Gambiya Vizesi 2023 Vize Nasıl Alınır?

Gambiya Vizesi Hakkında

Batı Afrika’da yer alan bir ülke olan Gambiya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize zorunluluğu getiriyor. Gambiya’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşlarının mutlaka Gambiya vizesi başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Yalnızca diplomatik pasaport sahiplerinden Gambiya seyahati için herhangi bir vize talebinde bulunulmamaktadır. Gambiya vize ofisi de vize başvurusu yapmak isteyen kişilere yardımcı olmaktadır.

Gambiya İçin Vize Zorunluluğu

Batı Afrika ülkelerinden biri olan Gambiya, T.C. vatandaşlarından ülkeye düzenlenen seyahatler kapsamında vize talebinde bulunmaktadır. Bordo, yeşil ve gri pasaport sahiplerinin Gambiya seyahatleri için vize başvurusunda bulunmaları zorunludur. Yalnızca diplomatik pasaport kapsamında yapılan seyahatler için herhangi bir vize başvurusunda bulunulmasına gerek duyulmamaktadır.

 • Gambiya için vize zorunluluğu kapsamında Gambiya vize ofisi tarafından vize başvuru işlemleri yürütülmektedir. Bu durumda vize ofisine gelerek Gambiya vize başvurunuz için ilk adımı atabilirsiniz. Gambiya için vize başvuruları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak adına vizeofisi.com adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Gambiya Vize Çeşitleri

Gambiya vize ofisi aracılığı ile yapacağınız vize başvurularında öncelikle başvuruda bulunacağınız vize çeşidine karar vermeniz gerekmektedir. Gambiya için kısa ve uzun süreli olmak üzere iki grup vize çeşidi bulunmaktadır.

 • Kısa süreli vizeler grubunda Turistik ve Ticari Vize çeşitleri yer alırken uzun süreli vizeler gurubunda da çalışma ve oturum izni gibi vize çeşitleri bulunuyor. Ülkeye gidiş amacınız ve ikamet süreniz de başvuruda bulunmanız gereken vize çeşidine şekil veriyor.

Adım Adım Gambiya Vize Başvuru İşlemleri

Gambiya vize ofisi kapsamında her çeşit vize başvurusunda bulunmanız mümkündür. Bunun için de ilk olarak vize ofisine gelerek vize başvuru formunu doldurmanız beklenir. Vize başvuru formunun eksiksiz ve net bir şekilde doldurulması vize başvuru sürecinde büyük önem taşımaktadır.

 • Vize formunda yer alan “seyahat amacı” ibaresinin özenle doldurulması halinde başvuruda bulunmanız gereken vize çeşidi de şekillenecektir. Gambiya’ya düzenleyeceğiniz seyahatin amacı ve süresi sizin hangi vize çeşidine başvuruda bulunmanız gerekeceğini ortaya koymaktadır.
 • Vize başvuru formunun özenli bir şekilde doldurulmasının ardından belge ibrazı aşamasına gelinir. Gambiya vize ofisi, başvuruda bulunacağınız Gambiya vize çeşidine göre size bir belge listesi sunacaktır. Bu belge listesinde yer alan her bir belgenin eksiksiz ve güncel olarak beyan edilmesi zorunludur. Belge ibrazında yaşanan aksaklıklar vize başvuru sürecini olumsuz etkilemektedir.
 • Belgelerin doğru bir şekilde ibraz edilmesinden sonra Gambiya için başvurduğunuz vize çeşidinin takip süreci başlatılır. Gambiya vizenizin hangi aşamada olduğu ile ilgili bilgileri vize ofisi Gambiya temsilciniz ile görüşme sağlayarak öğrenmeniz mümkündür.

Gambiya Vize Onay Süreci ve Vize Reddi

Gambiya için yaptığınız vize başvurularının onay süreci ortalama 1 hafta ila 10 iş günü arasında sürmektedir. Bu süre başvuruda bulunduğunuz vize çeşidine ya da ülkeler arası çeşitli diplomatik durumlara göre de değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda vize onay süresi 1 – 1,5 aya dek uzayabilir. Böyle bir durumda problem yaşamamak adına seyahat planınızdan yaklaşık 1 ay önce vize başvurusunda bulunmanız önerilmektedir.

 • Gambiya vize başvurularının bazı durumlarda olumsuz yanıt alması da mümkündür. Böyle bir durumda başvuruda bulunan kişilerin itiraz hakkı bulunmaktadır. Gambiya Konsolosluk makamına itiraz dilekçenizi faks ya da e – posta yolu ile ileterek sonuca itiraz edebilirsiniz. Ayrıca eksik belge ibrazı durumunda onaylanmayan vize başvuruları için de belge dosyasının yeniden ve tamamlanmış bir şekilde ibraz edilmesi de zorunludur. Vize başvurusunun reddedilmesi halinde Gambiya vize ofisi herhangi bir yaptırım hakkına da sahip değildir.

Gambiya Turistik Vize

Gambiya’ya turistik seyahatler düzenlemek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Gambiya Turistik Vizesi başvurusunda bulunmak durumundadırlar. Turistik Vize başvuruları Gambiya vize ofisi tarafından alınmaktadır.

