• info@vizeofisi.com Türkiye
  • 0850 228 4353

İsveç Vizesi

Kategoride Ara
İsveç Vizesi Sık Sorulan Sorular
İsveç vize türleri içerisinde Ticari vize, Aile-Arkadaş ziyareti vizesi ve Aile Birleşimi vizelerinde İsveç’te bulunan aile bireylerinden ya da şirket yetkilisinden davetiye gönderilmesi gerekmektedir. Ticari vize davetiyeleri şirket antetli kağıdında hazırlanır ve şirket yetkilisinin imza ve kaşesi bulunmalıdır. Aile bireyleri ve arkadaşlar davetiye yazarak pasaport fotokopilerini ve kimlik belgesi fotokopilerini davetiyeye eklemelidir.
İsveç kısa süreli vizeleri Schengen vize kriterlerine göre uyumlaştırılmıştır. 2021 yılında İsveç kısa süreli vizeleri için vize harç ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. 6 yaşına kadar olan çocuklardan vize harç ücreti alınmaz, 6-12 yaş arasındaki çocuklardan alınan vize harç ücreti 40 Euro’dur. Vize harç ücretleri dışında vize aracı kurum hizmet bedelleri ödenmesi gerekmektedir.
İsveç vize ücreti Şubat 2020 tarihinde yetişkinler için 80 Euro olarak belirlenmiştir. Vize harç ücreti 6 yaşına kadar olan çocuklar için bedelsizdir, 6-12 yaş arası çocuklar için vize harcı 40 Euro olarak açıklanmıştır.
İsveç kısa süreli vize işlemleri vize aracı kurumlar vasıtasıyla gerçekleşmektedir. VFS Global vize başvuru merkezlerine gerekli evraklar ulaştırıldığında vize işlemleri uzman danışmanlar denetiminde kolayca tamamlanmaktadır. Uzun süreli vizeler için İsveç dış temsilciliklerine şahsen başvuru yapmak gerekmektedir.
Schengen vizesi Avrupa’da bulunan ülkelerin kendi aralarında yaptıkları vize sözleşmesini ifade eder. Türk vatandaşları Bordo pasaport sahipleri, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatlerinde Schengen kısa süreli C tipi vize almak durumundadır.
İsveç kısa süreli vizeleri için vize aracı kurumlar aracılığı ile başvuru yapmak gerekmektedir. Seyahat amacına göre belirlenen vize türü için istenen evraklar tamamlanarak vize başvuru dosyası oluşturulur. Vize başvuru dosyası vize başvuru merkezlerine iletilerek vize başvuru işlemleri başlatılmaktadır. Uzun süreli vizelerde vize başvuru sahibi vize randevusu alarak İsveç dış temsilciliklerine bizzat başvuru yapmalıdır.
İsveç turist vizesi kısa süreli bir vizedir, Schengen vize kriterleri ile uyumlaştırılmıştır. 180 gün içinde 90 gün seyahat imkânı sağlayan vize ile Schengen vize bölgesi ülkeler arasında seyahat de mümkündür. İlk kez başvuru yapacakların parmak izi vermesi gereklidir.
İsveç vize başvuru formu, İsveç dış temsilcilikleri tarafından Schengen vize prosedürlerine uygun olarak hazırlanmış bir başvuru formudur. Vize başvurusunda bulunan kişilerin şahsi, mesleki ve mali durumlarını öğrenmek amacıyla hazırlanmıştır. Türkçe ve İngilizce doldurulabilen formun bir çıktısı alınmalı, ilgili alana biyometrik bir fotoğraf yapıştırılmalı ve tamamen doldurulduktan sonra ıslak imza ile imzalanmalıdır.
whatsapp