Zimbabve Vatandaşlık

Zimbabve Vatandaşlık

Zimbabve Vatandaşlık

Zimbabve vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen kimselerin ibraz etmesi gereken belgeler oldukça fazladır. Zimbabve vatandaşlığı ile ilgili olarak vize ofisi danışmanlık hizmeti vermektedir.

Zimbabve çifte vatandaşlık müessesesini kabul etmiştir. Evlilik yoluyla Zimbabve vatandaşı olmak mümkündür. Bir Zimbabve vatandaşı ile en az beş yıldır evli olmak gerekmektedir.

 Zimbabve’de doğmuş olanların anne ya da babası Zimbabve vatandaşı ise doğal olarak Zimbabve vatandaşı olurlar. Anne ya da babası Zimbabve vatandaşı olanlar eğer Zimbabve dışında doğmuş ise de Zimbabve vatandaşı olmak için başvurabilirler.

Zimbabve vatandaşı olmak için başvuru şartlarını taşımak yeterli olmaz gerekli olan evrakların da tamamı hazırlanmalıdır. Bu evrakların ne olduğu ile ilgili bilgileri vize ofisi ile irtibata geçerek elde etmek mümkündür. Belgelerde eksiklik ve yanlışlık söz konusu olduğunda vatandaşlık talebinin reddedilmesi olasılığı yüksektir.

Zimbabve Vatandaşlığı İçin Gerekli Olan Belgeler

 • Pasaportun en az 6 ay daha geçerlilik süresi olmalıdır. Pasaportun imza bölümü mutlaka başvuran tarafından imzalanmış olmalıdır. İmzası olmayanlar için “ imza atamaz “ ibaresi yazılmış olmalıdır. Pasaportun yıpranmamış olması gereklidir.
 • 4 adet biyometrik fotoğraf: Arka fon beyaz ve ya açık renk olmalıdır. 35 mm x 45 mm ebatlarda ve en fazla 6 ay önce çekilmiş olmalıdır. Kişinin güncel durumunu göstermelidir.
 • Doğum belgesi: doğduğu hastane tarafından ve ya doğumu yaptıran ebenin bağlı olduğu sağlık kuruluşu tarafından verilmiş olan doğum sertifikası ibraz edilmelidir.
 • Eğitim ve araştırma hastanelerinden alınmış sağlık raporu
 • Tüberküloz olmadığına dair ilgili sağlık kuruluşundan alınmış rapor. Ülkede tüberküloz hala çok korkulan ve tehlikeli bir hastalık olarak görüldüğünden vatandaşlık başvurusuna bu şart konulmuştur.
 • Aşı kâğıdı ve sarıhumma ile ülkede yaygın olarak görülen diğer hastalıklara karşı aşı olduğunu gösteren belge
 • Evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusu yapılacaksa evlilik cüzdanının fotokopisi ve eşinin bilgileri de eklenmelidir. Eşi çalışıyor ise çalışma yeri belgeleri ve ikamet belgelerinin yanında eşine ait taşınmaz varsa tapusu, araç varsa ruhsatı evraklar arasına eklenmelidir.
 • Kimlik fotokopileri ve varsa çocukların doğum belgeleri. Bütün aile üyelerinin kimliklerinin arkalı önlü fotokopileri okunabilir olarak çekilmelidir.
 • İngilizce bilgisine dair beyanın yanında varsa belgelendirmek gereklidir.
 • Ülkesinde her hangi bir suça karışmadığına dair polis raporları.
 • Başvuru yapan kişinin mali durumunu gösteren ve maaş bilgisini de içeren onaylı belgeler. Emekli ise emekli maaşını aldığı banka hesap hareketlerinin son 3 aya ait dökümü banka şube yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olmalıdır. Bankada bulunan parasal kaynağının da belgelendirilmesi yararlı olur. Kişinin üzerine gayrimenkul varsa tapu fotokopileri ve eğer varsa araç ruhsatlarının da fotokopilerinin ibraz edilmesi gerekir.
 • Daha önce vatandaşı olduğu ülkedeki öğrenim durumuna ait belgeler. Hangi okuldan mezun olduğuna dair diploma, sertifika vs. belgeler. Yüksek lisans ve ya doktora yapıldıysa hangi alanda yapıldığını bildiren ve ispatlayan belge.
 • Mesleki belge hangi mesleğin eğitimini gördüğünü ispatlayan belge
 • Daha önce vatandaşı olduğu ülkedeki meslek ve gelir bilgileri
 • Yatırım nedeniyle vatandaşlık başvurusu yapılıyorsa yatırımların ispat edilmesi gereklidir.
 • Aklı başında olduğunu kanıtlayan inceleme ve raporların ibrazı yapılmalıdır.
 • Zimbabve’de daha önce oturum izni alındıysa bu iznin ispat belgeleri
 • Vatandaşlık başvurusunda bulunan kimsenin kendi başına ekonomik yeterliliği olduğunun belgelendirilmesi şarttır.

Başvurunun şahsen yapılması gereklidir. Ancak gerekli evrakların ne olduğu konusunda vize ofisi yardımcı olmaktadır. Zimbabve vizeleri ve koşulları ile ilgili bilgiler vizeofisi.com da yer almaktadır.

Zimbabve yetkili makamları verilen evrakları tutma hakkına sahiptir. Bu nedenle evrakların birer nüshasının yedekte bulundurulması yaralı olacaktır. Ayrıca her bir evrakın İngilizce olarak hazırlanmış birer nüshası da evraklar arasında bulundurulması işlemlerin hızlanması açısından faydalı olacaktır.

 Zimbabve vatandaşlık başvurusunu kabul etmek ve ya reddetmek tamamen yetkili makamların tasarrufundadır. Vize ofisi bu konuda her hangi bir menfi ve ya müspet yardımda bulunamaz. 

 1. Zimbabve VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi