize başvurusunun reddedilmesi ya da başvurudan vazgeçilmesi halinde ödenmiş olan başvuru ücretleri iade edilmez. Vize ücretinin hizmet bedeli ile birlikte ödenmiş olması başvurunun ön koşulurdur ancak başvurunun kabul edileceğini garanti etmez.

Başvuru yapılırken farklı hizmetler de alınıyorsa başvuru ücretlerinin yanında ek ücretlerin ödenmesi de gerekebilir. Mesela bir başvuru bir aracı kurumla yapılıyorsa bu kuruma da ücret ödenebilir. Pasaportun büyükelçilik tarafından kabul edilmiş bir kargo ya da posta kuruluşu tarafından adrese teslim edilmesi istenirse kurye ücreti de ödenebilir.

whatsapp