2021 Küba Vize Başvurusu - Vize Ofisi
Küba Vizesi İşlemleri

Küba Vizesi: 2021 Vize Başvurusu

Küba Vizesi Hakkında

Küba vize işlemleri, Küba’yı ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yerine getirmesi gereken işlemlerdir.

Küba konsolosluğu tarafından onaylanacak olan vize başvurusundan önce tamamlamanız gereken bu işlemler büyük önem arz etmektedir. Vize işlemleri için gerekli olan bilgiyi ve başvuru hakkında ki tüm detayları Küba vize ofisi aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Vize ofisi aracılığı ile vize işlemleri gerçekleştirilebilir. Küba Büyükelçiliği gerekli yetkiyi başvuru alımları için uygun gördüğü ofislere vermiştir. Küba vizesi ile ilgili karar tamamen Küba Büyükelçiliği inisiyatifindedir. Vize ofisi başvuru sonuçlarına müdahil olamaz. Küba vize işlemleri ilgili gerekli evraklara vizeofisi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Küba ziyareti öncesi vize almak zorundadırlar. Diplomatik pasaport sahipleri, hususi pasaport sahipleri ve hizmet pasaport sahipleri vize almadan Küba’ya giriş yapabilmektedirler.

Küba vize başvurusu, Küba vize ofisi tarafından Türkiye’nin her yerinden yapılabilmektedir. Size en yakın ofisle iletişime geçerek veya vizeofisi.com adresini ziyaret ederek gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Küba ziyareti için gerekli olan vize başvurusu online olarak yapılmaktadır. Bu nedenle Küba konsolosluğuna gidilmesine gerek olmayıp tüm işlemler vize ofisi tarafından gerçekleştirilmektedir. Başvuru anında vatandaşlar yanlarında vize başvuru formu, renkli taranmış pasaport fotokopisi ve gidiş – dönüş uçak bileti bulundurmaları gerekmektedir.

Küba vize işlemleri sırasında ve Küba’ya girişte pasaportun yıpranmamış olmasına dikkat edilmektedir. Her hangi bir sorun ile karşılaşmamak için vatandaşların pasaportunu yenilemesinde fayda var.

Aksi takdirde vize başvurusu onaylansa bile Küba’ya girişte görevliler problem oluşturabilir.

Küba hava alanından ayrılmamak şartı ile 72 saat süreyle sınırlı, transit geçişlerde vize şartı aranmamaktadır. Hava alanı dışında geçirilecek 1 gün için bile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorundadır.

Küba vizesine başvurular şahsen ve vize ofisi aracılığı ile yapılmaktadır. Küba vize işlemleri için evrakların eksiksiz tamamlanması ve istenilen kriterlere uyması gerekmektedir.

Küba vizesi başvuruları vize ofisi aracılığı ile de yapılmaktadır. Küba vizesi başvurusunda bulunacak kişiler vize ofislerine giderek başvurularını gerçekleştirebilirler.

Küba Vizesi İçin İstenen Başvuru Formu

Küba vizesi işlemleri için ilk başlangıçta başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Bu form üzerinde başvuru yapan kişinin bilgileri ve seyahat tarihi istenmektedir.

Küba elçiliği tarafından bizzat oluşturulmuş bir belgedir. Başvuru formu kişilerin kimlik bilgileri ile birlikte Küba ziyaretinin amacını içermektedir.

Küba vizesi başvuru formu bilgileri ile pasaport bilgilerinin çelişmemesi gerekmektedir. Her hangi bir çelişme söz konusu olur ise, Küba vize başvurusunun kabul edilmemesi ile sonuçlanabilir.

Evlilikten önce pasaport çıkartan kişilerin, evlilik ile beraber soyadının değişmesi durumunda yeni bir pasaport çıkartması gerekmektedir. Küba vize başvurusu yeni ve güncel bilgiler içeren pasaport ile birlikte yapılmalıdır.

Küba vizesi başvuru formu gerçek bilgiler içermelidir. Yalan ve yanlış bilgiler vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır.

Ayrıca gerçek dışı bilgilerin cezai yaptırımının olduğu da unutulmamalıdır. Bu nedenle başvuru formunun titizlikle doldurulması önemlidir. Başvuru formu ile birlikte online olarak başvurunuz vize ofisi üzerinden hemen yapılmaktadır. Başvurunun kabul olması halinde Küba vizesi başvuru formunda belirtilen adrese postalanmaktadır.

Küba Vizesi Kaç Günde Çıkmaktadır?

Küba vizesi, Küba Büyükelçiliğinin onay vermesi halinde 1 – 2 gün içerisinde sonuçlanabilmektedir. Büyükelçiliğinin yoğunluğuna göre bu süre uzayabilir. Resmi tatil günlerini de kontrol ederek başvurularınızı gerçekleştirmeniz tavsiye edilmektedir. Bu sayede Küba vize işlemleri daha kısa sürede sonuçlandırılabilir.

Küba vize başvurusu Türkiye’nin her bölgesinden yapılabilmektedir. Türkiye genelindeki bütün vize ofisi şubeleri aracılığı ile Küba vize işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Küba Vizesi Online Başvuru

Küba vizesi online başvuru imkânı ile Küba’ya seyahat edecek kişilerin fazla bir efor sarf etmeden başvuru yapmasına olanak sağlamaktadır. Online başvuru sayesinde vatandaşlar bulunduğu yerden ayrılmak zorunda kalmadan Küba vize başvurusu yapabilirler.

Küba seyahati için alınması gereken vize için şahsen Küba Büyükelçiliğine gitmeye gerek yoktur. Vize ofisi aracılığı ile başvuru formunu online doldurarak başvuru yapılabilmektedir. Küba vizesi online başvuru avantajı ile vakit kaybı da olmamaktadır. Kısa süreli bir online işlem sayesinde başvuru tamamlanmaktadır.

Küba Vizesi Online Başvuru Formunda İstenen Bilgiler Nelerdir?

Online başvuru sırasında kişisel bilgiler ile birlikte sadece 2 evrak istenmektedir. Başvuru da önemli olan bilgilerin doğru ve eksiksiz olmasıdır. Pasaport bilgileri ile çelişen herhangi bir bilgiye rastlanılırsa, Küba Büyükelçiliği tarafından vize başvurusu olumsuz yanıtlanabilir.

Küba vizesi online başvuru formunda istenen bilgiler şu şekildedir,

 • Kimlik bilgileri
 • Medeni durum
 • İkamet adresi
 • Telefon numarası
 • E-mail adresi
 • Küba seyahatinin tarihi
 • Pasaportun renkli taranmış fotokopisi
 • Vize başvurusu için gerekli olan ücretin ödendiğine dair banka dekontu

Tüm bu bilgiler ve belgeler eksiksiz olarak online başvuru formunda yer almalıdır. Başvuru formu vizeofisi.com adresi üzerinden kolaylıkla doldurulabilmektedir.

Sisteme yüklenmesi gereken pasaport fotokopisi ve vize ücretinin ödendiği dair banka dekontu mail olarak vize ofisine gönderilebilir. Bu sayede vize ofisi üzerinden online başvuru yapılırken o belgeler direkt olarak sisteme aktarılabilir.

Vize ücreti, başvuru sürecinde verilecek hizmetler için alınmaktadır. Küba vize ücretinin yatırılması gereken banka hesap numarasını ve ücretin miktarını online başvuru formunda bulabilirsiniz.

Küba vize başvurusu ve başvuru süreci hakkında detaylı bilgiyi vize ofisi çalışanlarından öğrenebilirsiniz. Online başvuruyu elinizde olmayan imkanlar ve teknik hatalar yüzünden yapamama gibi durumda vize ofisi ile irtibata geçiniz. Sizden istenen bilgileri vize ofisi çalışanlarına mail ile iletebilir ve işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Online başvuru işlemleri gerçekleştirildikten sonra ki süreç 1-2 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Küba vize başvurunuz işleme alındıktan sonra, herhangi bir aksilik olmaması durumunda, 2 gün içinde sonuç açıklanmaktadır.

Küba Vizesi Online Başvuru Nereden Yapılabilir?

Küba vize başvuru formu Türkiye Cumhuriyeti üzerinden vize başvurusu yapacak kişilerden talep edilmektedir. Amerika üzerinden Küba seyahati yapacak kişilerden vize başvuru formu talep edilmemektedir.

Amerika’dan Küba’ya seyahat edecek olanlar vizelerini Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington şehrinde yer alan Küba Konsolosluğundan alabilirler. Ayrıca ABD’den seyahat edecek kişiler, yetkili ve ilgili hava yollarından da vizelerini almaları mümkündür.

Türkiye’de Küba vizesi online başvurusu için her hangi bir bölge veya şehir kısıtlaması bulunmamaktadır. Küba Büyükelçiliği ve Küba Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize ofisi üzerinden online başvuru yapılmaktadır. Küba vizesi online başvuru imkanı ile kısa sürede başvuru yapabilir ve kısa sürede sonuç alabilirsiniz.

Küba vize verme ve onaylama konusunda çok ılımlı bir ülkedir. Bu nedenle başvuru sürecinde başvuru yapacak kişilerin işlerini kolaylaştırma düşüncesi ile online başvuru sistemini etkinleştirmiştir. Online vize başvurusu sayesinde başvuru yapacak kişiler günlük hayatlarından vakit ayırmak zorunda kalmadan başvuru yapabilmektedirler.

Küba vize başvuru işlemlerinin başlatılması için şahsen bulunmak zorunlu değildir. Başvuru belgelerinizi vize ofisi adresine ileterek kendi adınıza işlem yapılması talebinde bulunabilirsiniz.

Eğer Küba Büyükelçiliği özel bir durumla mülakata çağırır ise şahsen konsolosluğa gitmek zorundasınız. Özel durumlar haricinde Küba vizesi için tüm işlemler ve hazırlanan evrakların kontrolü Küba vize ofisi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Küba vize işlemleri, online başvuru süreci ve Küba vizesi için istenen evraklar hakkında tüm detaylar vizeofisi.com sitemizde yer almaktadır.

Küba Turistik Vizesi

Küba turistik vize alımı çok zahmetsiz bir süreçtir. Küba Devleti, Küba’ya seyahat etmek isteyen kişilere 1 gün içerisinde vize vermektedir.

Turistik vize başvurusu renkli pasaport fotokopisi ile yapılabilmektedir. Kimlik bilgilerinizi içeren pasaport sayfasının renkli fotokopisini vize ofisinin e-mail adresine iletmeniz yeterli olacaktır. Şahsen başvurmak isterseniz de pasaportunuz ile vize ofisine giderek orada başvurunuzu yapabilirsiniz.

Küba Turistik Vize Hakkında Genel Bilgiler

Küba turistik vize, Küba’yı turistik olarak ziyaret etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize çeşididir. Başvuru süreci ve onay süresi genel olarak 1 gün de tamamlanmaktadır.

Başvuru için Küba Konsolosluğuna gitmek gerekmemektedir. Küba Büyükelçiliğinin yetki verdiği acentelerden veya vize ofislerinden turistik vize başvurusu yapılabilmektedir.

Küba turistik vize başvurusunda Türkiye’de herhangi bir bölge veya şehir kısıtlaması yoktur. Türkiye’nin çeşitli illerinde şubesi bulunan Küba vize ofisi aracılığı ile turistik vize başvurusu yapılabilmektedir.

Küba vizesi pasaporta işlenmemektedir. Bunun yerine Küba giriş kartı olarak verilmekte olup seyahat süresince pasaportunda bulunması istenmektedir.

Küba turistik vize kartının kullanım süresi 30 gün ile sınırlıdır. Seyahatini uzatmak isteyen kişilerin, seyahat planını destekleyen belgelerle beraber Küba göçmenlik bürosuna başvurmaları gerekmektedir.

Onay verilmesi halinde vize süresi uzatılabilmektedir. 18 yaş altında olan kişiler ailelerinin pasaportuna kayıtlı olsalar bile ayrı vize kartı çıkartmakla yükümlüdür.

Küba seyahati için alınmış olan gidiş – dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu var ise bunların da sunulması faydalı olacaktır. Pasaportun kişisel bilgilerini içeren fotokopisi ile birlikte biletlerde başvuruda verilmelidir.

Küba turistik vize başvurusu için şahsen Küba konsolosluğuna gidilmesine gerek olmayıp vize ofisi aracılığı ile online başvuru yapılabilmektedir.

Vize ofisi aracılığı ile online başvuru formunu doldurarak başvuru süreci başlatılabilmektedir. Renkli şekilde taranmış pasaport fotokopisi ve vize ücretinin ödendiğine dair dekontun online başvuruda gönderilmesi yeterlidir.

Küba vizesi bir karttır. Bu kartın online olarak gönderilmesi mümkün değildir. Vize başvurusu onaylanan kişilerin Küba vize kartları, başvuruda bulunan kişilerin başvuru formunda belirttikleri ikamet adresine gönderilir.

Küba Turistik Vize Başvurusunda İstenen Belgeler

Küba vize başvurusunda vatandaşlardan çok fazla bir belge talep etmemektedir. Sadece pasaport ve vize ücretinin ödendiğine dair dekont ile Küba vize işlemleri başlatılmaktadır.

Pasaport Küba vizesi başvurusunda çok önemlidir. Bu nedenle pasaportun yıpranmamış olmasına dikkat edilmelidir. Pasaportta yer alan bilgilerin sayfaları renkli tarama yapılarak başvuru formuna eklenmelidir. Pasaportun, Küba seyahati dönüşünden sonra en az 6 ay daha kullanılabilir olması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde Küba vizesi başvurusu yapacak olan yabancı uyruklu kişilerden ekstra istenen belge vardır. Bu belge Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesidir. Bu belgelerin fotokopisini de başvuru sırasında sunmaları gerekmektedir.

Küba Turistik Vize Ücreti Ne Kadar?

Küba turistik vize ücreti, çeşitli dönemlerde Konsolosluk tarafından güncellenmektedir. Bu nedenle zaman zaman turistik vize ücretlerinde düşüş ya da yükseliş olabilmektedir.

Küba vize ücreti içerisinde harç bedeli ve hizmet bedeli vardır. Vize ücretleri 200 TL’den başlayan fiyatlarla acentelerin isteyeceği hizmet bedeline göre artış gösterebilmektedir. En güncel fiyat bilgisini vizeofisi.com adresinden öğrenebilirsiniz.

Küba vizesi için ödenen ücretlerin iadesi yoktur. Her başvuru için ayrı ayrı vize ücreti ödemek zorundasınız. Vize ücretlerinin başka kişiler üzerine devri gibi bir durum söz konusu değildir.

Vize başvurusu olumsuz bir cevapla sonuçlanır ise yeni başvuru için tekrardan ödeme yapmanız gerekmektedir. Küba turistik vize başvurusu için ödenen vize ücreti sadece Küba vizesi başvurusunda kullanılabilir.

Küba Ticari Vize

Küba ticari vize, Küba da ticari faaliyetlerde bulunacak kişilerin başvurması gereken vize çeşididir. Ticari vize olmadan Küba’da ticari faaliyetlerde bulunma izniniz de olmayacaktır.

Vize başvurusunda Küba seyahatinin amacı net bir şekilde ifade edilerek belirtilmelidir. Küba ticari vize başvurusu yetkili vize ofisi tarafından yapılmaktadır.

Vize başvurusunun sonucuna dair karar ise tamamen Küba Büyükelçiliğine aittir. Başvuru kararına vize ofisi tarafından herhangi bir müdahale olması söz konusu değildir.

Küba vize başvurularında şahsen başvurma zorunluluğu yoktur.

Kişisel bilgileri, pasaport fotokopisini ve vize ücretinin ödendiğine dair dekontun vize ofisine gönderilmesi ile başvuru online olarak yapılabilmektedir. Küba ticari vize başvurusunu online olarak vizeofisi.com adresinde ki formu doldurarak yapabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bordo pasaport sahibi olanlar mutlaka vize almak zorundadırlar. Küba vizesi olmadan ülkeye girişe asla izin verilmemektedir. Küba ticari vize başvuruları yoğunluk olmaması durumunda 1-2 gün içinde sonuçlanmaktadır.

Küba Büyükelçiliğinin yoğunluğu ve resmi tatiller nedeni ile bazı zamanlar bu süre uzayabilmektedir. Ticari faaliyetlerinizin her hangi bir aksamaya uğramaması için başvuruları seyahatten 1 hafta önce yapılması faydalı olacaktır.

Küba ticari vize süreleri 7 gün ve 15 gün ikametli olarak belirlenmektedir. Vize başvurusu onaylandıktan ve vize çıktıktan sonra 30 gün içerisinde ticari vize kullanılmalıdır.

Küba Ticari Vize Başvurusunda Dikkat Edilecek Hususlar

Küba vize başvurularında kolaylaştırıcı bir yol izlemektedir. Başvuru yapacak kişilerden fazla bir belge isteği yoktur. Yalnız bazı hususlara dikkat etmektedir.

Bu hususların göz ardı edilmesi vize başvurularının ret edilmesi ile sonuçlanabilmektedir. Küba ticari vize başvurusunda dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir;

 • Küba’da ticari faaliyetlerde bulunabilmek için ticari vize olması zorunludur. Turistik vize veya aile vizesi ile ticari faaliyetlerde bulunulamayacağı unutulmamalıdır.
 • Küba vize başvurularında pasaportun yıpranmamış olmaması önemlidir. Vize başvurusu öncesi pasaportunuz yıpranmış ise yenilemeniz faydalı olacaktır.
 • Ticari vizeler pasaporta işlenmektedir. Bu nedenle pasaportta en az yan yana 2 boş sayfa olmasına dikkat ediniz.
 • Ticari vize için Küba’da yer alan firma Küba Büyükelçiliğine bir dilekçe yazmalıdır ve bu dilekçe büyükelçiliğe ibraz edilmelidir. Dilekçe ile birlikte davetiyenin de verilmesi gerekmektedir.

Küba Ticari Vize Başvurusunda İstenilen Belgeler

 

Küba’da ticari faaliyetlerde bulunmak için ticari vize başvurusu yapacak kişiler aşağıda listelenmiş belgeleri hazırlamaları gerekmektedir.

 • Küba’da ticari faaliyette bulunulacak firmanın göndereceği davetiye mektubu
 • Türkiye’den Küba’ya gidecek olan firma çalışanlarının bilgilerini ve seyahat amaçlarını belirten ön yazı yazılmalıdır. Bu ön yazı Küba Büyükelçiliğine sunulacaktır.
 • Küba’da ticari ilişki kurulacak firmanın yazacağı, vize başvurusunda bulunacak kişiler hakkında ki dilekçesi
 • Doğru bilgiler ile ve net ifadelerle doldurulan Küba ticari vize başvuru formu
 • Pasaport ve renkli taranmış pasaport fotokopisi
 • 1 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Gidiş – dönüş uçak rezervasyonu yapıldığına dair bilgiler
 • Küba ticari vize başvurusu için ödenen vize ücretinin dekontu
 • Seyahat süresi boyunca Küba’da geçerli olan seyahat sağlık sigortası

Küba Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Küba vizesi normal şartlarda 1 veya 2 gün içerisinde sonuçlandırılıp, çıkarılmaktadır. Küba Konsolosluğunun yoğunluğu veya ek belge istemesi gibi durumlarda bu süre uzayabilmektedir.

Büyükelçiliğin gerek görmesi halinde mülakata çağırma gibi durumlarda söz konusudur. Bu tarz gecikmelerin olabileceği göz önünde bulundurularak Küba seyahatinden 1 hafta önceden başvuru yapılması önerilmektedir. Bu sayede Küba seyahati sekteye uğramadan Küba ticari vize çıkarılabilmektedir.

Küba Aile Ziyareti Vizesi

Küba aile ziyareti vizesi, Küba’da ikamet eden yakınlarını ziyaret etmek isteyenlerin alması gereken vize çeşididir. Türkiye’den Küba’ya aile ziyareti için gidecek kişiler Küba’da ki yakınlarından davetiye mektubu almaları gerekmektedir.

Davetiye mektubu ile birlikte aile yakınlığını destekleyen ve yakınlık derecesini belirten belgeler başvuru sırasında ilgili makama iletilmelidir. Belgeler ilgili makama vize ofisi aracılığı ile yapılabilmektedir.

Başvuru hakkında gerekli bilgilere ve yardıma, vize ofislerinden ve vizeofisi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Küba aile ziyareti vizesi için yapılacak başvuruların şahsen Küba konsolosluğuna yapılmasına gerek yoktur. Ancak başvuru sürecinde Küba konsolosluğu mülakat için davette bulunabilir.

Özel durumlar haricinde Küba vize ofisi aracılığı ile aile ziyareti vizesi başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuruda istenen belgeleri vize ofisi mail adresine ileterek sizin adınıza başvuru yapılmasını istemeniz mümkündür.

Küba’da ikamet eden arkadaş, akraba, aile dostu gibi kişilerin ziyareti için Küba aile ziyareti vizesi başvurusu yapılmalıdır. Küba aile vizesinin geçerlilik süresi 30 gün ile sınırlıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Hususi, hizmet ve diplomatik pasaporta sahip olan vatandaşlardan, Küba Devleti vize istememektedir. Bordo pasaport sahipleri ise mutlaka, Küba seyahati için vize almaları gerekmektedir.

Küba aile ziyareti vize başvurusu sırasında, ziyaret edilecek aile ile yakınlık derecesini kesin ifadelerle ortaya koyan belgeler sunulmalıdır.

Küba’da ziyaret edilecek kişi veya kişilerle olan bağ ziyaret vizesi alımında önemli rol oynamaktadır. Başvuru için Küba’da ikamet eden kişinin kişiye özel davetiye mektubu göndermesi gerekmektedir. Davetiye mektubu, başvuru esnasında teslim edilmesi gereken evraklarla beraber teslim edilmelidir.

Küba Aile Ziyareti Vize Başvurusunda İstenen Belgeler

Küba aile ziyareti vize başvurusu esnasında Küba Büyükelçiliği tarafından istenen belgeler vardır. Başvuruda bulunacak kişilerin bu belgeleri eksiksiz ve anlaşılır şekilde doldurup hazırlaması zorunludur.

Belgelerde ki kişisel bilgilerin güncel ve gerçek olması gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvurusu olumsuz sonuçlanacaktır. Küba aile ziyareti vizesi başvurusunda istenen belgeler şu şekildedir;

 • Pasaport, pasaportun renkli fotokopisi çekilmeli ve taranmalıdır. Küba vize bitiş süresi sonrasında minimum 6 ay geçerliliği olması gereklidir.
 • Gerçek bilgilerin ve seyahat amacının net ifade edildiği başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Kimlik bilgilerinin güncel olduğu nüfus belgesinin fotokopisi
 • Yeni çekinilmiş arka fonu beyaz olacak fotoğraf
 • Küba’da ziyaret edilecek kişi tarafından gönderilen davetiye mektubu belgeler arasında olmalıdır.
 • Seyahatin gidiş ve dönüş tarihlerini belirtici nitelikte uçak ve otel rezervasyonu biletleri
 • Küba aile ziyareti vize başvurusu için ödenmesi gereken vize ücretini ödendiğine dair dekont

Küba Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkmaktadır?

Küba aile ziyareti vizesi, normal şartlarda başvurudan sonra ki 1 veya 2 gün içinde sonuçlanmaktadır. Küba Büyükelçiliğinde oluşabilecek yoğunluk ve başvurunun resmi tatil günlerine denk gelmesi süreci uzatabilmektedir. Büyükelçiliğin fazladan isteyebileceği belgeler de başvurunun cevaplanma süresini uzatabilir.

Ayrıca gerek duyulursa vize başvurusunda bulunan kişiler mülakata çağırılabilir. Türkiye’nin her noktasından Küba aile ziyareti vize başvurusu online olarak ve vize ofisi aracılığı ile şahsen yapılabilmektedir. Vize ofisi aracılığı ile problemsiz şekilde başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Küba seyahati için belirlenen tarihlerin sekteye uğramaması için 1 hafta önceden başvuru yapılmasında fayda vardır.

Küba Aile Ziyareti Vize Ücreti

Küba aile ziyareti vize ücreti dönemsel kur farklılıklarına göre değişimler gösterebilmektedir. Vize ücreti başvuru sürecinde ki hizmetleri ve vize harç bedelini içermektedir. Vize ücreti Küba Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Her vize başvurusu için ayrı vize ücreti ödenmesi gerekmektedir. Vize ücretleri hiçbir şekilde iade edilmemektedir. Vize ücretleri bir başkasının üzerine devir edilemez ve satılamaz.

Küba Turları

Küba turu, otantik mimariye sahip binalar arasında, muhteşem bir iklim eşliğinde hoş vakitler geçirmek isteyen herkese kapılarını açmaktadır. Küba’nın özel olarak koruma altına aldığı plajlarında da denizin tadını çıkarabilirsiniz.

UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilen mekanları en çok ziyaret edilen alanlar arasında gösterilmektedir. Küba her türden tatilciye hitap edecek özelliklere sahip bir ülkedir. Bu nedenle her sene 3 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Küba yerleşim olarak Karayip de bir ada ülkesidir. Küba’nın Kuzeyinde ABD yer alırken güneyinde Cayman Adaları ve Jamaika bulunmaktadır. Güneydoğusunda Dominik Cumhuriyeti ve Haiti ile komşu olan Küba batısında ise Meksika ile sınır komşusudur.

Küba, Fidel Castro ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği bir devrimin ülkesidir. Her sokağında bozulmamış tarih dokusunu görebilir ve hissedebilirsiniz. Küba’nın başkenti Havana’dır. Havana’da eski ve yeni birlikte güzel bir uyum yakalamış durumdadır.

Küba seyahati için çoğunlukla Havana başlangıç noktası olarak tercih edilmektedir. 1950 devriminden sonra şehre yeni model araç girişi olmadığından sokaklarda dolaşırken dönem filminde yaşıyormuş hissine kapılabilirsiniz. Küba’da suç işleme oranı da oldukça düşük seviyelerdedir. Bu özelliği ile de milyonlarca kişi tarafından seyahat için tercih edilmektedir.

Ernesto Che Guevara’ nın yaşadığı mekanlar turistler tarafından en çok tercih edilen yerlerdendir. Müzeler ve devrimin izlerini taşıyan alanlar fotoğrafçılar içinde güzel kareler içermektedir. Küba purosu ve kahvesi ziyaret sırasında hediyelik eşya olarak alınan ürünlerdendir.

Küba turu sırasında araba yerine bisiklet ve motosiklet daha çok tercih edilmektedir. Trafik yoğunluğunun az olması ziyaretçilere rahat bir gezme fırsatı sunmaktadır.

Küba para birimi olarak Küba pezosu kullanmaktadır. Dil olarak ise İngilizceden çok yerel dil tercih edilmektedir. Bu nedenle Küba ziyaretçilerinin az da olsa yerel dilden kelimeler öğrenmesi faydalı olacaktır.

Küba turu konaklama avantajları ile de uygun bir turdur. Çok sayıda otel ve ev tarzında konaklama yerleri mevcuttur.

Küba Turu Sırasında Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Küba ziyaret edilecek ve hoş vakit geçirilecek yerler açısından zengin bir listeye sahiptir. Başta UNESCO’nun dünya mirası olarak kabul ettiği alanları gezmek doğa ve mimari severler açısından doyurucu bir gezi olacaktır.

Devrimin izlerini taşıdığı sokaklarda gezinmek ve tarihi mekanlarda vakit geçirmek ziyaretçilerin tercih ettiği seyahat turlarındandır. Küba turu rotasını oluşturmanız için başlıca yerler şunlardır;

 • Dünya mirası olarak kabul edilen mekanlar görülmesi gereken yerlerdendir.

Camagüey’in Tarihi Merkezi: İspanyollar tarafından kurulan 7 köyden birisidir. 2008 yılında dünya mirasları listesine alınmıştır.

Alejandro De Humboldt Milli Parkı: 2001 yılında dünya mirasları listesine alınmıştır. Fauna ve flora bakımından zengin bir doğa alanıdır.

Vinales Vadisi: 1999 yılında dünya mirasları listesine alınmış bir vadidir.

Cienfuegos’un Tarihi Merkezi: 2005 yılında dünya mirasları listesine alınmıştır.

Desembarco Del Granma Milli Parkı: 1999 yılında doğal güzellikleri ile dünya mirasları listesine girmiştir.

San Pedro De La Roca Kalesi: 1997 yılında dünya mirasları listesine girmiştir. İspanyol ve Amerika askeri mimarisini en güzel yansıtan eksiksiz mimarilerden birisidir.

İlk Kahve Plantasyonları: 2000 yılında dünya mirasları listesine girmiştir. Kültürel peyzajı ile ilgililerini etkilemektedir.

Trinidad Ve Şeker Kamışı Vadisi: 1988 yılında mimari yapıları ve doğası ile dünya mirasları listesine girmiştir.

 • Havana da yer alan devrim meydanı
 • Zapata yarımadası 150 den fazla nadir kuş türü ile güzel vakit geçirilecek bir yer
 • Santa Clara şehri, Ernesto Che Guevara’nın anıtmezarına ev sahipliği yapmaktadır. Müzeler ve sanat galerileri ile gezilmesi gereken şehirlerdendir.
 • Sahiller ve plajlar

Küba Oturum İzni

Küba oturum izni diğer ülkelere kıyasen daha kolay alınabilen bir izindir. Küba büyükelçiliğinin kısa süreli vize şartları oldukça rahattır. Küba’nın sınıfsal farklılık gözetmeden tüm vatandaşlara tanıdığı eşit şartlar Küba’yı cazip hale getirmekte ve oturum izni için talepleri arttırmaktadır.

Küba konum olarak Karayip adasında bulunan bir ülkedir. Bu ülkenin başkenti Havana’dır. Ülkede yaşam kalabalık,  sosyal bakımdan ise oldukça renkli ve eğlencelidir.

Küba oturum iznine başvuru yapmadan önce Küba vize kartı ile ülkeye giriş yapmış olmak gerekmektedir. Vize yerine geçmekte olan Küba giriş kartı size en yakın Küba vize ofisinden temin edilebilmektedir.

Küba vize ve Küba oturum izni için pasaportunuzun en 6 ay geçerlilik süresinin bulunması gerekmektedir. Elinizde bulunan pasaportun yıpranmamış, eskimemiş olması büyük önem arz etmektedir.

Hasar görmüş pasaportlar kontrol sırasında kabul edilmeyebilir vizenizi almış olsanız dahi kapıdan geçemeyebilirsiniz. Küba oturum izni alınabilmesi ve vize yerine geçen Küba giriş kartını alabilmek için Türkiye Cumhuriyetinde veya Küba’da herhangi bir adli sicil kaydınızın olmaması gerekmektedir.

Ayrıca oturum izni alabilmek için yurtdışı yasağının olmaması da ayrı bir şart olarak öne sürülmüştür.

Küba’da geçici oturum izni ve süresiz oturum izni durumları mevcuttur. Süresiz oturum izni için tüm başvurular Küba da yapılabilmektedir. Süresiz oturum izni için ekstra şartlar bulunmaktadır. Küba’da süresiz oturum izni için evlilik şartı bulunmaktadır.

Öncelikle süresiz oturum izni almak isteyen Türk vatandaşının Küba vatandaşı olan biriyle evlenmesi gerekmektedir. Herhangi bir Küba vatandaşıyla evlendiğinizde ilk başta geçici daha sonra süresiz oturum iznine sahip olmaktasınızdır. Küba da süresiz oturum iznine sahip olmak Küba vatandaşları ile aynı haklara sahip olmayı da beraberinde getirir.

Eğer kişi Küba’da süresiz oturum izni aldıysa ve Küba’da yaşamaya devam etmiyorsa (24 aya kadar)ülkede bulunan hakları hala geçerliliğini korumaktadır. Küba’ya tekrar geri döndüklerinde aynı haklarını tekrar kullanabilmektedirler. 2011 de yapılmış olan göç yasasındaki değişikliklerle Küba’da bulunan yabancılar ev(en fazla 2 tane), araba alabilmektedirler.

Ve yatırım yapabilmektedirler. Küba’da süresiz oturum izni olan kişiler ülkenin tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Konaklama noktasında ise eşinin ya da yakının yanında kalmak zorundadır. Eğer bu mümkün değilse kendisine ev alması gerekmektedir.

Ayrıca aile birleşimi ile de Küba’da oturum izni başvurusu yapılabilmektedir.

Tüm koşulları yerine getirecek olan başvuru sahiplerinin Küba oturum izni başvuruları Küba Göçmenlik Bürosu tarafından değerlendirmeye alınmaktadır.

Küba Oturum İzni İçin Gereken Belgeler

Küba vatandaşlığı sadece orada doğanlar için mümkün olsa da Küba oturum izni yapılacak olan evlilik ile mümkün olmaktadır. Oturum izni için bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler şu şekildedir;

 1. Adli sicil kaydı ile Doğum Evrakı
 2. İçeriğinde kişisel bilgilerinde yer aldığı Biyografi
 3. Küba kanunlarına uygun usul de evlilik evrakı
 4. Süresiz oturum izni talep dilekçesi

Küba Oturum İzni Maliyeti

Küba oturum izni için başvuru yapan kişinin finansal olarak güçlü olduğunu ve hesabında bulunan para ile geçinebileceğini kanıtlaması gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapan kişinin Küba bankasında minimum 5000 CUC miktarında parası olması zorunludur. Küba da çift ekonomi sistemi ile birlikte çift para sistemi de mevcuttur. Oturum izni alınmadan önce başvuru yapacakları para birimine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Küba Oturum İzni İçin Sağlık Koşulları

Tıbbi muayene gerekmektedir. Bu muayene içerisinde bazı testler mevcuttur. Bu testler üç tanedir.

 1. Seroloji testi
 2. HIV testi,
 3. Torastik radyografi

Olarak gemektedir.

Küba Oturum İzni İçin Gereken Süre

İstenilen tüm işlemler yapıldıktan ve gerekli evraklar hazırlandıktan sonra gereken süre 2 ile 6 ay arasındadır.

Küba Vatandaşlık İşlemleri

Küba vatandaşlık hakkı Küba’da doğulması dışında elde edilmesi zor bir vatandaşlık hakkıdır. Küba vatandaşlığı için istisnai durumlar harici vatandaşlık alımı çok güç bir durumdur. Küba doğumlu olup başka ülke vatandaşı olanlar geri dönüş yasası ile Küba vatandaşlığı alabilirler.

Geri dönüş yasası ile Küba vatandaşı olmak isteyen kişilerden, doğum belgesi ile birlikte kullanım süresi dolmuş kimlik belgesi istenebilir. Bu belgelerin isteneme sebebi ise göç durum tespitinin yapılabilmesi içindir.

Küba vatandaşı olmayan fakat süresiz Küba oturum izni olan kişiler Küba vatandaşlarıyla aynı haklara sahiptirler.

Sınırsız oturum izni olan kişiler 24 aya kadar Küba’da ikamet etmeseler bile haklarını kaybetmezler. Küba’ya 24 ay içinde tekrar dönüş yapan kişiler haklarını kullanmaya devam edebilirler.

Küba süresiz oturum izni alabilmek için Küba vatandaşı biri ile evlenmek gereklidir. Bir diğer yol ise, Küba vatandaşı olan bir kişi ile 1.dereceden yakınlık olmasıdır.

Küba oturum izni için eşinin ya da 1.derece yakının adresinde ikamet etmek gereklidir. Bu adreslerde ikamet etmek istemeyen kişiler ise ev satın almak şartı ile ayrı adreste ikamet edebilirler.

Küba Vatandaşlık Hakları Nelerdir?

Küba vatandaşlık verme konusunda zor bir ülke olarak görünmektedir. Fakat süresiz oturum izni ile Küba vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olmak mümkündür.

Doğal hayat düzeninde ve sosyal hayatta ki tüm haklardan yararlanılabilir. Küba’da 2011 yılında göç yasalarında bazı değişikliklere gidildi. Bu yasalar ışığında süresiz oturum izni olan yabancı vatandaşlar şu haklara sahiptirler;

 • Küba’da oturum izni olan kişiler ev ve araba satın alabilirler. Satın alınabilecek ev sayısı 2 ile sınırlıdır. Küba vatandaşları ve oturum izni olan kişiler için bu kural aynıdır.
 • Küba oturum izni olanlar Küba’da ticari yatırımlarda bulunabilirler.
 • Sağlık imkanlarından ücretsiz faydalanabilmek için sağlık sigortasına başvurabilirler.
 • Küba vatandaşlarına sağlanan gıda yardımından, devlet birimlerine başvurmaları halinde faydalanabilirler.

Küba Kalıcı Oturum İzni Alabilmek İçin Gerekli Belgeler

Küba vatandaşlık hakkı sadece Küba’da doğumla elde edilmektedir. Yine de Küba kalıcı oturum izni alan vatandaşlar Küba vatandaşları ile aynı haklara sahip olabilmektedirler.

Küba kalıcı oturum iznine başvuracak kişiler ekonomik bağımsızlıklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Küba’da çalıştıkları  yerden yasal bir belgeyi ilgili birimlere ibraz etmeleri istenmektedir.

Küba kalıcı oturum izni başvurusu sırasında, pasaportta yer alan kişisel bilgilerin ve vize sayfalarının fotokopisi istenmektedir. Bunlarla birlikte fotoğraf ve sağlık raporunun da sunulması gerekmektedir.

Sağlık muayenesi HIV testi, seroloji testi ve torastik radyografi içermelidir. Tüm bu bilgiler güncel olmalıdır. Oturum izni için istenilen belgeler 6 aydan fazla eski olmamalıdır.

Küba ikamet izni için tercüme şartı aranmaktadır. Vize ofisi aracılığı ile bu isteği de yapabilir ve başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Küba oturum izni için gerekli tüm işlemler yapıldıktan sonra sonuç beklenmelidir. Sonuçlar 2 – 6 ay arasında sonuçlanmaktadır. Küba kalıcı oturum izni alanlar, Küba vatandaşlarıyla eşit haklara sahip olmaktadırlar.

 • Küba kalıcı ikamet izni dilekçesi; yazılacak dilekçe anlaşılır ve net ifadeler içermelidir. Dilekçe içeriği, Küba ikamet izninin neden istendiği, hangi amaçla ikamet edileceği bilgilerini net olarak belirmelidir.
 • Biyografi; kişisel bilgilerinizi içeren ve İspanyolca yazılması gereken bir belgedir. Küba’da tanıdığınız kişilerin, ziyaret etme ihtimalinizin olduğu kişilerin, ikamet adresleri ve isimleri olmalıdır. İş tecrübesi, diploma, yabancı dil sertifikası belgeleri de istenmektedir. Başvuru formu olarak kabul edilmektedir.
 • Sabıka kaydı ve doğum belgesi; Küba’da doğmuş fakat Türkiye’de ikamet eden kişiler için prosedür farklıdır. Türkiye’den Küba oturum izni için başvuru yapacak vatandaşlar bu belgelerin tercümesini yaptırmaları gerekmektedir.
 • Küba kanunlarına uygun evlilik belgesi; bu belge Küba oturum izni başvurusundan 3 ay önce alınmalıdır. İkamet adresinin bağlı olduğu noterden alınması şartı aranmaktadır.

Küba Vizesi Gerekli Evraklar

Küba vize için gerekli evraklar eksiksiz, gerçek ve doğru beyanlarla doldurulup, tamamlanarak Küba Konsolosluğuna sunulması gerekmektedir.

Küba vizesi için gerekli tüm evrakları vize ofisi aracılığı ile tamamlayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Pasaport, evrakların içinde en önemli olanıdır. Pasaportunuzun yıpranmamış olduğundan emin olmanız faydalı olacaktır.

Küba seyahatinden dönüşte ki en az 6 aylık süreçte de pasaportun kullanım süresi olmalıdır. Yıpranmış ve eski pasaportla yapılan başvurular sırasında bir problem ile karşılaşılmasa bile Küba girişinde problem olabilir. Bu süreç içinde bir aksilik yaşamamak için pasaportu yenilemek faydalı olacaktır.

Küba vize başvurusu evrakları için vize ofisi ve vizeofisi.com adresini kullanabilirsiniz. Başvuru işlemleriniz vize ofisi aracılığı ile sorunsuz ve kısa sürede halledilebilir. Küba Büyükelçiliği tarafından yetkili ofisler olduğu için randevu talebini bu ofislerden yapabilirsiniz. Vize başvurularını da bu ofisler aracılığı ile halledebilirsiniz.

Küba Vize Başvurusu İçin Gerekli Evrakların Listesi

Küba vize başvurusu gerekli evrakları, başvuru yapılacak vize türüne göre farklılıklar göstermektedir. Küba Büyükelçiliği, genel belgelerin dışında ek belgeler isteyebilmektedir. Gerekli belgeler şu şekildedir;

Küba turistik vize başvurusu için bordrolu çalışanlardan istenen belgeler;

 • Renkli fotokopisi çekilmiş ve taraması (Scan) yapılmış pasaport. Pasaportun tahrip olmaması bir problem ile karşılaşılmaması için önemlidir.
 • Türkiye’den Küba vizesi için başvuru yapacak yabancı uyruklu kişiler, Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ibraz etmelidir.
 • Bordrolu çalışanların, sigorta başlangıcını ve işe giriş tarihini gösteren belgelerin fotokopileri
 • Küba Konsolosluğuna yazılan vize başvurusu ile ilgili dilekçe
 • Son 3 ayı gösteren bordro dökümü
 • Sigorta bordrosunun aylık dökümü
 • Doğru ve gerçek şekilde doldurulmuş, ziyaret amacını belirten, Küba vize başvuru formu
 • Çalışan kişilerin, çalıştığı şirkette ki yöneticilerin imza sirküleri
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Ticari sicil gazetesinin fotokopisi
 • Güncel ve yeni tarihli faaliyet belgesi
 • İşlem yaptığınız bankanın hesap cüzdanı
 • Kredi kartlarının fotokopisi
 • Arka fonu beyaz olan, yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Küba ziyareti gidiş – dönüş tarihlerine göre alınmış uçak biletleri ve otel rezervasyonu belgeleri
 • Küba ziyareti sırasında sağlık masraflarını karşılayacak seyahat sağlık sigortası
 • Şirket sahiplerinin yukarıda istenen belgelerden SGK ve bordro belgelerini ibraz etmelerine gerek yoktur.

Küba ticari vize başvurusu yapacak kişilerden ek istenen belgeler;

 • Küba’da ticari faaliyet yapılacak olan şirketten gelmesi gereken davetiye yazısı (mektubu)
 • Küba vize başvuru formu, eksiksiz ve gerçek bilgiler ile doldurulması gereken belgedir.

Küba ziyaret amacı eğitim – öğretim olan kişilerden istenen ek belgeler;

 • 18 yaşını doldurmamış kişiler, ebeveynlerinden imzalı olarak muvafakatname almaları gerekmektedir.
 • Küba’da öğrenci olacak kişinin, öğrenim göreceği okuldan kabul kağıdı alması gerekmektedir.

Küba aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu yapacak kişilerden istenen ek belgeler;

 • Küba’da ikamet eden aile ve arkadaştan gelmesi gereken davetiye mektubu diğer evraklarla beraber ibraz edilmelidir.
 • Küba’da ikamet eden kişinin eğer varsa doğum belgesinin fotokopisi, evlilik sertifikasının fotokopisi, Küba ikamet izni belgeleri gerekmektedir.

Küba vize başvurusu esnasında istenen tüm belgeler vize ofisi aracılığı ile hazırlanabilir. Başvurular vize ofisine yapılmaktadır. Küba Büyükelçiliğinden alınması gereken vize başvuru randevusu vize ofisi aracılığı ile alınabilmektedir.

Küba büyükelçiliğine şahsen başvuruya gerek yoktur. Tüm işlemler vize ofisi ve vizeofisi.com adresinden online olarak yapılmaktadır. Küba konsolosluğu gerek duyduğu halde özel mülakata çağırabilmektedir. Küba vize başvurusunun onay yetkisi Küba Büyükelçiliğine aittir.

Küba Vize Ücretleri

Küba vize ücretleri, Küba seyahati için vize başvurusunda bulunan kişilerin ödemesi gereken ücretlerdir. Küba seyahati amacına göre vize ücretleri değişiklik göstermektedir. Başvurulan vizenin çeşidine göre farklı vize ücretleri uygulanmaktadır.

Küba Konsolosluğu tarafından belirlenen vize ücretleri dönem dönem farklılık gösterebilmektedir. Küba vize ücretleri, vize başvurusu sırasında ki hizmetleri ve vize harcını içermektedir.

Vize ücretlerinin, vize başvurusunun olumlu veya olumsuz sonuçlanması durumları fark etmeksizin iadesi söz konusu değildir. Vize ücretleri Küba Konsolosluğu üzerinden ya da Küba Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize ofisi ve acenteler üzerinden ödenebilmektedir.

Küba vize başvuruları, vize ücretleri ödenmeden yapılamamaktadır. Her birey için ayrı vize ücreti ödenmek zorundadır. Vize ücretlerinin ödemesi yapıldıktan sonra dekont üzerinde yer alan isim- soy isim kontrol edilmelidir.

Kimlikte ki isim ile uyuşmayan dekontlar geçersizdir ve vize ödemeleri kabul edilmemektedir. Her hangi bir iade de söz konusu değildir. Bu nedenle problem yaşamamak adına kontrollerinizi dikkatli şekilde yapmanızda fayda vardır.

Küba Vize Ücretleri Hakkında Bilgiler

Küba Konsolosluğu, vize başvurularında ödenen vize ücretlerinde sıkıntı yaşamamanız için kriterlerini belirtmiştir. Bu kriterlere vize ofisi aracılığı ile ve vizeofisi.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

 • Küba vize başvuruları için ödenen vize ücretleri iade edilmemektedir.
 • Vize ücretleri başka kişiler üzerine devredilemez.
 • Vize ücretlerinin başka kişilere satışı mümkün değildir.
 • Her Küba vize başvurusu için ayrı vize ücreti ödenmektedir.
 • Ret onay alınan vize ücretlerinin iadesi olmamaktadır ve yeni vize başvurusu için tekrardan vize ücreti ödenmesi gerekmektedir.
 • Küba vize ücreti, Küba vize başvuruları dışında ki vizeler için kullanılamaz.
 • Küba vize ücretleri başvurulan vize türüne göre farklılık göstermektedir. Doğru vize ücreti ödenmesi için vize başvuru türünüzü net ifade etmeniz önemlidir. Vize ofisi aracılığı ile başvuru türünüzü net şekilde belirler ve sıkıntı yaşamazsınız

Küba Vize Ücretlerini Belirleyen Unsurlar

Küba vize ücretleri, Küba Büyükelçiliğinin belirlediği fiyat listesine göre ödenmektedir. Vize ücretleri bazı dönemlerde kur farkları da gözetilerek farklılık gösterebilmektedir. Vize ücretlerini banka hesabına ve vize ofisi tarafından size iletilen hesap numarasına yatırmanız gerekmektedir.

Vize ücretlerinin yatırılması sırasında başvuru yapacağınız vize türünü net belirlemeniz önemlidir. Küba vize ücretleri başvuru yapılacak olan vize türüne göre belirlenmektedir. Bu nedenle Küba seyahat amacınıza uygun vize türünü doğru belirlemelisiniz. Seyahat amacınıza en uygun vize türü belirlemesi için vize ofisini ziyaret edebilir ve vizeofisi.com adresinden bilgi alabilirsiniz. Yanlış bir vize ücreti ödemesi yapılması durumunda para iadesi gibi bir durum mümkün değildir. Böyle bir durum ile karşılaşılmaması için dikkatli olunmalıdır.

Küba vize başvurusu için gerekli belgeleri kargo ile gönderme durumunda vize ücretlerine ek kargo ücretleri de eklenmektedir. Kargo gönderim ücretini hesaba katarak vize ücret ödemesi için ücret ayırmanızda fayda vardır. Anlaşmalı kargo var ise onlar aracılığı ile vize başvurusu için gerekli belgeleri daha ucuz bir fiyatla vize ofisi adresine kargo yapabilirsiniz.

Küba vize ücretleri başvurulan vize ofisi hizmet bedellerini de içermektedir. Küba vize harçları ve başvuru süresince verilen hizmetler vize ücretlerine dahil edilerek vize ücreti belirlenmektedir. Her başvuru için vize ücreti özel olarak alınmaktadır. Ödenen bir vize ücreti ile sadece bir vize başvurusu yapılmaktadır. Başvuru yapacak her birey için ayrı vize ücreti ödenmesi zorunludur. Vize ücretini ödemeyen kişiler kesinlikle başvuru yapamamaktadırlar. Vize başvurusunun olumsuz sonuçlanması halinde vize ücreti iade talebi yapma fırsatınız yoktur. Hiçbir durumda vize ücret iadesi yapılmamaktadır.

Küba Vize Reddi

Küba vize reddi, Küba Büyükelçiliğinin kolay kolay tercih ettiği bir durum değildir. Genel itibariyle turistik bir ülke olmasından kaynaklı olarak vize alımı ve onayı konusunda kolaycı bir tavır sergilemektedir.

Küba vize başvurularında herhangi bir ret ile karşılaşma durumunda tekrardan vize başvurusu yapma fırsatınız bulunmaktadır.

Küba seyahati gerçekleştirecek kişiler mutlaka vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Hususi pasaport sahipleri yani bordo pasaport sahipleri vize almadan Küba’ya seyahat edemezler.

Vize başvuruları çoğunlukla olumlu onaylanmaktadır. Küba Devleti vize konusunda son derece ılımlı yaklaşmaktadır. Küba vize başvurusu sırasında evraklarda eksiklik olmaması durumunda genelde onay ile sonuçlanmaktadır.

Küba Vize Reddi Nedenleri?

Küba vize reddi kişilerin özel durumları ve belgelerin tam olmaması sonucu karşılaşılan bir durumdur. Vize başvurusu yapan kişinin sicili temiz değil ise vize başvurusu ret edilebilir.

Vize başvurusu sırasında istenen belgeler içinde sicil kaydının temiz olduğuna dair kanıtların ibraz edilmesi gerekmektedir. Sicilinde herhangi bir suç unsuruna rastlanan kişilerin Küba vize başvurusu olumsuz sonuçlanabilir.

Vize başvurusunun onay veya ret kararı tamamen Küba Büyükelçiliğinin bünyesindedir. Bu nedenle adli sicil belgesinde ki suçun durumuna göre özel olarak onay verilme durumu olabilir.

Küba vize başvurusu sırasında belgelerin tam ve eksiksiz olması önemlidir.  Küba vize başvurusunda istenen belgelere vizeofisi.com adresinden ulaşabilirsiniz. İstenen belgeler içerisinde pasaportun yıpranmamış olması büyük önem arz etmektedir.

Vize başvurusu yapan kişinin pasaportu yıpranmış veya eskimiş ise vize başvurusu ret edilebilir. Vize başvurusu kabul edilse bile Küba’ya girişte görevliler pasaportun durumundan dolayı ülkeye almama gibi bir durum sergileyebilirler.

Bu nedenle vize başvurusundan önce pasaportunuzu yenilemenizde fayda vardır. Küba vize başvuru formu doldurulurken bilgilerin güncel ve doğru olması zorunludur.

Herhangi bir bilgi değişikliği veya yalan bilgi eklenmesi Küba vize reddi ile sonuçlanmaktadır. Ayrıca vize başvuru formunda yalan beyanda bulunmak cezai bir yaptırıma sebep olmaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için vize başvuru formu doğru, kesin ve net ifadeler içermelidir.

Evlilik öncesi dönemde pasaport alan kişiler evlilik sonrası soy isim değişikliği olmuş ise pasaportlarını güncellemek zorundadırlar. Güncel olmayan bilgiler içeren pasaport ile Küba vize başvurusunda bulunan kişiler vize reddi ile karşılaşacaklardır.

Küba vize başvurusunda belgelerle beraber sağlık raporu da sunulmak zorundadır. Sağlık raporunda hastalık bulgularına rastlanan kişiler vize reddi ile karşılaşmaktadırlar. Sağlık sorunları Küba Büyükelçiliğinin toleransları arasında değildir.

Özellikle bulaşıcı virüsler ve hastalıklar barındıran kişilerin vize başvurularında Küba vize reddi ile karşılaşmaktadırlar. Küba Büyükelçiliği sağlık raporunda, HIV virüs testi, seroloji testi ve torastik radyografi sonuçlarını özellikle istemektedir.

Küba’ya Amerika üzerinden seyahat edecek kişilerin Türkiye’den aldığı Küba vizeleri geçersizdir. Amerika’dan seyahat edecek kişiler Amerika’da tekrardan vize başvurusu yaparak vize almaları gerekmektedir.

Küba seyahatinden önce Amerika Birleşik Devletine seyahat edecek kişilerin vize geçersizliğini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Küba Vize Reddi Durumunda İtiraz Hakkı

Küba vize başvurusunda vize reddi alanların itiraz etme gibi bir durumu söz konusu değildir. Vize başvurusu ret edilen kişiler tekrardan başvuru yapma hakkına sahiptir. Vize başvurusunun olumsuz sonuçlanması durumunda ödenen vize ücretinin iadesi için talepte bulunma şansı da bulunmamaktadır.

Tekrardan Küba vizesi için başvuruda bulunan kişiler vize ücretini ödemek zorundadırlar. Vize başvurusu vize ofisi aracılığı ile yapılmaktadır. Vize ücretlerinin iade talebi vize ofislerinden de talep edilememektedir. Vize onayı vize ofisi yetkisi dışındadır. Bu nedenle vize reddi durumunda vize ofisinden bir hak talep edilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
 • ×