Yeni Zelenda Vatandaşlık İşlemleri

Yeni Zelanda Vatandaşlık

Yeni Zelenda Vatandaşlık İşlemleri

 

Yeni Zelenda’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Yeni Zelenda vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır.

Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Yeni Zelenda vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Yeni Zelenda Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Yeni Zelenda’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Yeni Zelenda’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Yeni Zelenda oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Yeni Zelenda vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Yeni Zelenda Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Yeni Zelenda vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Yeni Zelenda yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Yeni Zelenda Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Yeni Zelenda vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Yeni Zelenda Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Yeni Zelenda vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Yeni Zelenda vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Yeni Zelenda vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Yeni Zelenda temsilciliğine ardından Yeni Zelenda sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Yeni Zelenda Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır.

18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Yeni Zelanda VİZESİ
  2. Yatırım Yoluyla Vatandaşlığı
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi