Yunanistan Oturum İzni Nasıl Alınır?

Yunanistan Oturum

Yunanistan Oturum İzni Nasıl Alınır?

Bir Yunanlı veya Yunan kökenli biriyle evli olmadığınız sürece, oturum izni almak biraz zor olabilir.

Ülkede 90 günden daha uzun süre kalmak için önce Yunanistan büyükelçiliğinden uzun süreli vize almanız gerekir. Yunanistan'a vardığınızda, iki ay içinde en yakın Yabancılar Bürosunda oturma izni (Άδεια Παραμονής / Adia Paramonis) için başvuru yapmanız gerekecektir.

 

Göçmenlik konusunda uzman avukatlar, vizenizin süresi dolduğunda ülkeyi terk etmek zorunda kalmamanız için, ülkeye varır varmaz Yunanistan oturum izni için başvurmanızı önerir.

Vizenizi, pasaportunuzu ve bir kopyasını, iki fotoğrafınızı, sağlık sigortası sertifikasını, bir devlet hastanesinden alınmış sağlık sertifikasını, yerel adresin kanıtını (tapu veya kira sözleşmesi), iş sözleşmenizi ( varsa) ve mali olarak kendinizi destekleyebileceğinizi kanıtlamalısınız. Tüm bu belgeler Yunanca teslim edilmelidir. İlk oturma izni bir yıl geçerlidir, bundan sonra beş ila on yıl arasında yenilenebilir.

 

2013 yılında Yunan hükümeti, AB üyesi olmayan vatandaşlara ve aile üyelerine 250.000 € veya daha fazla değere sahip mülk satın aldıklarında oturma izni veren yeni bir yasa çıkardı.

Mülkün mülkiyet durumu değişmeden sabit kalırsa, oturma izni beş yıl için yenilenebilir. Bu durumda, ikamet süresi önemli değildir. Ancak, bu tür oturma izni çalışma hakkını içermez.

Sağlık Sertifikası

Sağlık Sertifikası

Yunanistan'da çalışmak istiyorsanız sigortalı olmanız ve bir Sosyal Sigorta Numarası veya AMKA almanız gerekir. Belli işlerde (örneğin gıda paketleme veya çocuk bakımı) oturma izni başvurusunda bulunan tüm Türkiye vatandaşları bir devlet hastanesinden sağlık sertifikası almalıdır. Sertifika, göğüs röntgeni (TB), kan testleri (hepatit B ve C ve HIV), psikiyatrik değerlendirme ve ilaç takibi gibi çeşitli tıbbi muayeneleri geçtikten sonra verilir. Tüm muayeneler için ödeme yapmanız gerektiğini unutmayın.

 

Çalışma

Eğer serbest meslek sahibi iseniz, iş kurmayı planladığınız vergi dairelerinden bir onay almanız gerekmektedir. Ayrıca yerel mahkemeden işletmenizin yasal olarak tanındığını ve beyan edildiğini belirten bir sertifika edinmeniz gerekir. Çalışmanız gıda veya çocuklar üzerineyse, bir sağlık sertifikası da sunmalısınız.

 

Çalışma izni oturma izni ile ilgilidir. Ülkeye normal vize ile girdikten sonra her ikisine de başvurabilirsiniz. Ne tür oturma veya çalışma izni alabileceğiniz, çalışma durumunuza (serbest meslek sahibi, danışman, çalışan, yönetici) bağlıdır.

 

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
kamlıe a 2020-08-10 20:28:54 Cevabı Görüntüle
Yunanistan vize ücreti ne kadardır.