 • Bordo, yeşil ve gri pasaport sahiplerinin Gambiya için vize başvurusunda bulunmaları zorunludur. Yalnızca diplomatik pasaporta sahip olanlardan herhangi bir vize talebinde bulunulmamaktadır.

Gambiya Turistik Vizesi Nedir?

Kısa süreli vizeler grubunda yer alan Gambiya Turistik Vizesi için gerekli olan başvurunuzu Gambiya vize ofisi kapsamında gerçekleştirebilirsiniz. Turistik Vize vasıtası ile Gambiya’da 90 gün boyunca ikamet edebilme hakkına da sahip olabilirsiniz.

 • Gambiya için düzenleyeceğiniz seyahatin tamamen turistik amaçlı olması itibariyle bu vize çeşidine başvuruda bulunmanız öneriliyor. Gambiya Turistik Vize için ülkeden gönderilen bir davet mektubuna da ihtiyaç duyulmuyor. Yalnızca vize başvurusunda bulunurken sarıhumma aşısını yaptırmış olmanız talep ediliyor. Sarıhumma aşısı belgesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak adına vizeofisi.com sitesine de göz atabilirsiniz.

Turistik Vize Başvuru Formu

Gambiya Turistik Vizesi başvuru işlemlerine başlamak isteyen kişilerin, Gambiya vize ofisi tarafından verilen Gambiya vize formunu doldurması beklenmektedir. Vize formunun doldurulması Turistik Vize başvuruları için atılan ilk adımdır.

 • Vize formunda yer alan her bir sekmenin doğru ve net cevaplar ile doldurulmuş olması beklenmektedir. Bunun yanı sıra “seyahat amacı” sorusuna da turistik seyahat cevabı verilmeli ve bu sayede Gambiya Turistik Vizesi başvurusunda bulunulacağı açıklanmalıdır.

Turistik Vize İçin Belge Beyanı

Gambiya Turistik Vize başvurularında vize başvuru formunun eksiksiz doldurulmasının ardından belge beyan süreci gelmektedir. Gambiya vize ofisi tarafından Turistik Vize başvurusunda bulunan kişilere gerekli olan belgelerin listeleri verilecektir.

Belge listesindeki her bir maddenin eksiksiz olarak beyan edilmesi ve düzenli bir şekilde sunulması beklenmektedir. Belge ibrazı sürecinde yaşanan problemler vize başvuru sürecini de olumsuz yönde etkileyebilir. Dolayısıyla belge beyanında bulunurken özenli olmanız tavsiye edilmektedir.

 • Gambiya Turistik Vize belge beyanı aşaması Gambiya vize ofisi temsilciniz tarafından kontrol edilmekte ve eksiklikler başvuruda bulunan taraflara bildirilmektedir. Eksik belgelerin tamamlanması halinde Turistik Vize başvuru sürecinin son aşamasına geçilir.

Gambiya Turistik Vize Takip Süreci

Gambiya Turistik Vize başvurularında belgelerin ibraz edilmesinden sonra vize takip süreci başlatılır. Bu süreçte Gambiya Konsolosluk makamı tarafından ek belge talebinde de bulunulabilir. Böyle bir durumda Gambiya vize ofisi temsilciniz ile irtibata geçmeniz faydalı olacaktır.

 • Vize takip süreci kapsamında vize ofisi temsilcinizden Turistik Vize başvurunuzun hangi durumda olduğunu da öğrenebilirsiniz. Gambiya için Turistik Vize başvurularının onay süreci 1 hafta ila 10 iş günü arasında değişiklik göstermektedir. Fakat bazı durumlarda bu süre 1 aya dek uzayabilir. Böyle bir durumda mağduriyet yaşamamak adına Gambiya seyahat planınızı vize başvurunuza göre yapmanız önerilmektedir.

Gambiya Turistik Vize İçin Talep Edilen Evraklar

Gambiya için Turistik Vize başvurularında bazı belgelerin eksiksiz ve güncel olarak ibraz edilmesi zorunludur. Bu belgeler arasında; pasaport, vize başvuru formu, Gambiya vize talep dilekçesi, 2 adet biyometrik fotoğraf, adli sicil kaydı, seyahat sağlık sigortası, sarıhumma aşı belgesi, kişisel banka hesabına ait hesap özetleri, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, konaklama ve uçak rezervasyon bilgilerini içeren belgeler yer almaktadır.

 • Başvuru sahibi çalışan ise; maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü ve iş yerinden alınan izin belgesi,
 • Başvuru sahibi şirket sahibi ise; imza sirküleri, vergi levhası, ticari sicil gazetesi, faaliyet belgesi,
 • Başvuru sahibi öğrenci ise; öğrenci belgesi, 18 yaşından küçükler için muvafakatname, sponsorun kimlik ve finansal bilgilerini içeren belgeler,
 • Başvuru sahibi ev hanımı ya da çalışmayan ise; Gambiya’da ikamet edilecek süre kapsamında sponsor olacak kişi ya da kişilere ait kimlik ve finansal belgelerin de ibraz edilmesi zorunludur.

Yatırımcılara Gambiya Vatandaşlığı

Batı Afrika ülkelerinden biri olan Gambiya için vatandaşlık hakkına sahip olmak son zamanların popüler bir meselesi haline gelmiştir. Gambiya Hükümeti de çeşitli yasalar ve yollar ile yabancı uyruklu kişilerin Gambiya vatandaşlığı taleplerini işleme almaktadır. Gambiya vize ofisi aracılığı ile de vatandaşlık başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle yatırım yolu ile vatandaşlık başvuruları son yılların en popüler uygulamalarından biridir.

Gambiya Yatırım Yolu İle Vatandaşlık Hakkı

Gambiya vatandaşlık başvuruları işlemlerinde yatırım yolu ile vatandaşlık hakkı elde etmenin ayrı bir yeri bulunuyor. Yabancı uyruklu kişilerin bazı yatırım araçlarına yatırım yapması ile gerekli olan yasalar dahilinde vatandaşlık hakkını elde etmeleri mümkün kılınıyor.

 • Gambiya için vatandaşlık hakkına sahip olmanın en popüler yolu olan yatırım yolu ile vatandaşlık işlemlerini Gambiya vize ofisi aracılığı ile yapabilirsiniz. Yatırım yolu ile Gambiya vatandaşlığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için de vizeofisi.com adresine göz atabilirsiniz.

Yatırım Yolu İle Gambiya Vatandaşlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gambiya, ülke kalkınmasına da katkıda bulunulmasını sağlamak adına yatırım yolu ile vatandaşlık taleplerini değerlendirmektedir. Batı Afrika ülkelerinden biri olan Gambiya’da yatırım araçları vasıtası ile belli bir meblağ ödenerek vatandaşlık hakkı elde edilebiliyor.

 • Gambiya Hükümeti yatırım yolu ile vatandaşlık konusunda farklı yasalara sahiptir. Bu yasalardan her biri farklı yatırım araçlarını temsil etmektedir. Vatandaşlık yasalarının buyurduğu şekliyle çeşitli yatırım araçlarına azami düzeyde maddi yatırımda bulunulabilir. Bu vesileyle de yatırım yapıldığını kanıtlayan belgeleri ibraz ederek vatandaşlık talebinde bulunulabilir.
 • Yatırım yapıldığını kanıtlayan belgelerin ibrazı bu süreçte oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Yapılan yatırımın yasalar çerçevesinde yapılması ve tüm prosedürlere uygun olması gerekmektedir. Maddi yatırımlar taşınmaz mallara yapıldığı gibi belli bir miktar paranın Gambiya bankalarına yatırılması ile de gerçekleştirilebilir. Tüm bu kalemler dahilinde vatandaşlık yasalarına da uygun şekilde ibraz edilen belgeler ile Gambiya vatandaşlık başvurusunda bulunulabilir.

Yatırım Yolu İle Vatandaşlık İşlemleri

Gambiya vize ofisi aracılığı ile yatırım yolu ile vatandaşlık başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için de ilk adım olarak vize ofisine gelerek vatandaşlık başvuru formunu doldurmanız gerekecektir. Vatandaşlık başvuru işlemlerinde ve tüm vize başvurularında da uygulanan bir yöntem olan başvuru formunun doldurulması önemli bir adımdır.

 • Başvuru formunda yer alan her bir maddenin dikkatlice okunması ve maddelere uygun cevapların verilmesi oldukça önemlidir. Formda yer alan kimlik ve iletişim bilgileri sekmelerinin de tamamen gerçek bilgilere dayandırılarak eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Vatandaşlık Başvurusunda Belgelerin Beyan Edilmesi

Gambiya yatırım yolu ile vatandaşlık başvurusunda bulunan kişilerden bazı belgelerin zamanında ve eksiksiz olarak beyan edilmesi bekleniyor. Bu hususta Gambia vize ofisi, başvuruda bulunan kişilere belge listesini sunmaktadır. Belge listesinde yer alan her bir maddenin yerine getirilmesi de oldukça önemlidir. Belge ibrazı sürecine yaşanan problemler vatandaşlık başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına da neden olabilir.

 • Yatırım yolu ile Gambia vatandaşlığı başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin sahte belge beyan etmesi halinde vatandaşlık başvuruları direkt olarak reddedilecektir. Ayrıca sahte belge beyanı yasalar karşısında da oldukça büyük bir suç unsurudur.

Vatandaşlık Başvurusu Takip Süreci

Gambia yatırım yolu ile vatandaşlık başvurusunda bulunan kişilerin başvurularını Gambia vize ofisi temsilcileri ile iletişime geçerek takip etmeleri mümkündür. Takip süreci kapsamında vatandaşlık başvurusunun hangi aşamada olduğunu bu yöntemle öğrenmek mümkündür.

 • Vatandaşlık takip süreci aşamasında Gambia Konsolosluk makamı tarafından bazı ek evrakların ibraz edilmesi de istenebilmektedir. Bu durumda da Gambia vize ofisi temsilciniz ile irtibata geçmeniz önerilir.
Oyla! post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir