Zimbabve Vize İşlemleri

Zimbabve Vize İşlemleri

Zimbabve Vizesi Hakkında

Zimbabve vize işlemleri için başvurulabilecek bir konsolosluğu maalesef ülkemizde yoktur. Zimbabve’nin anlaşmalı olduğu başka bir Afrika ülkesine ait konsolosluktan başvuru yapılabilmektedir.

Konsolosluğu olmayan ülkelerin vizelerini almak diğerlerine göre daha zor ve zahmetli bir süreçtir. Bu nedenle Zimbabve vizesi işlemleri için vize ofisi ile anlaşmak işlerin daha kolaylaşmasını sağlayacaktır.

Gri, yeşil, bordo ve ya diplomatik pasaportlardan hepsi Zimbabve ziyareti için vizeye tabidir. Zimbabve vizesine başvurmak için belirlenmiş ve ülkemizde konsolosluğu olan bir Afrika ülkesinin temsilcisine başvurmak gereklidir. Vize işlemleri bu temsilcilik ile yürütülecektir.

Ancak bütün belgelerin ülkeye girişte tekrar istenebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle belgelerin birer kopyasının vize alan kişinin yanında bulundurulması yararına olacaktır. Aksi takdirde ülkeye girmelerine izin verilmeyebilir.

Zimbabve Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmış olması şartı diğer vizelerdeki gibi en baş şarttır. Eksik sayfalı ve yırtık, yıpranmış pasaportlar da asla kabul edilmez.

Böyle bir pasaportla vize alınmış olsa dahi ülkeye girilmesine izin verilmez. Vize alınan pasaportun başına böyle kötü bir durum gelebilir.

Ve ya kaybolabilir. Bu durumda yeni bir pasaport çıkarılıp vize işlemleri tekrarlanmalıdır. Vize talep dilekçesinde önce alınan vizeden ve pasaportun başına gelenlerden bahsedilmelidir. 

Pasaportun diğer bir özelliği ise en az iki boş sayfaya sahip olmasıdır. İmza bölümü mutlaka dolu olmalıdır. İmzanın pasaport sahibine ait olması da kriterler arasındadır. Eğer imza yoksa “imza atamaz” ibaresi yazılmalıdır. Pasaportun, vizenin bitiminden itibaren en az 6 ay daha geçerlilik süresi olmalıdır.

Fotoğraf: 35mm x 45 mm ölçülerinde biyometrik formda çekilmiş olmalı. En fazla 6 ay önce çekilmiş olmalı ve beyaz bir arka fona sahip olmalıdır. Asla mimik ve gölge içermemelidir. Kişinin güncel halini göstermelidir.

Kimlik fotokopisi: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar için Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının önlü arkalı fotokopisi alınmalıdır. Fotokopinin aydınlık ve okunaklı olmasına özen gösterilmelidir.

Rezervasyon Bilgileri: Ulaşım şekli ile ilgili ayrıntılar ve rezervasyon bilgileri etraflıca belirtilmelidir. Kalınacak yer ile ilgili bilgilerin ayrıntıları da belgeleriyle birlikte ibraz edilmelidir.

Banka bilgileri: Bankada seyahat masraflarını karşılayacak kadar nakit para olduğunu belgelemek gereklidir. Banka hesap hareketleri dökümünün imzalı kaşeli olarak belgelendirilmesi şarttır.

Vize talep dilekçesi: Zimbabve resmi makamlarına hitaben, İngilizce olarak yazılmış bir vize talep dilekçesi olmalıdır. Vize talep dilekçesinde vize isteme nedeni ve seyahat ayrıntılarının paylaşılmış olması gereklidir.

Vukuatlı nüfus kayıt örneği: E- devlet ve ya ilçe nüfus müdürlüğünden alınabilir.

Uluslararası seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminat bedeline haiz olan ve tüm dünyada geçerli olan bir sağlık sigortası olmalıdır. Bu sigorta vize ofisinin anlaşmalı olduğu bir sigorta şirketi tarafından yapılabilir. Ama kişinin bu sigortayı başka bir sigorta şirketine de yaptırabilmesi mümkündür. Bu tamamen kişinin tercihi ile alakalıdır.

Bu belgeler standart olarak hazırlanması beklenen evraklardır. Kişinin mesleğine ve özel durumuna göre hazırlaması gereken ek belgeler de vardır. Bunlar kişinin özelliklerine göre belirlenmiştir. Bu özellikler şöyle sıralanabilir.

Öğrenci olarak başvuruda bulunabilir. 18 yaşından küçük ise muvafakat name hazırlanmalıdır. Eğitim öğretim döneminde seyahat edecekse okulundan izinli olduğuna dair resmi belge gereklidir. Ayrıca bir geliri olmadığından birinci derecede yakını olan bir sponsor olmalıdır. Bu sponsorun bilgileri de evraklar arsıda yer alır.

Ev hanımı olarak başvuruda bulunanlar için evlilik cüzdanı ve sponsor belgeleri de ek olarak gereklidir.

Doktor, avukat vb. olarak başvuranlar ise oda kayıt belgesi, faaliyet belgesi, imza sirküsü, vergi levhası ve ticari sicil bilgilerinin belgeleri ekstra istenen belgelerdendir.

Bunlardan başka bir meslek ve ya statüde olanlar için gerekli belgelerin neler olduğu vize ofisi aracılığıyla öğrenilebilir. Bu konularda vize ofisine başvuruda bulunup ihtiyaç duyulan bilgilere ulaşılabilir.

  1. Zimbabve VİZESİ
  2. Turistik Vize
  3. Ticari Vize
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi