• info@vizeofisi.com Türkiye
  • 0850 228 4353
Yeni Zelanda Hakkında - Vize Ofisi

Yeni Zelanda

  • 50
  • 0
İçindekiler

Dünyanın en çok oksijene sahip yerlerinden bir tanesi olan Yeni Zelanda nerededir? Yeni Zelanda nüfusu ne kadardır? Yeni Zelanda’da gezilecek yerler nerelerdir? Yeni Zelanda vizesi nasıl alınır? İşte detaylar...

Yeni Zelanda Nerededir?

Yeni Zelanda bir ada ülkesidir. Güney büyük okyanusta bulunur. Avustralya’nın 1500 kilometre güneydoğusunda bulunmaktadır. North Island ve South Island olmak üzere iki büyük adası bulunmaktadır. Ayrıca birçok küçük adaya da ev sahipliği yapar.

Yeni Zelanda ile İlgili Önemli Bilgiler

Yeni Zelanda başkenti Wellington’dur. En büyük şehri ise Auckland olarak bilinir. Resmi dilleri İngilizce, Maorice ve işaret dilidir. Halkın %95,9’u İngilizce konuşmaktadır. Ayrıca halkın %78’ini Avrupalılar oluşturur. Halkın kalan kısmını ise Maori, Asyalı ve Pasifik hakları oluşturur.

Yeni Zelanda hükümete anayasal monarşi ve parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir. Ülkenin yüzölçümü toplamda 268.021 kilometrekaredir. Nüfusu 5 milyondan fazla olarak tahmin edilmektedir. Para birimi oldu herhalde Yeni Zelanda doları kullanılmaktadır.

Yeni Zelanda’da en sıcak aylar bizdeki nin tersine ocak ve şubat aylarıdır. En soğuk ayları ise Haziran ve temmuz aylarında yaşarlar. Genel olarak ılıman bir iklime sahiptir.

Yeni Zelanda 2016 yılında yapılan araştırmalara göre dünyada refah düzeyi en yüksek ülke listesinde 1. olarak seçilmiştir.

Yeni Zelanda dünyanın en seküler ülkeleri arasında bulunur. Halkın çoğunluğu Hristiyanlık dininin kabul etmiştir. Ayrıca halkın yarısından fazlası herhangi bir dini kabul etmediğini belirtmiştir.

Yeni Zelanda Kültürü

Yeni Zelanda halkı oldukça kibar ve sıcak kanlı insanlardan oluşmaktadır. Fakat halkı aynı kibarlığı ve yardımseverliği sizden de beklemektedir. Yeni Zelanda’ya ziyarette bulunursanız yani halka karşı oldukça nazik olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Yeni Zelanda'da gelirinizden bahsetmek görgüsüzlük olarak karşılanmaktadır. 

Bu yüzden sosyal ortamlarda paranızdan bahsetmeme ve paranızı göstermemeye oldukça dikkat etmelisiniz.

Tangoriro National Park

1887 yılında kurulan Tangoriro National Park, dünyanın 4. milli parkı olma özelliğine sahiptir. Park alanında yer alan dağlar yüzüklerin efendisi filminin pek çok sahnesinde kullanılmıştır. 1993 yılında UNESCO Dünya mirası listesi altında korumaya alınmıştır. Yeni Zelanda’da yürüyüş yapmak için mükemmel bir yerdir. Ayrıca Park yakınlarındaki kasabalarda konaklama imkânı bulunmaktadır.

Queenstown

Yeni Zelanda’nın en çok turist çeken şehirlerinden bir tanesi olan Queenstown macera başkenti olarak da bilinir. Burada pek çok açık hava aktivitesi yapılabilir. Bunlara örnek olarak bungee jumping, rafting, skydiving sayılabilir. Ayrıca şehir Güney Alp dağları tarafından çevrilmiştir. Bu yüzden muhteşem manzaralar ile birlikte kayak yapma imkanı sunar. Şehir yürüyerek 10 dakikada bitirebileceğiniz kadar küçüktür. Fakat macera başkenti olması sayesinde oldukça fazla turist çekmektedir.

Abel Tasman National Park

Yeni Zelanda’da mutlaka görülmesi gereken yerler listemizde yine bir ulusal park var. Burası Yeni Zelanda’nın en küçük parkı olmasına rağmen en çok ziyaret edilen yerlerden bir tanesi. 

Abel Tasman National Park

Çünkü oldukça güzel bir doğaya, altın kumlu plajlara, granit kayalıklara ev sahipliği yapıyor. Yumuşak iklimi sayesinde yılın her mevsiminde ziyaret edilmeye uygundur. Yeni Zelanda Güney adasının kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Coromandel

Coromandel huzurlu bir tatil arayanlar için Yeni Zelanda tatil beldesi. Altın renkli plajları ile masmavi denizler ortak noktada buluşuyor. Sakin bir tatil arayanlar buradan oldukça memnun kalacaktır.

Kaikoura

Yeni Zelanda gezilecek yerler listesinde bir diğer oldukça güzel yerimiz Kaikoura. Kaikoura, Christchurch şehri ile Pitcon şehri arasında yer alıyor. Mükemmel doğası ve ev sahipliği yaptığı hayvanlar ile dikkatleri üzerine çekiyor. Burada denizde yunuslar ile yüzebilme şansını yakalayabilirsiniz. Ayrıca fok balıkları, balinalar ve martılara da ev sahipliği yapıyor. 

Balinaları görmek için ücretli turlara katılmanız gerekiyor.

Cook Dağı

Cook Dağı ya da diğer ismi ile Mounth Cook, Yeni Zelanda’nın en yüksek dağı olarak biliniyor. Mt Cook National Park içerisinde yer alıyor. Bu Ulusal Park Canterbury bölgesi içerisinde bulunuyor.

Ulusal Park içerisinde trekking rotaları düzenlenmiştir. Gün batımını izlemek için mükemmel bir yerdir. Her yaştan insan trekking noktalarında yürüyüş yapabilir. Doğa içerisinde zaman geçirmek isteyenler için Yeni Zelanda’da gezilebilecek en güzel yerlerden bir tanesidir.

Bay of Islands

Yeni Zelanda Kuzey Adası içerisinde yer alan Bay Of Islands fotoğrafçıların ve doğaseverlerin vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. Genellikle Auckland ve çevresinde yaşayan insanlar buraya hafta sonu gezileri yapıyor. Körfezi’nde büyük ve küçük olmak üzere 144 ada bulunuyor.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp